Wydajność RAM w zależności od włożonych kości

Nie wiedziałem jak za bardzo temat nazwać,ale do rzeczy.Jest różnica np jakbym włożył 4x po 512mb RAM co daje 2GB RAM jak od razu wsadził te 2GB RAM w jednej kości w jedno gniazdo albo 2 kości po 1GB? Czy te ramy 4x512 będą dawały taką samą wydajność i taki sam efekt jak np od razu RAM w jednej kości albo dwóch? Oczywiście zajęte miejsce się nie liczy,chciałbym tylko to wiedzieć.I jak to jest z maksymalną obsługą RAM w XP pro SP3 32bit ? Bo słyszałem że wynosi jakieś 3.2GB a niektórzy mówią że 4 :slight_smile:

Jeśli zainstalujesz pamięć w 2 lub 4 “kościach” to możesz włączyć (lub sam się włączy) tryb “dual chanel” a to często przyspiesza operacje na pamięci od kilku do kilkunastu procent.

XP 32 bit nie wiem jak byś się starał nie wykorzysta 4 GB pamięci.

Ok dzięki już wiem na czym ten dual channel polega.A powiedz mi np czy różne firmy pamięci RAM stanowią jakąś przeszkodę? Tzn czy będą współprocowały ze sobą np w dual channel? Oczywiście taktowanie zakładam że musi być takie same.Chodzi mi tylko o firme :slight_smile: NP 1GB ram w jednej kości Kingstona i 512mb RAM geila albo Goodrama z takim samym taktowaniem :slight_smile:

Różni producenci - często tak, ale to nie jest normą - czasami pamięci się “gryzą”, zależy wszystko jakie to pamięci i jaka płyta główna. Najlepiej kupić obie takie same.

Częstotliwość często może być różna i tak ustawią się na częstotliwość wolniejszej ale lepiej kupić obie takie same.

Wszystko jest zależne od chipsetu płyty głównej - na komputerze domowym mam 2 x 1 GB/800 i 2 x 512 MB/633 (Kingston) wszystko puszczone na 800 MHz i pięknie pracuje w dualu, w pracy mam 1 GB/633 + 256MB/633 i też pracują w dualu (producenta/producentów nie pamiętam)

Pamięci w trybie DualChannel muszą być tej semej firmy i muszą mieć te same taktowania .

Ogólnie musisz kupić dwie takie same kości żeby to wszystko działało :slight_smile:

W wielu przypadkach nie jest to wymogiem, jednak jeśli chce się mieć dużą pewność, że będzie ok, to warto tak postąpić.