Wydrukowane zdjęcia są rozmazane

Witam, ostatnio zakupiłem urządzenie wielofunkcyjne a dokładniej HP 2050 i chciałem sprawdzić, jak każdy człowiek, jak drukuje. Zwykły papier i zwykły tekst idealnie, czcionka 3 i idzie się jeszcze rozczytać ale postanowiłem sprawdzić jak wydrukuje zdjęcie. Miałem 4 kartki papieru fotograficznego więc wsadziłem jedną ustawiłem rozmiar obrazka, opcje które były potrzebne wg. TEGO TUTORIALU. Gdy wyszło wydrukowane zdjęcie całe było lekko rozmazane, tak jakby w jakimś programie graficznym został użyty filtr na rozmycie gaussa :frowning: Czy to ja coś źle zrobiłem? Czy to może wina drukarki?

Na początek pytanie,czy dobrą stroną włożyłeś papier?

Nie każdy papier foto jest dobry,

Może nie ta strona papieru,

może zły tusz - używanie jakiś zamienników przy foto to strata czasu.

I wiele innych czynników.

A jaką rozdzielczość zdjęcia ustawiłeś? Przygotowanie zdjęcia do wydruku, a do oglądania na ekranie to dwie różne rzeczy. Do oglądania na ekranie wystarcza 72 DPI. Do wydruku powinno być co najmniej 300 DPI.

[Przyklad](http://www.searchengines.pl/Wybor-rozdzielczosci-pod-wydruk-plakatu-t21704.html/page pid 99396#entry99396)

mam papier fotograficzny z jednej strony zwykły a z drugiej strony jest pokryty tym tak jakby śliskim papierem, włożyłem do drukarki ta właśnie śliską stroną do góry tak jak kazali na tutorialu, przy drukowaniu (programem IrfanView) zmieniłem wszystkie opcje drukarki aby rozmiar kartki byl 10x15, papier ustawiłem na fotograficzny a w opcjach irfana było już ustawione 300DPI

Co to znaczy, że było już ustawione. W IrfanView chyba dla każdego obrazka trzeba ustawić oddzielnie.

Obraz–>zmień rozmiar obrazu.

Nie wiem czy to wszystko działa poprawnie w IrfanViw bo ja do wydruku przygotowuję obrazek w programie graficznym i najlepiej aby nie był to obraz skompresowany czyli w formacie jpg.

Staram się aby wszystkie obrazy z mojego kompa miały rozszerzenie PNG, to zdjęcie które robiłem oczywiście było zapisane w JPG, ponieważ mój aparat nie ma opcji zapisywania zdjęć w RAW, lecz gdy wrzuciłem na kompa przerobiłem tak jak chciałem to zapisałem oczywiście w PNG.

Gdy otworzyłem to zdjęcie przez irfana zmieniłem jego rozmiar na 10x15 cm, w ustawieniach wydruku jest przycisk odwołujący do właściwości drukarki. Wszedłem w te właśnie ustawienia, ustawiłem papier na PAPIER FOTOGRAFICZNY , rozmiar papieru ustawiłem na 10x15 , a w zaawansowanych opcjach ustawiłem aby drukowało z maksymalnym DPI. Zastosowałem wszystkie opcje i gdy powróciłem do okna z opcjami wydruku irfana wszystko było już ustawione tj. rozmiar kartki, ilość DPI itp. Kliknąłem drukuj i z drukarki wyszło lekko rozmyte zdjęcie.

Dla sprawdzenia wsadziłem normalną kartkę A4 i wydrukowałem pierwsze lepsze zdjęcie z brzega które miałem na komputerze i wydrukowane zdjęcie wyszło normalnie. Lecz gdy ustawiłem w opcjach na papier fotograficzny i wsadziłem znów zwykłą kartkę papieru to zdjęcie było po raz kolejny rozmyte.