Wydzielenie partycji na instalacje ubuntu

Witam

To mój pierwszy post więc sory jeżeli napisałem post w złym dziale.

Otóż mam zamiar zacząć przygodę z linuxem ,a więc mam do Was pytanie:

chodzi oto,że mam dwie patrycje,pierwsza gdzie jest XP(7GB) i drugą gdzie są dane itp…(20GB) moje pytanie dotyczy tego że nie wiem jak zainstalować ubuntu.Czy podczas instalacji wydzielę troche miejsca np.z partycji 20GB i czy dane z tej partycji nie zostaną usunięte, no i ile tego miejsca wydzielić.

Dzięki wielkie za pomoc :wink:

Tak, większość dystrybucji posiada program do partycypacji dysku, w Ubuntu w wersji LiveCD o ile się nie mylę instalator korzysta z GParted.

Po pierwsze i najważniejsze, wykonaj przed jakąkolwiek operacją defragmentację dysku pod Windowsem, abyś uniknął rozczarowania, że pewne pliki przestały działać po zmniejszeniu partycji, po drugie, również bardzo ważna rzecz, wykonaj sobie kopię zapasową najważniejszych plików, żebyś nie płakał później, że straciłeś cenne dane, dokumenty, zdjęcia czy pracę dyplomową, nad którą pracowałeś kilka miesięcy. To są dwie najważniejsze czynności - defragmentacja i kopia zapasowa.

Ile chcesz. Może pytanie powinno być bardziej typu, jak podzielić dysk, mianowicie muszą być minimum 2 partycje, pod jedną montujesz katalog główny z systemem plików, czyli / i partycja dla swap, czyli przestrzeń wymiany. Możesz stworzyć jeszcze dodatkowe, na których możesz zamontować, np. katalog /home, /usr, /var itd.

Katalog główny potrzebuje ok. 5-8GB w zależności ile programów, gier zamierzasz instalować, jeśli chcesz tylko potestować, myślę że ok. 4GB na partycję główną starczy. Natomiast jeśli chcesz instalować programy typu OpenOffice.org, gry i inne to proponuję taki podział:

/ - partycja główna = 200MB;

/usr - partycja, na której instalowana jest większość programów = 4GB;

/var - partycja, która ma zmienną pojemność, zapisywane są na niej najczęściej pakiety dystrybucyjne, logi systemowe, a czemu zmienna, bo można ją wyczyścić, tak więc proponuję dać ok. 2GB, po “wyczyszczeniu” tego katalogu, zajmuje ok. 200MB;

swap - przestrzeń wymiany = ok. 512MB;

/home - tu są przechowywane twoje dane tj. dokumenty, zdjęcia, ustawienia systemowe dla twojego konta, tylko i wyłącznie twój pulpit coś jak Moje dokumenty w Windows, z tą różnicą, że moje dokumenty i pulpit są w Windows na partycji C:, natomiast katalog /home ma osobną partycję (jeśli taką stworzysz), i to co zostawisz na pulpicie i w tym katalogu po reinstalacji Linuksa, wszystko to co zostawiłeś zostało na pulpicie, tak samo ustawienia (pod warunkiem, że tej partycji nie sformatujesz).

Oczywiście to tylko moja propozycja, sam zdecydujesz jak podzielić dysk, pamiętaj że potrzebujesz minimum dwóch partycji:

/ - głowny katalog;

swap - przestrzeń wymiany.

Na dobreprogramy.pl jest prezentacja, dotycząca instalacji Linuksa, na przykładzie właśnie Ubuntu. Szczerze mówiąc, nie chce mi się szukać tej prezentacji, to zadanie dla Ciebie, że tak się wyrażę :slight_smile:

Pozdrawiam!

kacprosz ,

Rejestrując się na niniejszym forum zobowiązałeś się przestrzegać jego regulaminu. Niestety, w tym momencie łamiesz go nie tytułując poprawnie tematu. Proszę więc zapoznać się w pierwszej kolejności z całym regulaminem forum, a następnie używając przycisku zmien.gif

W przypadku zignorowania prośby temat poleci do śmietnika oraz mogą zostać wyciągnięte konsekwencje w postaci ostrzeżenia.