Wyjście na dwa monitory z laptopa z wykorzystaniem grafiki? do 5000 zł

Cześć,
Może coś źle rozumiem, albo się nie znam - jak tak jest to mnie naprostujcie:)
Na dziś używam laptopa ze stacją dokującą podpinaną pod USB, z której mam wyjście na dwa monitory. Przy tym rozwiązaniu pomijana jest dedykowana grafika, która (jak sprawdzam wydajność podzespołów) nigdy nie jest w tej sytuacji używana.
Czy korzystanie z monitora podpiętego bezpośrednio pod kartę graficzną powinno wpływać na wykorzystywanie jej do obliczeń przy obróbce zdjęć lub grafiki? Nie jestem grafikiem ani fotografem ale w mojej pracy regularnie muszę się w niewielkim zakresie zajmować jednym i drugim. Ogólnie szukam wydajnego komputera do pracy, raczej nie do gier (może skuszę się najwyżej z sentymentu na diablo II resurected) i chciałbym żeby wystarczył na parę lat.

Nie potrafię w zakresie do 5000zł ani trochę wyżej znaleźć laptopa z dwoma HDMI. Zdarza się HDMI + usbC z display port. Czy display port będzie w ogóle korzystał z karty graficznej?

I czy ten sprzęt uznacie za sensowny?

Display port to wyjście z karty graficznej, które potem możesz rozdzielić na te dwa monitory w zależności od standardu dp chyba maks to 2x 4K UHD

ok spojrzałem na laptopa. Chodzi Ci o gniazdo combo - w tym wypadku nie wiem. Najlepiej spytać się producenta. Obie opcje są możliwe