Wyciszenie procesora


(Maks Baum) #1

Ponieważ wiatrak od procesora dosyć mocno hałasuje przy obciążeniu ( edycja wideo, gry itp.. ) AMD Phenom II X4 965 3.4 Ghz

amd_phenom_ii_x4_965_3.4_ghz

amd_phenom_ii_x4_965_3.4_ghz

Wyciszę go czymś takim?

ARCTIC COOLING Freezer 13?

Ktoś może go montował u siebie?


(falcon89) #2

Kupiłeś to chłodzenie czy dopiero zamierzasz (ile masz na chlodzenie)?

Jaką szerokość ma obudowa?


(Guildos) #3

Mam tergo proca i go wyciszyłem, właściwie za free :smiley: Kupujesz tylko wentylator o średnicy 6 cm i po sprawie, jak coś to zrobię zdjęcia jak się to wymienia. Wrzuciłem od AMD Athlon II X2 250, cisza, a temperatury takie same, no może +2 ale on i tak się mało grzeje (przynajmniej mi :D)

chłodzenie = 95,99 zł

wentylator = jakieś 20 zł

a efekt ten sam, no chyba, że masz problemy z temperaturą, ale wątpię, bo mi przy OC @ 3,7 GHz mam jeszcze duży zapas do granicy bezpieczeństwa czyli 65 stopni :slight_smile:


(Grosjean) #4

Na pewno trochę wyciszysz, ale lepiej poszukaj czegoś z wentylatorami w rozmiarze 12 lub 14 (jeżeli nie podkręcasz procesora, to pewnie każdy wystarczy). Sam mam ten procesor i wiem że to chłodzenie potrafi nieźle wyć. Ze swojej strony polecam Ci Scythe Grand Kama Cross. Z tego chłodzenia byłem bardzo zadowolony, ale padł wentylator w czasie gwarancji i komputronik zwrócił mi kasę. Teraz mam Alpenföhn Himalaya, ale do tego potrzeba szeroką obudowę. Wentylator wymieniałem kierując się głównie poziomem głośności.


(mozilla007) #5

Te chłodzenie ładnie wyciszy, jest lepsze niż te co teraz jest posiadane, chyba że chce się zaoszczędzić trochę PLN to można pomyśleć o SPARTAN PRO HE924, jest tańszy i jest bezpośredni styk rurek cieplnych z CPU. Jest też mocowanie na dodatkowy wiatrak jak by jeden był za mało.


(Maks Baum) #6

Dopiero pomyślałem o możliwości wyciszenia. W sumie to żona gra i mi zagłusza konsolę :>

Do powiedzmy tak 150zł coś się znajdzie?

Choć procesora nie będę kręcił więc generalnie jeżeli za 100 zł uzyskam ten sam efekt to nie widzę sensu wydawać więcej kasy - w sumie może ważne jeszcze to żeby łatwo szło to zainstalować - ten co podałem link na preaplikowaną pastę zdaje się?

Zastanawiałem się też nad jego edycją “pro” ew może ZALMAN CNPS10X OPTIMA 1155 1366 AM3 FM1

Dziękuję za odpowiedzi, poczytam jeszcze o tych podanych przez was więcej - choć często opinie np na morele są takie że cichy ale przy większych obrotach głośny :>


(falcon89) #7

Za ok 100zł masz jeszcze SilentiumPC Fera Pro HE1224 ma wentylator 120mm więc powinien być cichszy (musisz sprawdzić czy zmieści się do obudowy i ma trochę trudniejszy montaż).


(Maks Baum) #8

Ostatecznie zdecydowałem się na montaż SPARTAN PRO HE924 i różnica jest kolosalna - komputer przestał “wyć”. Oczywiście jest słyszalny, ale napewno już nie bardziej hałas który generują wiatraki z przodu komputera, na karcie graficznej, z tyłu oraz od zasilacza - generalnie jestem bardzo zadowolony z efektu (na tyle że przy normalnym przeglądaniu www zaczał mnie wkurzać hałas xboxa :> )

Z montażem na procesorze amd nie było żadnych problemów - nie wyciągałem płyty ani nic, chłodzenie nie zawadza o pamięć.

Muszę jedynie dodać że wiatrak zamontowany w piątek wytrzymał do niedzieli wieczór, a potem przestał działać, na szczęście Panowie z firmy pcprojekt.pl gdzie go kupiłem wymienili mi go od ręki i póki co chodzi :slight_smile:


(DebeściK_2012) #9

I gites. O to chyba ch(ł)odzi? :wink:


(adamok) #10

Miałeś jakieś problemy z montażem tego chłodzenia na AM3? Czy wszystko trzyma się stabilnie, nie ugina płyty? Wiesz sam bym musiał do swojego FX taki wentylator kupić, A jakie masz jeszcze temp. w stresie i idle?


(mozilla007) #11

Adamok te chłodzenie nie jest takie ciężkie by aż ugiąć płytę waży tylko 310 g.


(Maks Baum) #12

sama_przegladarka

wlaczony_prime95

Z montażem 0 problemów - znaczy może troszkę bałem się wywierać taki nacisk na procesor przy zakładaniu / zaciskaniu tego metalowego stelaża ale chyba się udało (tzn mam nadzieję że nie dlatego oddaję jutro kompa do serwisu :slight_smile:

Natomiast czy sie płyta ugina? Cóż a to się tak da? znaczy przecież jest przykręcona kilkoma śrubkami do obudowy, procek jest w środku a podstawka jest na 4 śrubach więc kurczę chyba z parę kilo by to musiało ważyć żeby coś wyginać :slight_smile: ?