Wygląd zdjęć na aparacie, komputerze i po wydrukowaniu


(Mm Urbanek) #1

Problem ten dotyczy może bardziej fotografii niż grafiki, ale mocno się z tą drugą wiąże.

Jakiś czas temu kupiłem sobie aparat cyfrowy, głównie do zdjęć dokumentujących różne wydarzenia. Gdy robię zdjęcia, na wyświetlaczu cyfrówki wyglądają one wyjątkowo żywo. Gdy przerzucę je na komputer, kolory są już mniej żywe, jakby trochę wyblakłe. Wiadomo, zdjęcia się nie zmieniają, 'problem' tkwi tutaj rzecz jasna w monitorach, które różnie wyświetlają zrobione zdjęcia. Każdy monitor potrafi pokazać mi dane zdjęcie inaczej (zależy to przecież od tego, jak go ustawię). Moje pytanie brzmi: jak w tym całym misz-maszu ustawić monitor tak, bym wiedział, jak zdjęcia będą wyglądały po wydrukowaniu (by na monitorze wyglądały tak jak na papierze). Czy są jakieś takie uniwersalne ustawienia dla każdego monitora? Jakaś kalibracja? Musi to być przecież rozwiązane w jakiś sposób. Bardzo liczę na waszą pomoc. =)


(niezDarek) #2

poczytaj to:

http://www.cyberfoto.pl/edycja-zdjec-ks ... to-sam.htm

oraz artykuły o kalibracji monitora.


(Mm Urbanek) #3

Zabieram się za czytanie - czy ktoś jeszcze może podrzucić jakiś fajny tekst tudzież poradzić od siebie?


(JUDGE) #4

Niestety, już dawno tez zauwazyłem że co monitor to inne ustawienia (każdy ustawia pod siebie) a więc zdjęcia miedzy monitorami, wyswietlaczem aparatu a wydrukiem mogą sie różnić.

A to co się wydaje śliczne i wyjątkowo żywe na dobrej jakości wyświetlaczu aparatu, może wyglądać przeciętnie na niezłym monitorze LCD.

Dlatego, zdecydowanie bardziej lubię ogladać zdjęcia na monitorach CRT niż LCD - lepsze nasycenie, barwy itd.

Ewentualnie na dużym telewizorze LCD.


(RoninPn) #5

Z tego co pamiętam to są pewne monitory których nie da się skalibrować, technicznie nie wykonywalne.

Problem polega na budowie i sposobie wyświetlania pikseli.

Czasem pomaga to co napisali na tej stronce:

http://www.ckmedia.pl/~jankomuzykant/k/0.htm

Na moim BenQ nie działa.

p.s.

http://www.pcworld.pl/news/132725/Kalib ... amowy.html


(werewolf836) #6

Nie wiem kolego,jak nie jestem pewien fotki to ja poprostu powiekszam na aparacie i patrze czy gdzies nie jest przejarane itp,a wydruk powinien byc praktycznie taki sam jak na lcd aparatu,zawsze przy drukowaniu mozna zrobic retusz,mam canon powershot sx110is i nie mam takich problemow


(Rosa65) #7

Warto zapoznać się z profilem barwnym, szczególnie, że został opisany z poczuciem humoru http://www.phototrip.pl/porady/profile/profile.html


(Mm Urbanek) #8

Słyszałem o takich urządzeniach jak kalibratory. Czy kupując takie coś, mogę być pewien, że będę mógł właściwie i regularnie kalibrować monitor, by wiedzieć jak zdjęcia będą wyglądały po wydrukowaniu?


(Boria14) #9

Monitory starszych technicznie lapków,nie dają się kalibrować,ale w innych przypadkach ,jest to możliwe.Są programy do kalibracji monitorów,i to bezpłatne! Wujek Googl,nie gryzie....:slight_smile:

pozdro


(Sitemaster) #10

Liczy się też oświetlenie w pomieszczeniu gdzie ten monitorek stoi :stuck_out_tongue:

No i po kalibracji profile barwne dla sprzętu na jakim będzie to to drukowane.

Z drukarni nie powinno byc problemu z dostaniem, z foto labami jednak to róznie bywa.


(grandpajanek) #11

Pozostała jeszcze relacja monitor a drukarka.Monitor komputerowy wyswietla obraz na podstawie kombinacji trzech

kolorów:czerwonego,zielonego i niebieskiego natomiast drukarka na podstawie kombinacji kolorów:cyjan,magenta,żółty i czarny.Rezultatem jest to,że wydrukowany obrazek jest zawsze ciemniejszy od widzianego na ekranie monitora.O ile ciemniejszy jest sprawą trudną do powiedzenia ponieważ do każdego obrazka trzeba podejsć indywidualnie.Zanim zlecę print w drukarni drukuję najpierw na swojej drukarce test print 4x6 cali i ewentualnie koryguję parametry.