Wydzielenie wolnego obszaru partycji EXT3 na nową partycję


(Ziomekfuu) #1

Witajcie!

Posiadam dysk zewnętrzny ADATA na którym trzymam bardzo ważne dane które dość sporo ważą... Dysk ma rozmiar około 500gb z czego zajęte jest 369gb. Na dysku tym jest zastosowany system plików EXT3 (ze względu na pracę jako dysk serwerowy komputera z Linuksem). Pytanie jest takie czy z tej partycji EXT3 mógłbym wydzielić jakieś 20gb nie narażając jednocześnie danych zawartych na tym HDD na utratę?

Dodatkowo chciałbym się upewnić w jednej kwestii... Czy jeżeli utworzyłbym tą partycję 20gb i tam zainstalował jakiegoś Windows'a to czy miałbym dostęp w jakiś sposób do danych zawartych na tej partycji EXT3 z poziomu tego Windows'a?


(Sawyer47) #2

Tak, da się zmienić rozmiar partycji. Nikt jednak nie da Ci gwarancji, że dane nie ulegną uszkodzeniu/utracie.Jeśli masz *naprawdę ważne* dane, powinieneś regularnie robić kopie zapasowe.

Zmiany rozmiaru możesz dokonać np. za pomocą Gparted LiveCD: http://gparted.org/livecd.php

Co do drugiego pytania, istnieje parę rozwiązań, jednak i w tym przypadku raczej nikt nie da Ci gwarancji, że wszystko będzie działać w 100%. Wystarczy pogooglać “Ext3 for windows”

http://www.webupd8.org/2011/08/access-e … ns-in.html


(Ziomekfuu) #3

No dobra… Ale czy jeżeli miałbym dostęp do tych plików z partycji EXT3 na Windowsie to czy mógłbym je udostępniać do sieci domowej (całą partycję). Bo ogólnie to ten komputer działa jako serwer.