Wydzielenie partycji

Chcę zainstalować sobie Linuxa lecz całą partycje mam przydzieloną pod Windows. Potrzebuje więc wydzielić z istniejącej partycji trochę miejsca żeby było pod Linuxa.

Mam jeszcze pytanie czy lepiej zrobić od razu partycje pod linuxa czy wydzielić przestrzeń z partycji i zostawić bez formatu tak żeby można było stworzyć tam partycje podczas instalacji? I w czym najlepiej to zrobić? Najlepiej by było gdybym nie musiał nagrywać bootowanej płyty…

podczas instalacji Linux’a możesz zmniejszyć rozmiar partycji bez straty danych i właśnie moim zadaniem podczas instalacji wszystko robić, po prostu wcześniej nie ma sensu

http://www.google.pl/search?num=20&hl=pl&safe=off&q=windows+i+linux+na+jednym+dysku&btnG=Szukaj&lr=lang_pl

Właśnie tak chciałem zrobić ale napisało mi że dane na partycji Windows są nie spójne i nastąpi skasowanie partycji. Może da się jakoś uspójnić te dane?

#athei fajnie że dałeś link ale ja tylko szukałem programu którym to można zrobić a myślę że wklejanie linku trwa dłużej niż napisanie nazwy… Moja wina że nie napisałem (to taki nawyk z matmy skróty myślowe) że chcę program ale można się było domyśleć.

Proponuje zapoznać się z prezentacją :arrow: Linux: Instalacja systemu

Masz tam pokazane krok po kroku co należy zrobić.

jak szukasz programu to ok:

GParted

wbudowany w Ubuntu

Dobra a coś nie wymagającego zbootowanej płyty?

Dodane 11.02.2009 (Śr) 18:48

Może być np:Partition Magic 8.0 ?

do sprawdzenia może być Partition Magic 8.0, tylko jak zastosujesz jak nie masz Windowsa ??

A gdzieś tak napisałem? Dobra zrobiłem już format i zostawiłem wolne miejsce na partycje Linux.