Wyjmij klawisz, masz myszkę. Patent Apple

Przyszłe MacBooki mogą mieć wyjmowany z klawiatury przycisk, który jednocześnie jest myszką | ThinkApple

Na razie, to niech oni naprawią obsługę myszki w ogóle, bo to co jest teraz, to katastrofa.
A zintegrowana z komputerem, to całkiem fajna sprawa by była, o ile rozwiązano by problem wielkości, bo zbyt mała wygodna nie jest. Jakaś rozkładana czy coś, czemu nie.

Pisałem ci gdzieś kiedyś, że w Monterey poprawili działąnie myszki. Ja mam obecnie Logitech Vertical i na macOS 11 była masakra, a na macOS 12 beta 5 działa lepiej niż na Windowsach wszystkich :slight_smile:

Do tego na 11 dużo lepiej działa z donglem niż przez BT. Co ciekawe, w paru laptopach z windowsem czy ChromeOS też widziałem słabo działającą myszkę przez BT, chociaż w sumie dowód anegdotyczny, bo mała próbka modeli.

Nie poprawili, dalej jest dziadostwo. Są problemy z przewijaniem, prowadzenie jest niewygodne, przy szybkich ruchach jest nieprecyzyjne, a przy aplikacjach x86 jest jeszcze lag na myszce.
Sprawdziłem na kilku myszkach na obu systemach.

Z donglem też, czy tylko przez bluetooth są te problemy?

Nawet Logitech na kabel G203 nie działa prawidłowo. Znaczy niby działa, ale ruch jest opóźniony, niepewny. Przewijanie nie działa wszędzie jak trzeba. Jeszcze podczas pracy, to jak cię mogę, chociaż zacina się czasami, coś nie załapie itp. ale w grach wymagających szybkiej reakcji to jest katastrofa. Niegrywalne.

I to nie jest tylko moje zdanie, szukając rozwiązania znalazłem na zagranicznych forach całe tematy w których mnóstwo ludzi narzeka na myszki w tych laptopach. A dodatkowo coś spaprali z BT jeszcze, więc było gorzej. Tak naprawdę to poprawnie działa wyłącznie wbudowany gładzik.

A na zewnętrznym monitorze, czy na wbudowanym? Ja normalnie nie używam myszki, ale testowałem z MX Anywhere 2. Pod bluetooth był lag, ale z donglem przez przejściówkę (jak niżej) działało bez problemu.

Co bym nie robił, jakich przelotek bym nie podłączał, dongli, myszek na kabel itp. zawsze jest źle. A to kółko nie przewija poprawnie, np. dobre programy mogę albo szybko przewijać, albo wolno bardzooooo, ale już normalnie, płynnie jak w Windows nie. Albo myszka dostaje laga, albo nie łapie, wiesza się czasami itp. różne rzeczy się dzieją.

Sprawdziłem na kilku komputerach i zawsze coś jest nie tak jak trzeba. Od biedy da się pracować na myszce z kablem czy donglu, ale płynności niema. A najbardziej spaprane jest przewijanie. Co aplikacja czy okno to inaczej to reaguje. Jak się człowiek namorduje i ustawi, żeby jakoś działało w przeglądarce, to potem lata w systemie, jak w systemie ok, to w czym innym jest katastrofa. A gładzik działa ok. wszędzie. Tylko niewygodny w niektórych zastosowaniach.

1 polubienie

Hmmm czytam te twoje problemy i oczy mi z orbit wychodzą, czemu mi dobrze działa, a tobie nie. Nie powiem czasem coś kursor przeskoczy od MX Vertical, ale tak to śmiga idealnie po BlueTooth na Monterey. Nie wiem, ale może to nie wina myszek tylko programów, które coś mieszają w systemie.

Prawdę powiedziawszy praktycznie nikomu nie działa dobrze. No chyba, że dobrze to oznacza próbkowanie z 10 x niższe niż w windows. Bo wystarczy sobie kółeczka w dowolnej grze zrobić na m1 i jakby się drewnianym kijem sterowało. No katastrofa jest.
Narzeka bardzo dużo osób.

Ale mac-i nie są do grania. Ja nie gram więc nie wiem, ale miałem laptopa Asusa na Ryzen 5 i moim zdaniem dużo gorzej myszka na bluetooth chodizla niz na macu według mnie.

To do czego są? Bo zaraz się okaże że tylko do modlenia się do nich na ołtarzu.
Mam sprzęt, kosztował kupę kasy, to niech gównozjady zrobią przynajmniej podstawowe rzeczy jakoś po ludzku bo wstyd.

Chcesz poznać moje zdanie szczere jak nigdy? To ja ci napisze do tego, że tacy jak ty kupią i potem po tym jadą jak się tylko da i wszędzie piszą, ze wszystko źle na tym. To chyba inteligencja od strony tyłu, a nie jakakolwiek znajomość komputera.

Dzisiaj odpaliłem z mac app store gierkę Tomb Raider, odpaliłem po zakupie i pobraniu w moment na Logitech Vertical i 3 godziny i ani razu żadnego problemu po Bluetooth, grało się płynnie i ruchy myszką były płynne.

Może ci się trafił ferelny egzemplaż mac mini z M1, albo lubisz tak siączyć, ze tu nic nie działa.

Nom. Znam takich którzy przeszli wiedźmina mając 16 FPS i byli zadowoleni.

Widzisz, ja też odpalam i używam myszki, ale w stosunku do Windows to niestety jest katastrofa i to nie jest tylko moje zdanie, ale na jednym tylko forum znalazłem 72 wpisy o problemie z myszką i wszyscy twierdzą, że działa kiepsko, że są problemy z przewijaniem stron i to widać gołym okiem.

Ba nawet napisano specjalne, płatne programy, które częściowo eliminują problem. Sądzisz, że ktoś sprzedaje program rozwiązujący problem którego niema? Tylko nie bardzo rozumiem, dlaczego trzeba płacić dodatkowo, żeby tak trywialne rzeczy jak myszka działały jak należy.

Problemy z myszkami w makach m1. Link, link2.

Mam dwa, oba mają identyczne problemy z myszą.

Po prostu uwielbiam wydawać 12 koła, żeby sobie ponarzekać, że myszka kiepsko działa.
I tracę czas na szukanie jak rozwiązać problem i kupuje kilkanaście myszek, bo się strasznie nudzę.

Możesz podać linki do programów, które to rozwiązują?

Proszę bardzo. Link, link,

Edit:. Są jeszcze programy na homebrew które łatają w różnych wersjach systemu działanie myszy, ale jakoś za wiele nie pomagają. Niby coś jest lepiej, ale potem znowu się okazuje, że nie wszędzie. Na dodatek czasami robią problemy z m1, więc dałem sobie spokój z nimi.

1 polubienie