Wydajność 32bitowego systemu na sprzęcie 64 bit

Jeśli mam sprzęt, na którym można instalować systemy 64bit a zainstaluję 32bit to zakładam, że wydajność będzie niższa.

Moje pytanie brzmi: jak to jest naprawdę, czego dokładnie dotyczy potencjalny spadek wydajności, skąd się on bierze i czy jest on znaczny?

Czy sytuacja wygląda podobnie na systemie 64bit gdy włączam 32bitowy program?

 

Różnie z tym jest jeżeli masz mało pamięci ram 2-3 GB to system 32bit będzie działał szybciej. (zakładam że to windows) Dzieję się tak dlatego że wersja 64 bit wchłania więcej pamięci przy samym uruchomieniu, dlatego w opisie windowsa jest że minimum pamięci dla 32 bit to 1GB a 64 to 2GB Spadek przy zwykłych aplikacjach jest niezauważalny, chyba że edytujesz 2D lub 3D, a to związane jest z tym że 32bit potrafi przydzielić około 4GB ramu, jeżeli masz więcej niż 4GB to system 32bit nie będzie z niego korzystał i będzie wrzucał dane na wolny plik wymiany który jest na dysku.

 

Jeżeli masz więcej niż 4GB, lub planujesz dołożenie pamięci, to tak instalacja Winodows x64 ma sens. Program 32 bitowy działa w systemie x64 na zasadzie tzw.emulacji środowiska 32 bitowego - więc jakieś tam spadki wydajności  (choć ja tego nie zauważyłem u siebie), mogą się zdarzyć.

renifer3 , zapoznaj się, proszę, z tym poradnikiem i stroną, a następnie - korzystając z przycisku Edytuj (na dole pierwszego posta po lewej stronie) - popraw tytuł wątku tak, by mówił konkretnie o problemie. Poprawnie zatytułowany wątek zwiększa szansę na uzyskanie szybkiej pomocy. Zignorowanie tej prośby będzie skutkować przeniesieniem tematu do kosza.