Wydajność RAM w zależności od włożonych kości


(Cyba91) #1

Nie wiedziałem jak za bardzo temat nazwać,ale do rzeczy.Jest różnica np jakbym włożył 4x po 512mb RAM co daje 2GB RAM jak od razu wsadził te 2GB RAM w jednej kości w jedno gniazdo albo 2 kości po 1GB? Czy te ramy 4x512 będą dawały taką samą wydajność i taki sam efekt jak np od razu RAM w jednej kości albo dwóch? Oczywiście zajęte miejsce się nie liczy,chciałbym tylko to wiedzieć.I jak to jest z maksymalną obsługą RAM w XP pro SP3 32bit ? Bo słyszałem że wynosi jakieś 3.2GB a niektórzy mówią że 4 :slight_smile:


(Cedar) #2

Jeśli zainstalujesz pamięć w 2 lub 4 "kościach" to możesz włączyć (lub sam się włączy) tryb "dual chanel" a to często przyspiesza operacje na pamięci od kilku do kilkunastu procent.

XP 32 bit nie wiem jak byś się starał nie wykorzysta 4 GB pamięci.


(Cyba91) #3

Ok dzięki już wiem na czym ten dual channel polega.A powiedz mi np czy różne firmy pamięci RAM stanowią jakąś przeszkodę? Tzn czy będą współprocowały ze sobą np w dual channel? Oczywiście taktowanie zakładam że musi być takie same.Chodzi mi tylko o firme :slight_smile: NP 1GB ram w jednej kości Kingstona i 512mb RAM geila albo Goodrama z takim samym taktowaniem :slight_smile:


(Cedar) #4

Różni producenci - często tak, ale to nie jest normą - czasami pamięci się "gryzą", zależy wszystko jakie to pamięci i jaka płyta główna. Najlepiej kupić obie takie same.

Częstotliwość często może być różna i tak ustawią się na częstotliwość wolniejszej ale lepiej kupić obie takie same.

Wszystko jest zależne od chipsetu płyty głównej - na komputerze domowym mam 2 x 1 GB/800 i 2 x 512 MB/633 (Kingston) wszystko puszczone na 800 MHz i pięknie pracuje w dualu, w pracy mam 1 GB/633 + 256MB/633 i też pracują w dualu (producenta/producentów nie pamiętam)


(Jaromir Zurawski) #5

Pamięci w trybie DualChannel muszą być tej semej firmy i muszą mieć te same taktowania .

Ogólnie musisz kupić dwie takie same kości żeby to wszystko działało :slight_smile:


(Cedar) #6

W wielu przypadkach nie jest to wymogiem, jednak jeśli chce się mieć dużą pewność, że będzie ok, to warto tak postąpić.