Wygaśnięcie licencji CAL dla urządzeń

Cześć, w skrócie - w naszej firmie użytkownicy używają programu magazynowo-sprzedażowego poprzez pulpity zdalne (praca w innej lokalizacji niż główna siedziba - filie), ostatnio dwójka z naszych pracowników zgłosili nam, że nie mogą wejść do programu bo pokazuje im się następujący komunikat:

rdp

sprawdziłem w TS Licensing Manager i rzeczywiście dla ich komputerów wygasła licencja:

co muszę zrobić, żeby pracownicy nadal mogli pracować z tych komputerów?

https://support.microsoft.com/pl-pl/help/2021885/terminal-server-license-server-remote-desktop-license-server-only-issu
Instalujesz wymagane aktualizacje/poprawki dla serwera?

Tak, zrobiłem to nawet przed chwilą, bo było coś małego do pobrania - nie pomogło.

Załączam screeny z Konfiguracji Serwera Terminali, jak to rozumieć?

Słowem wstępu powiem, że nie mam na co dzień styczności z windows serwerem więc to co napiszę traktuj jako sugestie a nie koniecznie odpowiedź bo nie wiem czy mam racje…

ale z tego co widzę jeżeli dobrze rozumiem masz na serwerze zainstalowane 18 licencji typu CAL Device, i aktualnie wykorzystujesz wszystkie, dlatego nowe osoby nie mogą się podłączyć.

Dla lincencji per Device RDS CAL przy pierwszej próbie połączenia z serwerem urządzeniu przypisuje się tymczasową licencje ważną na 90 dni, przy następnej próbie połączenia zmieniana jest na permanentną licencje. Jeżeli licencja ma 7 dni do końca ważności i się zalogujesz zostaje automatycznie przedłużona o następne 52-89 dni, jednak w przypadku jeżeli się nie zalogujesz licencja wygasa i wraca do puli. W przypadku gdy urządzenie, z wygaśniętą licencją spróbuje się połączyć i nie będzie w puli wolnych licencji nie uda mu się połączyć co rozumiem, że jest u Ciebie problemem, bo masz 0 wolnych licencji.

Dziękuję za odpowiedź, jednak do daty widocznej na screenach przy danym komputerze wszystko na danym przypisanym urządzeniu działało bez problemów, data się ‘przeterminowała’ i już nie działa, co zatem stało się z licencją?

Zakładam, że została przydzielona nowemu urządzeniu.

Tutaj znalazłem jak zrobić raport wydanych przez serwer licencji per device
https://docs.microsoft.com/en-us/previous-versions/windows/it-pro/windows-server-2008-R2-and-2008/hh553161(v=ws.10)?redirectedfrom=MSDN

skrypt dla windows server 2008 z kopii w web archive bo strona z odnośnika już tam nie istnieje.
https://web.archive.org/web/20101224075938/http://blogs.msdn.com/b/rds/archive/2007/08/10/generating-per-device-license-usage-reports-for-ts-license-servers-running-windows-server-2008.aspx

Zainstaluj jeszcze raz licencję i ją aktywuj. Licencje przypisują się na 90 dni do użytkownika lub urządzenia w zależności na co wziąłeś RDS. One powinny odnawiać się automatycznie, ale widocznie coś nie pykło, może były nieużywane.