Wykasowanie się BIOS-u w trakcie pracy Windows

Witam

Pierwszy raz zdarzyło mi się coś takiego. Nie wiem czym to było spowodowane.

W trakcie używania komputera(youtube) nagle ekran zrobił się dziwnie niebieski ale było widać jeszcze coś pod spodem. Następnie zawiesił się kompletnie. Nic nie pomagało tylko reset przyciskiem na obudowie.

Po włączeniu otrzymałem informacje że BIOS jest uszkodzony-usunięty. Jako ze moja płyta posiada DUAL BIOS został sfleszowany bios z kości awaryjnej.

Teraz mam pytanie. Czy system korzysta teraz z kości awaryjnej czy kość awaryjna jest nadal w zapasie a ja korzystam jak dawniej z kości podstawowej? Komunikaty były po Angielsku więc nie jestem pewien czy dobrze zrozumiałem.

Dodam tylko że po tej akcji musiałem uaktualnić Bios gdyż była stara wersja. Przed awarią F6 , potem F3. Teraz znowu sfleszowałem F6.

Błąd w “czarnej skrzynce”:

Zdarzenie 41 , Kernel Power

Czy może więcej osób miało taki problem? Słyszałem ze jakaś aktualizacja do Win 7 może robić takie cuda.

Komp przeskanowany antywirusem. Brak zagrożeń. Czy spadek napięcia z winy zasilacza może spowodować uszkodzenie-skasowanie Bios-u?

Nie zauważyłem po innych urządzeniach aby spowodowane to było spadkiem napięcia sieciowego.

Akcja miała miejsce tylko raz- dzisiaj. Narazie wszystko jest zupełnie normalnie.

Pozdrawiam

Gdy kiedyś miałem Gigabyte’a bios był automatycznie flashowany. Tamta kość służyła po prostu do przywracania biosu. Przypuszczam, że obecnie jest tak samo :wink:

BIOS jest zapisywany w pamięci EEPROM (Electrically-Erasable Programmable Read-Only Memory) więc teoretycznie może to być spowodowane przez skok (pik) napięcia. Praktycznie - marne szanse.

Zastanawiające jest dlaczego komputer się zawiesił/zresetował/wyłączył. BIOS jest pomocny przy inicjalizacji urządzeń przed startem systemu. Samo usunięcie BIOSu nie powinno powodować żadnych problemów.

Z tego co zrozumiałem i było widać jest właśnie tak jak piszesz. Bios został przywrócony z kości zastępczej.

Tak jak pisałem , pierwszy raz coś takiego mi się zdarzyło i jestem trochę zdziwiony. ![-o<

Dodane 21.04.2012 (So) 20:09

Witam ponownie.

Problem wystąpił znowu. I znowu na Youtube.

Sterownik grafy mam najnowszy. Adobe Flash Player również.

Tym razem jak zrobił się dziwny obraz , natychmiast go zresetowałem zanim nie zawiesił się na dobre. I chyba to uratowało mnie przed ponownym fleszowaniem Bios-u.

Czy ktoś ma jakieś sugestie? Obraz robi się jakby trochę różowy.