Wydajność 32bitowego systemu na sprzęcie 64 bit

(renifer3) #1

Jeśli mam sprzęt, na którym można instalować systemy 64bit a zainstaluję 32bit to zakładam, że wydajność będzie niższa.

Moje pytanie brzmi: jak to jest naprawdę, czego dokładnie dotyczy potencjalny spadek wydajności, skąd się on bierze i czy jest on znaczny?

Czy sytuacja wygląda podobnie na systemie 64bit gdy włączam 32bitowy program?

(Jack_Daniels) #2

Różnie z tym jest jeżeli masz mało pamięci ram 2-3 GB to system 32bit będzie działał szybciej. (zakładam że to windows) Dzieję się tak dlatego że wersja 64 bit wchłania więcej pamięci przy samym uruchomieniu, dlatego w opisie windowsa jest że minimum pamięci dla 32 bit to 1GB a 64 to 2GB Spadek przy zwykłych aplikacjach jest niezauważalny, chyba że edytujesz 2D lub 3D, a to związane jest z tym że 32bit potrafi przydzielić około 4GB ramu, jeżeli masz więcej niż 4GB to system 32bit nie będzie z niego korzystał i będzie wrzucał dane na wolny plik wymiany który jest na dysku.

(Pablo79) #3

Jeżeli masz więcej niż 4GB, lub planujesz dołożenie pamięci, to tak instalacja Winodows x64 ma sens. Program 32 bitowy działa w systemie x64 na zasadzie tzw.emulacji środowiska 32 bitowego - więc jakieś tam spadki wydajności  (choć ja tego nie zauważyłem u siebie), mogą się zdarzyć.

(Dimatheus) #4

renifer3 , zapoznaj się, proszę, z tym poradnikiem i stroną, a następnie - korzystając z przycisku Edytuj (na dole pierwszego posta po lewej stronie) - popraw tytuł wątku tak, by mówił konkretnie o problemie. Poprawnie zatytułowany wątek zwiększa szansę na uzyskanie szybkiej pomocy. Zignorowanie tej prośby będzie skutkować przeniesieniem tematu do kosza.