Wykasowana treść

Wykasowana treść.

Kabla jest stanowczo za dużo.

Źródło - http://www.oc-forum.org/index.php?s=5d3 … entry37427

Wykasowana treść.

Trzeba po drodze postawić switcha. Max długość kabla to 120m, na tylu jeszcze czasem chodzi, jednak nie powinno się przekraczać 100m

jak juz to 100 i nie dłużej puiżniej zaczynają się juz niezidentyfikowane problemy. :wink:

z tego co piszesz połaczyliście kabel złoczką lecz nie jest to zalecane szczegołnie przy takich nie typowych odległościach . Pozostaje wam postawienie swicza drugiego :wink:

Wykasowana treść.

no to tak to powinno być ok :wink:

chociasz lepszym rozwiązaniem było by zastosować drugiego switch i było by switch- switch :wink:

heh ale to nieoplacalne no bo huba juz mam a switcha nowego sie kupi i bedzie o polowe taniej a tylko oni beda miec 10/10 MB reszta osob bedzie miec 10/100 a to juz ich bol sami9 chciali :slight_smile: dzieki za info

wątpie, aby to poprawnie działało w swojej sieci miałem 1 kompa, który miał kartę 10 MB, reszta było w standardzie 100MB i niestety wszystkie kompy okropnie przymulały, ale spróbować można

Wykasowana treść.

jeszce raz Ci piszę z praktyki, może to działać, ale nie musi, bo oprócz czegoś takiego jak odległość switcha czy huba od kompa jest tzw, maksymalna średnica sieci dla standardu 100 MB- 205m, dla standardu 10 MB - 2000m i to że działało dotychczas na hubie to było dobrze, a jak przejdziesz na switcha i pomieszasz z hubem to nikt Ci nie zagwarantuje jak to będzie działać, zwłaszcza że średnica sieci będzie przekroczona, wszystko co pięknie piszą o odległościach do 100 m dotyczy dwóch kompów, jeżeli jeszce skrętka jest łączona trzeba się liczyć z ok 6 dB strat, ale jeśli będzie działać to na linii komp podłączony przez huba do switcha i dowolny komp w sieci powodować będzie opóźnienia, nie można mieszać standardów, ale jeśli ryzykujecie osobiście polecam skrętkę cat-5e/d+/ ma mniejsze straty, albo kupić dobry switch.Można także kupić switch, który umożliwia transmisję 10/100 Mb i wtedy to może lepiej działać, ale na pewno nie tak jak w jednym standardzie

Wg schematu będzie działać.

Nie działało przez ripiter RJ45 ponieważ ripiter tylko przekazuje sygnał bez jego wzmocnienia.

Połączenie przez Hub zadziała, bo Hub regeneruje sygnał (wzmacnia go) i prześle go na dalsze 100 m do urządzenia. Komp połączony przez Huba będzie działał z prędkością do 10 Mb. Inne komputery będą działały z prędkością 100 Mb, o ile takie karty będą miały komputery.

Jak piszesz, Switch jest 10/100 Mb, więc nie ma problemu. Komputery łaczące się z kompem połączonym przez Hub będą działały na dwóch prędkościach, do Switcha 100 Mb i od Switcha poprzez Hub do kompa 10 Mb.

Ciekawe standardy opisujesz, wskaż źródło. Nie słyszałem o standardzie 205 m, a już na skrętce dla 10 Mb - 2000 m toż to szok !!

Może pisząc myślałeś o światłowodzie :slight_smile:

A tak w ogóle, to co napisałeś to jeden wielki bigos i tak naprawdę nie wiadomo co z takimi inforamcjami zrobić, chyba najlepiej wrzucic do kosza.

Hub podłączony do Switcha nie spowolni działania sieci, bo i nie może, nie wiem skąd taka Twoja teoria.

Każde gniazdo w Switchu działa niezależnie, nie ma rozgłaszania w całej sieci, dlatego też przy dużym ruchu stosuje się Switche, a nie Huby, które szybko potrafią zapchać sieć, wystarczy by jedna osoba zaczęła kopiować duży plik przez dłuższą chwilę i już będzie wielki problem połączenia się z serwerem (o ile w ogółe ktoś się z nim połączy), gdyż przy Hubie, jak wiesz, pasmo jest dzielone na wszystkich połączonych do sieci. Przy Swichu każdy ma dla siebie owe 100 Mb :slight_smile:

Poza tym , stadndardy są dla poszczególnego rodzaju użytego nośnika np. kabel koncentryczny 50-omowy lub 75-omowy, dla których maksymalna fizyczna odległość tak 10, jak i 100 Mb/s jest odpowiednio 185 m i 500 m.

2000 m można uzyskać dla maksymalnie teoretycznego pasma 100 Mb/s poprzez światłowód wielofunkcyjny - 100BaseFX

A tu napisałeś wierutną bzdurę, zaprzeczając sam sobie.

Odległość 100 m dotyczy dwóch urządzeń, a niekoniecznie kompów :stuck_out_tongue:

Dwa komputery mogą być połączone na odległość 200 m, oczywiście używając skrętki UTP 5 i urządzenia pośredniczącego.

:okulary:

Wykasowana treść.

te 10mbps na 2000m to dla standardu ADSL :stuck_out_tongue:

Nie wiem, czy to skrót myślowy, czy żart :slight_smile:

Nie ma takiego standardu i, jak czytam, nigdy nie było, chyba że masz jakieś źródło informacji, którego ja nie znajduję :slight_smile:

:okulary:

Odpowiadam na post Golden Fingera"

  1. średnica sieci jest to odległość od centralnej jednostki rozdzielającej sygnał / switch, hub /, a każda inną jednostką współpracującą / komputer, drukarka, switch itp. ,definicja w każdym podręczniku o sieciach /. Czyli w tym przypadku teoretyzując max. odległość każdego urządzenia w tym przypadku stosując złączkę cat-5 wynosi 205:6= ok. 35m / więc nie wiem gdzie zaprzeczam sam sobie /, oczywiście stosując inną np. cat-5e, urządzenia wzmacniające itp. można tę odległość zwiekszyć. Ja w swojej praktyce osiągnąłem stabilne połączenie do 70m przy pięciu kompach co daje wsumie średnicę sieci 350 m

  2. Napisałem, że na linii komp-hub-switch-dowolny komp wystąpi opóźnienie, nie wiem skąd wyciągnąłeś taki wniosek z mojego tekstu że spowolnienie będzie w calej sieci, spowolnienie musi wystąpić przy mieszaniu standardów, a dlaczego tak jest to wkażdym podreczniku o sieciach można poczytać, nie będę robić tu wykładów i przepisywać rozdziałow z książek. W swojej praktyce miałem przypadek, że w sieci tylko trochę większej 15 kompów na switchach był jeden z kartą 10 MB i spowolnił wszystkie

  3. Napisałeś, że bzdurą jest to co napisałem, że dwa komy można połączyć na odległość 100m, w poście Kysia była mowa tylko o komputerach, chociaż oczywiście dotyczy to także innych urządzeń poniżej piszesz dokładnie to co ja, tylko zwiększasz odległość do 200 stosując urządzenia pśredniczące, oczywiście zgadzam się z Tobą jak najbardziej. Nie wiem może nie zrozumieliśmy się, bo pomieszałeś Srednicę sieci z odległością między dwoma urządzeniami. Może piszę nieskladnie, bo jestem więcej praktykiem, a sieciami zajmuje się już od 8 lat od prostyck koncentrycznych po najnowsze światłowodowe.

Ale jeszcze raz podkreślam nigdzie nie napisałem , że ta sieć nie będzie działać, ale problemy mogą przy mieszaniu standardów. Myślę, że Cie tym postem nie uraziłem, ale chciałem to jaśniej napisać skoro wyszedł bigos pozdrawiam serdecznie

Killer pisze o odległości Centrali np NEO od modemu żeby były zachowane prawidłowe parametry transmisji sygnału a nie o sieci LAN :stuck_out_tongue:

Mimo wszystko nie znajduję takiego standardu :slight_smile:

:okulary:

Po co w środek wstawiać hub?? przecież wystarczy wzmacniak

HarryPotter z choinki się urwałeś, upał ci szkodzi :twisted:

Zanim napiszesz coś podobnego poczytaj ze zrozumieniem posty, a potem, jak będziesz miał coś do powiedzania, to napisz, a nie pisz bzdur. :evil:

:okulary:

Złączono Posta : 21.07.2006 (Pią) 12:51

Nie urażasz mnie swoim postem, ale w dalszym ciągu nie rozumiem Twojego toku myślenia.

Nie wiem skąd, z jakiej definicji, bierzesz 205 m i dlaczego dzielisz przez 6 (tłumienie w dB ?)

Pisząc o średnicy sieci, musisz mieć na myśli topologię gwiazdy, a topologia rozszerzonej gwiazdy zwielokrotni średnicę sieci.

Średnica sieci, a odległość między urządzeniami może się dokładnie pokryć tylko w przypadku mówienia o skrajnych urządzeniach, bo oczywiste jest, że odległość miedzy stacją roboczą a Switchem rozdzielającym będzie tylko promieniem sieci w topologi, o której piszemy. :slight_smile:

Tak więc nie pomyliłem średnicy z odległością w poprzednim poście, chyba żle zrozumiałeś moje pisanie, trochę skrótowe z oczywistych względów.

Średnica sieci w topologii gwiazdy stosując skrętkę UTP kat.5, gdzie sygnał jest rozdzielany czy to przez Switch czy Hub czy Router wynosi 200 m, które powinny zapewnić właściwe działanie sieci i max jej przepustowości, dla Huba oczywiście przepustowość będzie dzielona na wszystkie połączone urządzenia.

Rozumiem działanie opóźnienia w sieci, ale po to jest stworzona skrętka UTP kat 5 by zapewnić max przepustowości np. 100 Mb/s na odległości 100 m, czyli uwzględnia się w jakiejś części opóźnienia i tłumienie sygnału.

Czy wg Ciebie 35 m to maksymalna długość skrętki do zapewnienia przepustowości 100 Mb/s?

Skrętka UTP kat. 5 wg norm teoretycznie powinna zapewnić pełną przepustowość na długości 100 m. Te 100 m jest max dla norm, a norma daje teoretyczne zapewnienie pełnej przepustowości. Normy są wyznacznikiem zasad, które stosując, zapewniają poprawne działanie sieci. Łącząc dwa komputery bezpośrednio ze sobą poprzez skrętkę UTP kat.5 mogę śmiało zastosować 100 m skrętki, pamiętając o tym by zagięcia nie przekraczały kąta zgięcia 90 stopni, i by puścić go z dala od nośników zakłócających przepływ sygnału, to normy zapewniają mnie, że uzyskam maksymalną prędkość połączenia.

Budując prawidłowo sieć i chcąc połączyć dwa urządzenia np. Routery powinienem użyć 90 m skrętki ze 100, 10 m pozostaje na połączenia patchpaneli z gniazdami, z których łączę stacje robocze. Długość skrętki do połączenia Routera z patchpanelem wg norm to 6 m, a długość skrętki dla gniazdo-stacja robocza 4 m.

Tak to wygląda przy budowaniu sieci wg norm, które, jak napisałem, mają zapewnić poprawność działaniu sieci.

Oczywiści znając normy i zasady, można pokusić się o ich przekraczanie i jeśli sieć zacznie źle działać będziesz wiedział, gdzie szukać przyczyn złego działania.

Opisywany przez Ciebie przypadek spowolnienia całej sieci przez jedną kartę 10 Mb mógł być spowodowany przełączaniem się Switcha na wszystkich gniazdach do prędkości 10 MB/s.

Być może właśnie takie Switche zastosowałeś i stąd problem.

Reasumując, być może moje niezrozumienie Twojego toku rozumowania wynika z nieskładnego Twojego pisania, a Twoje niezrozuminie mojego pisania wynika z niedoczytania pewnych rzeczy w domyśle. :slight_smile:

Pozdrawiam

:okulary: