Wyjaśnianie pojęć związanych z androidem ( ROM , custom rom

Siema . Mam Xperie x10 i chciałbym ją trochę zmodyfikować , więc poczytałem różne fora i nie rozumiem niektórych słów , a mianowicie :

-ROM

-custom rom ( i czy to jest to samo co Launcher , czyli motywy na tel )

-stock

-kernel

-bootloader

  • bootloop

To chyba wszystko .

A jeśli chodzi o te modyfikacje to mam problem , bo po aktualizacji z andka 2.1 na .2.3.3 telefon szybciej zużywa baterię oraz aparat nie posiada automatycznego uruchamiania się flesha podczas robienia zdjęc , pomóżcie .

Dajcie jakieś pomysły w jaki sposób mogę ożywić mój telefon , czyli zrobić z niego niepowtarzalną xperie .

Z góry dzięki za pomoc. :smiley:

ROM - jest to system czyli przypuśćimy ICS czy inna wersja

Custom ROM - to jest oficjalny ROM wypuszczony przez producenta z jego dodatkami itd.

Stock - ROM stockowy - patrz wyżej

Bootloader - coś jak BIOS w komputerze

Bootloop - i tu cytat “Z angielskiego boot-rozruch loop-pętla , czyli ciągłe ładowanie animacji startowej lub pozostanie na logu SGS II, Boot Loop najczęściej objawia się po felernym wgraniu softu przez CWM ale może się objawić w innych przypadkach”

W razie czego wpisz w google fotum android i tam zapytaj. Udzielą ci fachowej porady!

Custom ROM - to oprogramowanie MODYFIKOWANE nie Oficjalne, często zawierające ciekawe rozwiązania i usprawnienia (ale nie zawsze)… (STOCK to Oficjalne oprogramowanie producenta) :slight_smile: ku woli sprostowania.

A czyste ROMy w Nexusach mają jaką specjalną nazwę?

Uch, o’rly? Co prawda, od kilku miesięcy nie bawię się z Androidem, ale za moich czasów stock ROM był oprogramowaniem, które dostarczał producent telefonu, a oprogramowanie zawierające udziwnienia i bajery operatora to był ROM brandowany.

Nie zostało wyjaśnione pojęcie kernel , tutaj najlepiej byłoby odesłać do Wikipedii lub Google. Kernel, czyli jądro systemu operacyjnego, jest to część systemu, która nadzoruje każdą czynnością sprzętu. Jądro (kernel) Androida jest jądrem monolitycznym, opartym o dobrze znany kernel Linuxa. Na przykładach, w Androidzie kernel odpowiada m.in. za podkręcanie procesora i układu graficznego, za obsługę modułów, zabezpieczenia DRM, a jego zmiana - choć ryzykowna - często w dużym stopniu rzutuje na wydajność telefonu.

Jak zrobić z x10 niezły sprzęcior? Jeśli znasz angielski, odpowiedzi szukaj na XDA-developers, to największe i najlepsze forum, na którym rozmawia się o wszelkich sprawach, które dotyczą telefonów (i nie tylko). Jeśli angielskiego nie znasz (odradzam zabawy z Google Translate), wtedy wpisanie w Google “Forum Android”, ale tam możesz się ostro sparzyć, większość z ludzi, którzy udzielają tam porad, to osoby nieposiadające elementarnej wiedzy o Androidzie. Nie wszyscy, ale zdecydowana większość. Co bym zrobił, gdybym miał poczciwą x10 do modyfikacji? Przede wszystkim, rozejrzał się za CyanogenModem 10, FXP pewnie już dawno wydali tą wersję na Twój telefon. Potem - wyższa szkoła jazdy - złamać bootloadera i wgrać custom kernel, jednak na początek powinno wystarczyć wgranie CM10

Forum (po angielsku) masz tutaj: http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=617

ROM Brandowany posiada tylko tapety, dzwonki i motywy operatora, a Custom ROM jak opisałem wyżej zawiera dodatki, ulepszenia i inne rzeczy dodane przez wolnych deweloperów :wink: (mówiąc wprost ROM stworzony przez człowieka dla człowieka a nie korporacje np Samsung czy Sony).

Kernel: Jądro systemu (jak w Linuksie) jedna z ważniejszych rzeczy w systemie Android, ROM (ew. Custom) to jedno natomiast dobranie do niego odpowiedniego Kernela jest rzeczą dosyć istotną. Dlatego tak jak koledzy wyżej pisali wejdź na Fora typu android polska lub xda tam wszystko jest :slight_smile: - polecam zapoznanie się z poradnikami dla początkujących, przy Sony Ericssonach ważne jest abyś wgrał odpowiedni bootloader pod rom który wgrywasz, inaczej może nastąpić rzeczony wcześniej Bootlopp (zapętlanie się telefonu np na logo startowym - innymy słowy ciągłe restarty).

Skoro zostały wyjaśnione wyrazy , to teraz przejdźmy może do drugiej części tego wątku , czyli jak podkręcić xperie. neXt_ zaproponował wgranie Cyanogenmoda 10 .

Wiem wiem , jestem kompletnie zielony w tej sprawie ale ja dopiero poznaje te rzeczy i fajnie by było jak byście podali jakieś pomocne linki ( skąd pobrać i jak wgrać ).

Posłuchaj rady neXta i jeśli znasz angielski to skorzystaj ze strony Xda-dev. Jeśli wolisz korzystać z polskich poradników to wejdź na http://forum.android.com.pl/f140/ - chyba największe polskie forum o tematyce androida. Poszukaj też forum dedykowanego xperiom - na pewno coś takiego się znajdzie. Szkoda, żeby tutaj powielać kwestie już wielokrotnie poruszone.

Jeśli chodzi o zmianę ROMu (praktycznie konieczność jeśli chcesz przyśpieszyć telefon) to musisz najpierw wgrać Custom Recovery (możliwe, że będziesz musiał odblokować bootloader, nie pamiętam dokładnie jak jest przy x10), a później wgrać wybrany soft. Osobiście polecam MiUI lub CyanogenMod, nie widzę jednak wersji oficjalnych, ale jakieś modyfikowane na pewno dobierzesz. Wersję oparte na Androidzie 2.3 będą najbardziej stabilne, a na Andku 4 najszybsze i dające najwięcej możliwości.

Dla jasności, bo chłopaki tam trochę mieszali z nazwami romów.

StockRom - rom który jest wgrywany przez producenta. Dzieli się na Brandowany (z dodatkami operatora) i niebrandowany - telefony z dystrybucji sklepowej.

CustomRom - tworzony przez pasjonatów. Najczęściej opierają się na wersjach wydanych przez duże grupy moderskie - MiUI, CyanogenMod, AOKP. Wersje oficjalne to wersję bezpośrednio tworzone przez te grupy na konkretne telefony (CM ma największą bazę telefonów. Romy dostępne na get.cm. Warto brać wersje “Stable” lub “RC”). Wersję unoficial to modyfikacje wydań moderskich, często mają dodane skrypty mające na celu zmianę standardowej konfiguracji (np. przyśpieszenie działania w grach) - polecam tylko gdy nie ma wersji oficjalnych. (wtedy unoficjale to porty z innych, zbliżonych modeli).

Możesz spotkać się też z potrzebą instalacji gappsów, czyli aplikacji google. Modderzy nie dodają ich do swoich wrzutów, żeby nie łamać licencji tych aplikacji (nie pamiętam jak jest z MiUI, bo odkąd jest to system Stockowy dla kilku chińskich telefonów, to możliwe, że producenci wykupili licencję na gappsy). Trzeba je dograć dodatkowo. Najczęsciej jako plik *.zip poprzez recovery, zaraz po wgraniu ROMu.