Wyciszenie wentylatora w laptopach MSI

Witam

Na wstępie chcę tutaj napisać, iż nie ponoszę odpowiedzialności jeżeli twój laptop się “przysmaży” lub zepsuje.

Tak więc opiszę sposób, jak w laptopach MSI (posiadam MSI GE620) wyciszyć wentylator i cieszyć ciszą.

Musisz pobrać programy

  1. Fan Profile Applier

  2. Throttle Stop

  3. RW Everything

Program 1 i 2 znajduje się Tutaj, natomiast RW Everything możesz pobrać stąd

Do poprawnego działania Fan Profile Applier wymagany jest RW Everything.

Po zainstalowaniu programów na początek zalecałbym uruchomić program Throotle Stop. Tutaj zmienimy w nim częstotliwość taktowania procesora. Niby mój działał na najniższych obrotach wentylatora na zegarze 2,3 Ghz, przy zatkanych otworach wentylacyjnych przez parę godzin, nic mu nie było ale nie polecam robić czegoś takiego.

Po włączeniu TS, aktywujemy “Set multiplier”, czyli ustawienia mnożnika, oraz “Power Saver”. Kiedy przeglądam internet ustawiam sobie na najniższy, u mnie 8.0 (8.0 x 99,78 Mhz co daje mi około 800 mhz, akurat przy i5-2410m wygodnie przegląda się internet), ale można też ustawić 11.0 lub 13.0, to już zależy czy będzie brakowało wam mocy.

Gdy już ograniczyliśmy taktowanie procesora, można przejść do włączenia programu Fan Profile Applier. Tutaj już musicie, robić metodą prób i błędów, na liście jest mało notebooków, ale mój (GE620), współpracował ze wszystkimi z podanej listy. W “Profile”, wybieramy Quiet.rw i klikamy Apply. Od teraz wentylator powinien się uciszyć i wszystko powinno być ok.

Jeżeli ktoś to robi pierwszy raz, polecam monitorować temperaturę laptopa programem Speed Fan