Wydajność laptopa, 2GB -> 4GB i możliwe efekty

Witam

Zastanawiam się, jakiego przyśpieszenia systemu mógłbym oczekiwać po dołożeniu ramu do laptopa (z 2GB na 4GB). Głównie chodzi mi o poprawę komfortu pracy przy VisualStudio 2010. Załączam screen z menadżera zadań - jak widać procesor jeszcze wystarcza, ale krótko mówiąc trochę szkoda mi czasu na czekanie aż się projekt skompiluje lub przy przełączaniu/otwieraniu plików/projektów. Czy to przez za małą ilość ramu? Jestem w stanie włożyć 4GB (system co prawda 32bit, ale nawet jeżeli wykryje powiedzmy 3.25 to będzie to 1.25 GB więcej niż aktualnie). Czy jest sens wkładać pamięć Kingstona CL4 ? (konkretnie te: KHX5300S2LLK2/4G DDR2-667, Non-ECC, Unbuffered SO-DIMM 4-4-4-12 2x2GB).

http://img717.imageshack.us/i/taskmanager.png/ (to większe użycie procesora było przy kompilacji solucji)

Laptop to ThinkPad T61(na PM965) z procesorem IntelCore2Duo T8100 2.1Ghz i 2GB ram 667Mhz.

System Windows 7 32bit (może na XP było by trochę lżej?)

Aplikacje uruchamiane równolegle: VisualStudio 2010, Management studio dla SQL 2008, inne użytki. Działa to razem zbyt ospale…

Więcej pamięci to jak najbardziej tak. Programy pewnie nie wykorzystują nawet drugiego rdzenia, a sam system pewnie wykorzystuje ok. 1GB pamięci RAM.

Pozdrawiam.

Nie ma to zupełnie sensu. RAM-u musisz mieć tyle, żeby nie było go za mało. Większa ilość nie oznacza poprawy wydajności. Do szybkiego kompilowania się programów itp. potrzebny jest przede wszystkim wydajny procesor.

Ja na Win7 32bit mam 2,5GB RAM-u, mam zainstalowane dwa serwery bazodanowe i spokojnie starcza na odpalenie VS 2010 (czasami nawet x2).

Jeśli chcesz poprawy wydajności to zacznij od porządków w systemie. U mnie na wolniejszym laptopie niż Twój, aż tak źle to wszystko nie chodzi.

@matzu

RAM-u musisz mieć tyle, żeby nie było go za mało.

Hehe ;p ciekawa wypowiedź.

Większa ilość ramu nie przyśpieszy procesora, ale unikanie się dużego wykorzystania HDD jako miejsca na to co powinno być w ramie. Odpalić VS2010 to ja mogę kilka. Ale chodzi o prace przy solucji składającej się z wielu projektów…

Aj aj… tak czy siak to widzę nie dowiem się póki nie włożę tego ramu :confused:

Bo taka jest prawda. Choć trochę uciąłeś moją wypowiedź.

Ale nie wykorzystujesz całej dostępnej pamięci RAM, więc czemu niby miałaby być używana pamięć wirtualna? Tak jak napisałem wyżej jeśli zacznie Ci brakować RAM i zacznie być używana w większym stopniu pamięć wirtualna (czyli HDD) to wtedy kupujesz więcej RAM-u. W innym wypadku nie ma potrzeby, bo nie wpłynie to w żaden sposób na poprawę wydajności.

Jeśli masz plik solution składający się z kilku projektów to przecież możesz sobie ustawić, które ma kompilować. Chyba nie kompilujesz za każdym razem wszystkich projektów jeśli zmiany dokonywałeś tylko w jednym? Swoją drogą nie wiem co dla Ciebie znaczy długa kompilacja, bo IMO dla dużego programu 2-3 minuty to jest minimum w sytuacji, gdy kompilujesz wszystkie projekty z danego pliku solution.

Jak chcesz to kup, 2GB RAM kosztuje grosze. Sam zobaczysz, że nic nie zyskasz pod względem wydajności.