Wydajność używanego komputera jest b.niska

Witam ,kupiłem 2 dni temu Pc używanego przez pół roku o następującej specyfikacji :

  • Płyta główna B450 ASRock Gaming k4
  • Procesor Ryzen 5 3600 (świeżo wymieniona pasta na Thermal Grizzly Kryonaut)
  • Chłodzenie Fera 3 RGB 120mm
  • Karta graficzna Aorus RX5700XT 8GB (chłodzenie półpasywne)
  • Dysk SSD m.2 Plextor M9PeG 512GB (Prędkość odczytu/zapisu: 3200/2000MB/s)
  • Zasilacz SilentiumPC FM2 650W (z zapasem do upgradeu)
  • RAM Gigabyte Aorus Silver RGB 16GB 3200MHz
  • Obudowa SilentiumPC AR6X TG RGB
    Problem jest taki iż wydajność tego pc jest bardzo niska i na przykłądzie gry RDR 2 która w tej specyfiakcji na ultra w full hd na spokojnie powina działać idzie na 50-55 fps na średnich z wyłaczaniem się gry , w grze karta graficzna jest wykorzystywanan na 100% a procesor tylko na 15%
    Dodam też że sterowniki najnowsze zainstalowane i sprawdzone za pomocą Drivebooster, po kontacie z sprzedawcą stwierdził ze w tę grę grał na ultra z 80 fpsami , Proszę o pomoc

No spokojnie sobie działa w 45FPS

Jaka jest temperatura procesora pod obciążeniem, np w teście OCCT?

No a patrz a tu już chodzi w 60 https://www.youtube.com/watch?v=ZFnqaI0SPeQ&ab_channel=JegsTV
widziałem kilka testów i wiekszosci fpsy wynosiły powyżej 60 + program nagrywający troszkę wydajności podbiera, Procesor przy obciażeniu 100% i taktowaniu 4100Mhz osiąga około 90 stopni

Grubo za grubo, max dla niego to 95, nie dziw się, że problemy. Gotowany krzem moze potem zrzucać zegary, nie wchodzić w turbo etc. . :slight_smile: AMD Ryzen™ 5 3600 | Ryzen™ Desktop Processors | AMD

To pewnie jedna z pierwszych rewizji tego procka. Na początku kiepsko się kręcił.

mam tak samo

Poza tym Fera jest ciut za słaba dla R5 3600.

Skoro jednak sprzedający nie miał zastrzeżeń co do sprzętu, to problemów szukałbym w sterownikach/systemie.

Dodam jeszcze że w cse procek pracuje na około 30% i mam 400fps stąd moje pytanie czy to możliwe że rdr2 nie zainstalowalo się poprawnie co skutkuje tak niska aktywnością procesora w samej grze?

Szczerze? 90 stopni to za dużo dla tego procka. Weź zmień pastę na procku i może chłodzenie lepsze zakup.

Możliwe, ze zainstalowało się poprawnie, że procek się rozgrzał i zrzucił zegar do 30%, by nie spłonąć. To bardziej realne od złej instalacji gry, cofnij Twoje OC i zobacz, czy 100% dobije i… nie kombinuj …

Tak poza tematem, mógłbym prosić o pomoc w moim temacie, karty graficznej? Ponieważ nie ukrywam ż jest to dla mnie ważne.

Patrząc na to ze jest podkrecony o 0,5MHz to nic dziwnego skoro przy deafultowym chłodzeniu przy obciażeniu bez podkrecania jego temperatura to 73 stopnie

Wg mnie bajzel w obudowie lub źle założone chłodzenie. Podkręcany R5 1600 na Spartanie 3LT robił 60 stopni…

Owszem nie. To dużo (bardzo dużo), ale nie za dużo.

Mój 3600 podkręcony na 4,1Ghz pod Prime95 osiąga okolice 90 stopni. Na 4,2GHz aktywuje się wyłącznik termiczny. Kiepski egzemplarz z początków produkcji.

Jeśli autor też ma egzemplarz z podobnego okresu, to podkręcanie go na Ferze nie jest najlepszym pomysłem. Najlepiej zrobić undervolting, włączyć PBO i cieszyć się wysokimi zegarami na niskim napięciu (u mnie jest to ~3,9GHz “all core” przy 1,25V).

Nie.

Ale dodatkowe oprogramowanie działające w tle oraz wersja sterownika graficznego może wpływać na wydajność gry.

Przed uruchomieniem gry wyłącz wszystkie zbędne programy działające w tle, wcześniej zainstaluj najnowsze sterowniki do karty graficznej.

Dużo, wysoka temperatura może powodować zmianę taktowania procesora aby zapobiec przegrzaniu.