Wydobywanie kształtu z obrazu, usuwanie tla


(Galdermus6) #1

Help.! :slight_smile: Witam wszystkich. Muszę zrobić prezentacje na informatykę w programie Microsoft Powerpoint i gdy wklejam do niego wszelakie obrazy w kształcie koła, strzałki, czy innych nieregularnych kształtów zawsze wokół nich pojawia się albo czarne, albo białe tło, robiąc z danego kształtu zwyczajny kwadrat lub prostokąt http://yfrog.com/j5forum1axp Zależy mi jednak aby wyodrębnić sam kształt i aby wokół niego było tło slajdu. Wiem, że jest to możliwe, bo w tej dziedzinie nie ma rzeczy niemożliwych, tylko ludzie są zieloni, np. ja :slight_smile: Proszę, powiedzcie mi jak się robi takie cuda, w gimpie, w picasa bądź w samym PowerPoint, jeśli jest w nim to możliwe :slight_smile: Z góry dziękuje i pozdrawiam :slight_smile:


(Dimatheus) #2

Hej,

Można to zrobić w GIMP'ie. Poniżej dwa turtoriale, jak to zrobić.

:arrow: Selekcje, maski, kanały alfa,

:arrow: Jak obrysować dowolny kształt.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Tibia12340) #3

W gimpie wycinasz kształt który cię interesuje , i ten wycięty kształt wklejasz na przezroczystą warstwę , następnie zapisujesz go ale aby był on dalej na przezroczystym tle musisz zapisać go w formacie GIF czyli wybierasz zapisz jako.. i format GIF .


(Dimatheus) #4

Hej,

Można posłużyć się GIF'em, albo nieco udoskonaloną jego formą, czyli grafiką w postaci PNG - również takie pliki można zapisać wykorzystując GIMP'a.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Arsen) #5

Użyj Photoshopa. Na tym blogu http://www.grafika.dg-com.pl/2010/01/28 ... -obiektow/ masz dobrze opisane wycinanie obiektów - wg mnie dość skomplikowanych. Polecam każdemu kto ma problem z wycięciem postaci i innych skomplikowanych elementów.


(Dimatheus) #6

Hej,

No tak, tyle że nie każdego stać, by za program graficzny zapłacić 5 000 PLN... A z powodzeniem taki zabieg można wykonać w GIMP'ie - zresztą turtoriale o tym zawarłem w moim poprzednim poście. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus