Wydajność KDE / GNOME

Witam.Na forach linuksowych panuje wojna o wydajność dwóch środowisk graficznych (KDE i Gnome). Jedni upierają się iż to Gnome jest szybszy, inni przeciwnie. Można by powiedzieć, że takie stwierdzenie powoduje przywiązanie do danego środowiska, ale to tak na marginesie.

Ja z wyborem środowiska miałem małe problemy, główny to narazie bardzo słaby sprzęt ( AMD Duron 800Mhz, 192SD Ram, 8MB karta graficzna). Mimo wszystko daje sobie radę z Gnome lub KDE. Drugi problem może wydawać się trochę głupawy, ale nie chciałem, żeby środowisko przypominało mi to Windowsowe ( mimo, że Windę jeszcze mam na dysku i trochę jeszcze tam posiedzi - dla sióstr).

Aby ostatecznie zdecydować się na wybór środowiska graficznego zainstalowałem Ubuntu Edgy, doinstalowałem KDE oraz kilka aplikacji i sprawdziłem ich czas startu do momentu wskazującego na użyteczny.

Jako, że mam słaby komputer będzie widoczne jakie środowisko “pożera” zasoby. Sam start KDE od ekranu logowania (od wciśnięcia Login) zajął 24s, zaś Gnome 36s.

Poniżej pokazuję czas uruchamiania się popularnych aplikacji w danym środowisku (na moim kompie).

-----------------------Gnome ------KDE

Amarok --------------54s--------- 23s

ooffice Writer ------45s ---------36s

Firefox ---------------13s ----------17s

Nautilus --------------3s -----------4s

Konqueror -----------9s ----------- 2s

Opera ----------------10s ---------- 8s

Czas wyżej wymienionych aplikacji to czas pierwszego uruchomienia od zalogowania, oczywiste że po wyłączeniu firefoxa i ponownym załadowaniu włączy się szybciej. Osiągi mojego komputera ewidentnie pokazują iż wydajniejsze jest KDE ( to też wybrałem).

Wielu użytkownikow narzeka na wolne ładowanie się programów Qt (KDE) w Gnome. Odpowiedź jest prosta - aplikacje te ładują dodatkowo biblioteki Qt niezbędne do działania, które w kde są domyślnie ładowane i wykorzystywane. Ładując programy QT pod gnome gwałtownie obniżamy jego wydajność (coś jak efekt odpalenia dwóch środowisk jednocześnie).

Tak więc, jeżeli nie dysponujemy nowoczesnym sprzętem a decydujemy się na instalację KDE lub Gnome to warto dobrać programy domyslnie stworzone dla naszego środowiska. Warto o tym pomyśleć gdy odpalamy x-nastą aplikację QT pod Gnome.

Mam nadzieję, że chociaż trochę rozwiązałem problem wydajności KDE/Gnome, a początkującym pomogłem w wyborze środowiska graficznego.

hmm Ciekawe.

Ja mam poglądy odmienne o 180 stopni.

Testowałem Kubuntu i Ubuntu na trochę lepszym sprzęcie i zdecydowanie wygrało ubuntu (w KDE filmiki na youtube zacinały się niemiłosiernie. W Gnome ten problem zniknął)

Nie mierzyłem czasów otwierania poszczególnych aplikacji ale na oko było widać że gnome jest zdecydowanie szybsze

Tu nie ma co się dziwić, że są takie wyniki. Przecież GNOME = Gtk, a KDE = QT.

Logiczne jest, że po dopaleniu KDE aplikacje wymagające QT uruchomią się szybciej aniżeli aplikacje wymagające GTK. To samo tyczy się GNOME - apliacje GTK odpalą się szybko, QT dłużej. Więc moim skromnym zdaniem (oczywiście bez obrazy) ten test raczej niczego nie udowadnia/pokazuje.

Ale i tak + za chęci ;]

Na koniec podam pewien, wielce tajemniczy i nic nie znaczący link: http://www.linux.pl/index.php?id=news&show=3478

Ja wszystko wywnioskowałem tylko i wyłącznie na swoich doświadczeniach i testach szybkości.

@Kaka’ - ale zauważ, że w programy GTK uruchamiają się w KDE znacznie szybciej niż QT w Gnome.

Wydaje mi się że dla wojego kompa odpowiedniejszy będzie fluxbox lub xfce.

A jeśli chcesz nieco “kosmosu” na ekranie, wypróbuj Enlightenment.

A mnie wkurza w Gnome najbardziej to, że ten pasek górny kiepsko sie ukrywa automatycznie, nie całkiem. W KDE jest tylko jeden pasek i bezproblemowo sie ukrywa tak wiec strona jest na 100% ekranu.

wacek4

Kubuntu w ogóle jest jakieś wolne…

spróbuj Debian+ KDE

Bo z reguły GTK jest trochę szybsze od QT - u mnie tego nie widać, bo sprzęt rakieta, ale u Ciebie widać :wink:

Ale jeszcze raz o tym wspomnę: KDE4 bije pod względem szybkości KDE3 na głowę - a teraz pomyśl jaka różnica będzie między KDE4 a GNOME :stuck_out_tongue:

Ostatnio przeglądałem to polskie forum KDE (znowu Jarek się napalił na nowe forum ;D) - tam znajdziesz trochę informacji na temat szybkości KDE4.

W GNOME także można mieć jeden pasek. To jest pierwsza czynność jakiej dokonuję po instalacji GNOMEa - wrzucenie wszystkiego na jeden pasek i wywalenie tego drugiego.

Osobiście używam KDE, jednak na niektórych komputerach instalowałem Ubuntu z GNOMEm i po chwili konfiguracji to środowisko także może być piękne i funkcjonalne.

Sorry za szczerość ale jak dla mnie bezsensowny test zrobiłeś.

To że aplikacje pisane pod gtk w gome uruchamiają się szybciej w gnome niż w kde i na odwrót to chyba wiadomo każdemu…

Może i ktoś wykonywał jakieś testy porównawcza ale komu to potrzene? Może i faktycznie podczas testów wyszło na jaw że kde ogółem mówiąc jest szybsze od gnome nie wiem nie widzialem wyników takich testów… ale z moich codziennych obserwacji wynika że przynajmniej na moim kompie aplikacje gtk bo tylko takich używam odpalają się szybciej niż qt w kde dlateo korzystam z gnome.

I nikt mnie nie przekona do kde z seri 3.x bo poprostu ślimaczy się i mi się nie podoba

Także niema co na siłę udowadniać co jest szybsze bo wiele zależy także od komputera na jakim się pracuje…

~

A swoją drogą jeżeli jest tak jak kaka pisze że kde4 będzie szybsze od serii 3.x to istnieje możliwość że zmienię orientację w środowisku na moim desktopie… kde4 poprostu według mnie zapowiada się genialnie… ale zobaczymy w październiku co z tego wszystkiego wyjdzie…