Wyjaz za granice

Witam co z dokumentów potrzebuję aby wyjechać do Danii ?? W lipcu kończę 18 lat więc nie jestem pełnoletni Ale sam nie wyjeżdżam proszę o szybką odp.

http://gazetapraca.pl/gazetapraca/0,74996.html

http://www.copenhagen.polemb.net/?docum … 5eee7d1eba

powinno pomoc, zycze milego i owocnego pobytu za granica :slight_smile:

A skąd wiesz że autor wyjeżdża w celach zarobkowych ??

nie wiem, moge sie tylko domyslac.

zreszta, jesli wyjezdzalby na stale lub tez na wycieczke, znajdzie tam rowniez przydatne informacje.

Tak wyjeżdżam do pracy i nie mam dowodu a na wyrobienie z późno więc się chciałem spytać czy da radę bo jestem zielony

P.S odnośnie konkretu mojego pytania nie ma tam odpowiedzi więc czekam aż ktoś odp.

Paszport lub dowód musi być koniecznie. Bez niego co prawda przekroszysz granicę (Schengen) ale mogą cię wylegitymować za granicą.

Aha a dokumenty typu legitymacja szkolna, karta rowerowa ??

jesli nie masz dowodu to paszport. wydaje mi sie ze legitymacja uczniowska moze byc, ale nie jestem pewien.

Musisz mieć paszport, jeśli nie masz dowodu, gdyż te dokumenty są również tłumaczone na język angielski a legitymacja nie. Poza tym do pracy, jeśli legalnie na pewno będziesz musiał sobie wyrobić numer podatkowy, coś jak polski NIP lub holenderski So-Fi/BSN, wykupić ubezpieczenie zdrowotne (sprawdź czy w Danii ubezpieczenie zdrowotne jest wymagane i czy bez zameldowania można je wykupić, bo później przez to można mieć różne problemy, piszę z doświadczenia moich znajomych) a wszelkie urzędy wymagają przeważnie paszportu lub dowodu w przypadku braku paszportu.

Tak przy okazji wspomnę jeszcze najlepiej wymelduj się z obecnego adresu a do urzędu skarbowego wyślij NIP-3, jeśli się już zameldujesz w Danii, co prawda nie pozwala to uniknąc podwójnego opodatkowania, gdyż obywatelstwo decyduje o naszej rezydencji podatkowej w Polsce, więc w Polsce będziesz musiał odprowadzić podatek od dochodu, poczytaj jaką umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania ma Polska z Danią (podejrzewam, że tą gorszą - propocjonalnego odliczenia). Podatkiem się jednak nie przejmuj, jeśli nie zarabiasz w Polsce możesz się spokojnie rozliczyć, gdyż od tego roku za rok od 2008 można skorzystać z ulgi podatkowej i wysokość podatku wyności co najwyżej od 0zł do 200zł w zależności od zarobków, jedna wg polskiego prawa dochody trzeba wykazać ale nie zawsze trzeba płacić. To tak na przyszłość, bo ja kiedyś nie wiedziałem i się tylko stresowałem z powodu nie wiedzy, dlatego wolę Cię już dziś uprzedzić :slight_smile:

Pozdrawiam!

A wyrobienie paszportu ile potrwa?

Przed złożeniem wniosku zapytaj się, teraz w okresie wakacyjnym może to trwać o wiele dłużej.

No właśnie ja w Poniedziałek wyjeżdżam więc nie ma co się nawet pytać :expressionless:

Dodane 01.07.2009 (Śr) 12:13

Ale przez granice spokojnie bez dowodu i paszportu powinienem przejść ??

Samochodem ma się rozumieć? Bo na lotnisku to bankowo dowód albo paszport trzeba mieć.

http://miasta.gazeta.pl/gorzow/1,36844,4787453.html

Albo to, też ciekawe http://iskry.pl/index.php?option=com_co … 0&Itemid=2

Jednym słowem samochodem jest szansa że przejedziesz i wszystko będzie ok, ale to tylko szansa :stuck_out_tongue:

Tak samochodem

Jedziemy 4 osobową grupą mamy wszystko czyli jakieś tam papiery o pracę kontrakt na miesiąc został zawarty umowa o pracę jest

Granic co prawda nie ma ale polizei potrafi nawet 400km od granicy haltować i każą pokazywać dokumenty i tłumaczyć się gdzie i po co się jedzie, często to się zdarza, więc nie wiem jak to będzie w przypadku braku dokumentów. A polizei lubi się chować po krzakach na autobahnie, wyjeżdzają nie wiadomo skąd i każą zjechać na najbliższym zjezdzie z autostrady, najlepiej jakbyś jechał przez niemcy z rodzicami, w Danii nie powinno być problemów.

Wyrobienie paszportu trwa ok. miesiąca, ja kiedyś wyjeżdżałem na wycieczkę do Wiednia i musiałem pisać podanie o szybsze wydanie paszportu, gdyż miałem tylko 6 dni do wyjazdu i mi wyrobili poza kolejką ale powód musi być konkretny aby wyrobić paszport poza kolejką.

Pozdrawiam!

Tak będę chyba przez Niemcy jechał

Innej drogi, przynajmniej najkrótszej lądowej do Danii nie ma :slight_smile:

Pozdrawiam!

No wiem :stuck_out_tongue: