Wydzielanie 20 komputerów do innej klasy IP

Dzień dobry,

Potrzebuję z działającej sieci wydzielić 20 urządzeń jako osobną sieć z inną klasą adresów IP. Problem w tym że w wydzielonej sieci jest serwer z którego mają korzystać wszyscy. W obu sieciach adresy IP muszą być przydzielane ręcznie (wyłączone DHCP)

Pytanie w jaki sposób zrobić to najlepiej?

  1. Router z przydzielonym ręcznie adresem IP na porcie WAN i z routera przyjście do Switcha do którego będą podłączone komputery. Na routerze przekierowanie z adresu WAN na adres LAN do serwera (tak aby urządzenia z zewnątrz mogły łączyć się z serwerem).

  2. Switch z możliwością tworzenia VLAN i utworzenia osobnego VLANa dla 20 komputerów. Pytanie czy będzie możliwość przekierowania adresów tak aby serwer był widoczny z zewnątrz? oraz czy takiej sieci VLAN będzie można przydzielić adres IP tak jak w przypadku WANu (routing)

Które rozwiązanie będzie lepsze czy może jeszcze inaczej to rozwiązać?

Rozwiązanie 2 o ile masz router z obsługą vlan 802.1q i switche zarzadzalne.

Może też być sposób
3. połączenie tych 20 komputerów w VPN najtańszy bo nie wymaaga dodatkowych urządzeń jak routery switche.
A to możesz zrobić na 2 sposoby:
a) za pomocą serwera vpn i klientów


b) za pomocą programu typu hamachi
https://www.vpn.net

Sposob b trywialny najszybszy i najprostrzy ze wszystkich.

Sposób 3 nazywa się rzeźbienie w gownie.

1 polubienie

Czy to fachowe określenie?:wink:

Jak najbardziej :smiley:

Czemu,normalnie masz nową pule adresową na wydzielonych komputerach podłączonych pod hamachi czy VPN o to chodziło w temacie.

Koledze raczej nie chodziło o wydzielenie VLAN w sieci WAN, a w sieci LAN. Z przekierowaniem prawdopodobne chodzi mu o to czy to zadziała, gdy serwer będzie w innym VLAN.

Tak, zadziała. VPN w LAN jest problematyczny z wielu powodów.

Tak swoją drogą nie ma nic gorszego, niż Hamachi. Robi taki balagan w stosie TCP/IP, że głowa mała. Już przewinęło się na tym forum sporo osób, które z Hamachi miały problem z siecią, bo im taki burdel zrobił, że masakra.

1 polubienie