Wyjaz za granice

(system) #1

Witam co z dokumentów potrzebuję aby wyjechać do Danii ?? W lipcu kończę 18 lat więc nie jestem pełnoletni Ale sam nie wyjeżdżam proszę o szybką odp.

(Joqer) #2

http://gazetapraca.pl/gazetapraca/0,74996.html

http://www.copenhagen.polemb.net/?docum ... 5eee7d1eba

powinno pomoc, zycze milego i owocnego pobytu za granica :slight_smile:

(fiesta) #3

A skąd wiesz że autor wyjeżdża w celach zarobkowych ??

(Joqer) #4

nie wiem, moge sie tylko domyslac.

zreszta, jesli wyjezdzalby na stale lub tez na wycieczke, znajdzie tam rowniez przydatne informacje.

(system) #5

Tak wyjeżdżam do pracy i nie mam dowodu a na wyrobienie z późno więc się chciałem spytać czy da radę bo jestem zielony

P.S odnośnie konkretu mojego pytania nie ma tam odpowiedzi więc czekam aż ktoś odp.

(Kpc21) #6

Paszport lub dowód musi być koniecznie. Bez niego co prawda przekroszysz granicę (Schengen) ale mogą cię wylegitymować za granicą.

(system) #7

Aha a dokumenty typu legitymacja szkolna, karta rowerowa ??

(Joqer) #8

jesli nie masz dowodu to paszport. wydaje mi sie ze legitymacja uczniowska moze byc, ale nie jestem pewien.

(roobal) #9

Musisz mieć paszport, jeśli nie masz dowodu, gdyż te dokumenty są również tłumaczone na język angielski a legitymacja nie. Poza tym do pracy, jeśli legalnie na pewno będziesz musiał sobie wyrobić numer podatkowy, coś jak polski NIP lub holenderski So-Fi/BSN, wykupić ubezpieczenie zdrowotne (sprawdź czy w Danii ubezpieczenie zdrowotne jest wymagane i czy bez zameldowania można je wykupić, bo później przez to można mieć różne problemy, piszę z doświadczenia moich znajomych) a wszelkie urzędy wymagają przeważnie paszportu lub dowodu w przypadku braku paszportu.

Tak przy okazji wspomnę jeszcze najlepiej wymelduj się z obecnego adresu a do urzędu skarbowego wyślij NIP-3, jeśli się już zameldujesz w Danii, co prawda nie pozwala to uniknąc podwójnego opodatkowania, gdyż obywatelstwo decyduje o naszej rezydencji podatkowej w Polsce, więc w Polsce będziesz musiał odprowadzić podatek od dochodu, poczytaj jaką umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania ma Polska z Danią (podejrzewam, że tą gorszą - propocjonalnego odliczenia). Podatkiem się jednak nie przejmuj, jeśli nie zarabiasz w Polsce możesz się spokojnie rozliczyć, gdyż od tego roku za rok od 2008 można skorzystać z ulgi podatkowej i wysokość podatku wyności co najwyżej od 0zł do 200zł w zależności od zarobków, jedna wg polskiego prawa dochody trzeba wykazać ale nie zawsze trzeba płacić. To tak na przyszłość, bo ja kiedyś nie wiedziałem i się tylko stresowałem z powodu nie wiedzy, dlatego wolę Cię już dziś uprzedzić :slight_smile:

Pozdrawiam!

(system) #10

A wyrobienie paszportu ile potrwa?

(fiesta) #11

Przed złożeniem wniosku zapytaj się, teraz w okresie wakacyjnym może to trwać o wiele dłużej.

(system) #12

No właśnie ja w Poniedziałek wyjeżdżam więc nie ma co się nawet pytać :expressionless:

-- Dodane 01.07.2009 (Śr) 12:13 --

Ale przez granice spokojnie bez dowodu i paszportu powinienem przejść ??

(Grzesiek1) #13

Samochodem ma się rozumieć? Bo na lotnisku to bankowo dowód albo paszport trzeba mieć.

http://miasta.gazeta.pl/gorzow/1,36844,4787453.html

Albo to, też ciekawe http://iskry.pl/index.php?option=com_co ... 0&Itemid=2

Jednym słowem samochodem jest szansa że przejedziesz i wszystko będzie ok, ale to tylko szansa :stuck_out_tongue:

(system) #14

Tak samochodem

Jedziemy 4 osobową grupą mamy wszystko czyli jakieś tam papiery o pracę kontrakt na miesiąc został zawarty umowa o pracę jest

(roobal) #15

Granic co prawda nie ma ale polizei potrafi nawet 400km od granicy haltować i każą pokazywać dokumenty i tłumaczyć się gdzie i po co się jedzie, często to się zdarza, więc nie wiem jak to będzie w przypadku braku dokumentów. A polizei lubi się chować po krzakach na autobahnie, wyjeżdzają nie wiadomo skąd i każą zjechać na najbliższym zjezdzie z autostrady, najlepiej jakbyś jechał przez niemcy z rodzicami, w Danii nie powinno być problemów.

Wyrobienie paszportu trwa ok. miesiąca, ja kiedyś wyjeżdżałem na wycieczkę do Wiednia i musiałem pisać podanie o szybsze wydanie paszportu, gdyż miałem tylko 6 dni do wyjazdu i mi wyrobili poza kolejką ale powód musi być konkretny aby wyrobić paszport poza kolejką.

Pozdrawiam!

(system) #16

Tak będę chyba przez Niemcy jechał

(roobal) #17

Innej drogi, przynajmniej najkrótszej lądowej do Danii nie ma :slight_smile:

Pozdrawiam!

(system) #18

No wiem :stuck_out_tongue: