Wydłużanie tła strony proporconajlnie do ilości tekstu-HTML

Witajcie.

Z góry uprzedzam, że webmasterką zajmuję się jako hobby od relatywnie niedawna, także nie zabijcie mnie mnie za tego typu pytanie czy metodykę tworzenia (zaledwie mam jedną fajną książkę Bartosza Danowskiego aby wystartować jakoś, a tutoriale w sieci są chaotyczne, nieposegregowane jeśli chodzi o poziom wiedzy i wiele robi jedną rzecz inaczej, także niektóre tutoriale są napisane tak, że jak nie masz jakiegoś przebiegu i wiedzy, to i tak ich nie załapiesz).

Sklepałem sobie amatorsko jedną, dwie stronki jakiś czas temu. Założyłem szerokość tła i marginesami w CSS udało mi się osiągnąć bez problemu, aby tekst nie wyjeżdżał poza szerokość tła i łamał się do następnej linii. Tło stworzyłem z zaplanowanymi odgórnie wysokością i szerokością. I szybko zderzyłem się z ograniczeniem, że nie mogłem sporo napisać na takiej stronie tekstu, bo szybko od dołu zaczął wyjeżdżać poza sztywnie stworzone tło. No i teraz aby to ratować, dorabiałem w programie graficznym tego tła od dołu za każdym razem tyle aby ten tekst był na tle, ale to też miało ograniczenie, że na moim laptopie 16:9 1366x768 wszystko było ok, a na tradycyjnym monitorze 4:3 1024x768 już tekst się rozjeżdżał i gdzieś wyłaził. A chciałbym osiągnąć teraz efekt taki, żebym nie musiał martwić się ile tekstu wpiszę, tylko abym stworzył sobie tło, wstawił je na stronę, napisał tyle tekstu ile chciał, a tło od dołu samo dorabiałoby się odpowiednio tak, aby tekst nie wyjeżdżał poza dół tła. Rozmawiałem w pracy z jednym z webmasterów, ale jakoś po chińsku mówił i zrozumiałem tylko tyle, że on dzieli tło osobno na górę, środek i dół, po czym ustawia aby się replikowało jeśli tekstu jest dużo.

Wracając do sedna - przymierzam się teraz do stworzenia normalnego www jako swoją wizytówkę w sieci, ale nie chcę znów wpakować się w to samo. Jakie zatem założenia projektowe powinienem poczynić odgórnie na starcie, aby się nie zderzyć znów z problemem? Chciałbym osiągnąć to w HTML/CSS, bo JS i PHP to jeszcze daleka droga.

Dziękuję za pomoc :slight_smile:

Pozdrawiam

Wszystko zależy jakie to tło. Jeśli się powtarza wystarczy repeat i wsio. Jeśli nie trzeba dzielić na jakieś ruskie części. Najprostszą wersją strony jest właśnie podział na baner / tło dla treści i stopkę.

http://www.kurshtml.edu.pl/css/powtarzanie,tlo.html

Jeśli gradient / jednolite tło ci nie pasuje. Wrzucasz grafikę którą możesz powtórzyć (aby połączone ze sobą tworzyły jakiś wzór). Ew jeśli tło ma jakieś przejście robisz 3 części i je łączysz, a potem powtarzasz przez wysokość strony. Trzeba myśleć perspektywicznie, stworzyć sobie jakiś zarys a potem dobrze go pociąć by ładnie można było posklejać ze sobą a jednocześnie nie przesadzić z wagą strony.