Wygodny, intuicyjny i mądry program pocztowy

Witam! Szukam dobrego programu pocztowego, a przede wszystkim MĄDREGO. Po kolejnym chorym etapie konfiguracji nowego konta mam już serdecznie dość koszmarnego Thunderbirda i szukam jakiejś rozsądnej i poręcznej alternatywy. Szlag mnie już przez niego trafia. Wszystko niemal, co ma TB działa zupełnie nie tak, jak oczekuję i jak wyobrażam sobie działanie przyjaznego programu pocztowego. Dlatego moje oczekiwania to po prostu wylistowane reakcje na wady Thunderbirda.

  1. Szukam programu, który ma domyślnie WSPÓLNE foldery dla każdego konta, czyli zarówno wiadomości odebrane z konta abc@abc.pl i z konta xyz@xyz.pl są w tym samym folderze Odebrane, tyle że w podfolderach abc i xyz. I żebym po kliknięciu na folder xyz widział wiadomości z tego folderu, a po kliknięciu na folder Odebrane - wiadomości ze wszystkich podfolderów i kont przypisanych do folderu Odebrane. Tak, bym nie musiał tworzyć dla każdego konta reguł filtra gdzie to ma być zapisane, ani wyszukiwać po adresie konta - ale aby działało to domyślnie i intuicyjnie. Podobnie dla Wysłanych. I bym nie męczył się, jak usunąć odrębny folder danego konta tworzony domyślnie przez TB.

  2. Nie chcę, by program, podczas ustalania nowego konta podsuwał mi jako domyślny protokół IMAP, precz z tym, chcę POP3, jeśli tylko dany typ konta na to pozwala.

  3. Chcę, żeby domyślnie ZAWSZE wysyłane wiadomości z określonego konta były wysyłane z serwera i wg danych takich, jakie są do tego konta zdefiniowane, a nie przez jakiś cholerny GMail.

  4. Żebym mógł konfigurować konta GLOBALNIE, raz dla wszystkich, a nie klikać na każde i wpisywać to samo.

  5. Żeby podczas odpisywania cytowane wiadomości były poniżej tego, co chcę pisać, bym zaczynał pisanie na górze - i by to dało się globalnie ustawić w Opcjach a nie grzebać w konfigu każdego konta.

  6. Żeby domyślnie podczas odpowiedzi program nie ucinał mi podpisu osoby piszącej do mnie, ani cytatu jaki wzięła z mojej poprzedniej wiadomości.

  7. Żeby widok listy maili można było łatwo, przyciskiem interfejsu, przełączyć na widok lista maili+treść wiadomości.

  8. No i bardzo ważne: mądrego okna Opcji. Tak, że jak wejdę w sekcję Pisanie to znajdę sekcję Odpowiedzi a w niej globalne opcje Cytowanie. To dla przykładu.

I to wszystko co najbardziej mi potrzebne a brakuje mi w TB. Bardzo trudne i czasochłonne jest testowanie każdego programu, dlatego liczę, że ktoś znalazł już taki, jakiego od zawsze oczekuję. Kiedyś byłem zwolennikiem programów open source, tworzonych przez społeczności. Teraz mam tego serdecznie dość. Ewolucja takich często zmierza w skomplikowane i całkiem nieintuicyjny interfejs, albo przeciwnie, tak prosty i przyjazny dla “zwykłego użytkownika” że nie da się z nim nic zrobić, by był używalny i wygodny. Dlatego najchętniej widziałbym program napisany spod jednej ręki, ewentualnie dzieło niewielkiej grupy, która robi to dla siebie, a nie razem z milionem współpracowników. Prosty, wygodny i - mądry.

Za każdą radę serdecznie dziękuję.

Dzięki za listę, ale nie o taką pomoc mi chodzi. Pobranie, instalacja, dodawanie kont, konfiguracja kont, wysyłanie i odpisywanie, ryzyko skasowania poczty na serwerach - po to napisałem ten temat, by tego uniknąć. Szukam konkretnej rady opartej na doświadczeniu. Bo w wynikach testów nie znajdę tego co mnie interesuje.

Zakończyli rozwój Thunderbirda? Tego nie wiedziałem. Widać zadławili się swoją “intuicyjnością” - mówię bez ukrywania złośliwej satysfakcji. Ale szkoda, zawsze byłem przychylny tej inicjatywie. Tylko z tego powodu wciąż trwałem przy TB, mimo że doprowadzał mnie do szewskiej pasji nie jeden raz.

Ja polecę program Foxmail:

http://www.programy.pocztowe.info/foxmail.php

Od dłuższego już czasu korzystam z http://www.essentialpim.com/pc-version

który to posiada nieskomplikowanego, lecz działającego sprawnie klienta poczty.

Polecam Sylpheed.

Program jest szybki i wydajny - przy 7 skrzynkach pocztowych bierze ~ 20 MB pamięci RAM.

Przetestowałem już chyba wszystkie możliwe programy pocztowe, bo też szukam dobrego.

I tak:

  1. Eudora 7 (czyli “classic”) - nadal używam, bo ma w cholerę zalet ale przy tym jest nie przystosowana do UTF i do warunków polskich; udało mi się ją przystosować itd. ale jest to bardzo, bardzo skomplikowany proces i wymaga tyle zachodu, że oprócz mnie i kilku innych ludzi, którym pomogłem przeprowadzić instalację i dostosowanie, nie polecam Eudory nikomu; poza tym nie jest rozwijana od wielu lat. Do zalet można zaliczyć - błyskawiczne szukanie “po czymkolwiek” (bardzo ważne - nie trzeba wybierać czy szuka się w treści czy może w nagłówkach itd.), rozdzielanie załączników przy odbieraniu i dołączanie ich “w locie” przy wysyłaniu (skrzynki nie puchną!), wielowątkowość (sprawdzanie wielu skrzynek równolegle i jednoczesne wysyłanie przy braku zblokowania programu w tym czasie itd.). Wad jest również sporo, dlatego szukam czegoś innego ale powyższe opcje są dla mnie wyznacznikiem jakości. Do tego posiada znacznik, czy dany email znajduje się jeszcze na serwerze POP (co jest fajne i nie spotykane w innych programach). Ale to tylko takie wtrącenie i nie bierz tego programu pod uwagę, bo się załamiesz. :slight_smile:

  2. Pegasus Mail - to mój potencjalny zwycięzca, z tym że jego konfiguracja jest potwornie, przeraźliwie ciężka! Proste opcje, dostępne w innych programach pocztowych, są tutaj tak poukrywane albo zakamuflowane (albo, po prostu, inaczej zrobione), że niekiedy trzeba spędzić 20 minut, żeby zrobić coś tak idiotycznego, jak poprawne umieszczanie wysyłanych wiadomości w odpowiednich skrzynkach; obsługuje html i ma świetną obsługę wszelkiej maści standardów. Dla kogoś, kto lubi dłubać, program znakomity.

  3. Sylpheed - prosty, przyjemny, szybki (miejscami) i bardzo wygodny w konfiguracji. Bez trudu można też zrobić jego wersję przenośną (wystarczy skonfigurować sylpheed.ini podając względną ścieżkę do katalogu z mailami). Niestety, nie obsługuje html w ogóle (natomiast dobrze konwertuje maile html do postaci tekstowej), co dla niektórych może być wadą. Ma również przeraźliwie wolne wyszukiwanie i brak możliwości szukania po czymkolwiek (trzeba jasno określić gdzie się szuka i konkretnie wybrać czy po treści, czy po nagłówkach itd.). Brak wygodnego i szybkiego wyszukiwania dyskwalifikuje program do użytku bardziej zaawansowanego (zwłaszcza w pracy, gdzie podczas rozmowy z klientem trzeba nieraz szybko odnaleźć pocztę).

  4. Thunderbird - ten program każdy zna a autor tego postu go używa. Program dobry do polecenia ludziom, którzy nie mają większych wymagań jeżeli chodzi o konfigurację, natomiast chcą widzieć każdy e-mail poprawnie (włącznie z mailami html). Tak więc idealny program “dla rodziców”. :slight_smile: Wyszukiwanie szwankuje na całego - potrafi np. nic nie znaleźć, mimo że sam widzę szukany ciąg w kilku mailach. Generalnie program może być problematyczny. Określenie, że jest to najlepszy program pocztowy, jest takim samym bełkotem marketingowym, jak określenie Firefoxa najlepszą przeglądarką. Ale zły nie jest.

  5. eM Client - ciekawa alternatywa dla tych, którzy lubią takie biurowe kombajny jak Outlook; w wersji darmowej obsługuje tylko 2 konta, natomiast ma sporo opcji; niestety, program jest wielki i ciężki, więc polecam go ludziom korzystającym z SSD; opcja dla bottom-posterów jest od ponad roku “w przygotowaniu” ale autor tego postu ewidentnie jest fanem top-postingu (bleh), więc mu to nie będzie przeszakadzało.

  6. Postbox, Evolution, Claws Mail, Dreammail, Opera Mail, POCO Mail, MailForge - o tych progamach w ogóle zapomnij, bo albo mają bardzo zły port na Windowsa albo są po prostu totalnie spierniczone albo ubogie, albo przestały być rozwijane.

  7. The Bat! - program świetny, tylko pytanie czy chce Ci się zapłacić 150 zł (około) za licencję; przez wiele lat znacznie się poprawił i obecnie jest godnym polecenia kombajnem z bardzo przyjemną konfiguracją jak na tak rozbudowany program.

Finalnie - co polecam? Nie licząc płatnego TheBata, polecam poczekać na Pegasusa w wersji 5. Autor ma sporo w nim zmienić, więc może będzie warto. Póki co nie znalazłem dobrego klienta poczty, na który warto by było postawić jako na nr 1. Jeżeli używasz Thunderbirda, to po prostu przy nim zostań, bo też nie jest zły.

Jeżeli muszę na coś postawić to wybierz pomiędzy Pegasus Mailem a eM Clientem. Jeżeli wolisz komercyjny soft - wybierz TheBata.