Wykonanie pracowni terminalowej (Windows)

Witam, otrzymałem za zadanie wykonanie pracowni w której ma znaleźć się serwer terminali oraz thin clienty. Moje pytanie brzmi jak to wygląda od strony oprogramowania jakie oprogramowanie i licencje wybrać, proszę podpowiedzcie mi gdyż na licencjach Windows dla tylu stanowisk nie znam zbyt dobrze.

Dodatkowo jeżeli ktoś może prośba o zaproponowanie serwera który uciągnie do 15 takich stanowisk, klienty będą tylko operować na pakietach openoffice i w internecie nie ma tu mowy o pracy z CAD itp.

PS: nie wymagam aby ktoś sprzedawał mi wiedzę - jeżeli nie chcesz mi pomóc zignoruj moją prośbę

Pozdrawiam.

To szkoła, czy innego typu działalność? W przypadku szkoły czasem można “przyciąć” sporo na licencjach… Jaki masz budżet? Coś już masz typu UPS/rozwiązanie do backupu (NAS)? Wystarczy Ci zwykły serwer terminalowy Windows?
Masz już jakieś licencje (CAL)?
Potrzebujesz:

  • serwer (spokojnie możesz iść w 2016) - czyli licencja na Windows (tu pewnie wystarczy 2016 Essentials OEM licencjonowany na dwa CPU fizyczne, koszt z 1700zł),

Microsoft Windows Server 2016 Essentials 64Bit 2CPU PL OEM

  • 15 licencji dostępowych (CAL) - licencjonowanie na użykownika. Będą to pewnie trzy paczki po 5 sztuk “CALi”,
  • 15 licencji terminalowych (dość drogie),
  • konfiguracja
  • jakieś rozwiązanie do backupu tego (chociaż prosty dysk USB lub NAS z wygodnym softem, np. Acronis, albo StorageCraft).

Co do propozycji konfiguracji - budżet i co masz (czy masz jakąś szafę serwerową, czy po prostu jakiś serwer typu ‘tower’ (stojąca obudowa). Fajnie by było mieć chociaż te 8 rdzeni i chociaż z 32GB RAM, ale jak coś ludzie powłączają to mimo wszystko te 64GB. Komfort to też część rzeczy trzymane na dyskach SSD, ale przy RAID1, czy RAID5 zaczyna to generować koszta… Napisz ile na to masz pieniędzy.

A jakby terminale zrobić na Linuxie i łączyć się z automatu Rdesktopem? Oczywiście licencje CAL i tak trzeba wykupić, ale przynajmniej odpadnie ponowne opłacenie terminali.

W jakim sensie “ponowne opłacenie terminali”? Chodzi Ci o licencje na Windowsa?

Dokładnie - bo licencje CAL które same w sobie nie są tanie i tak trzeba kupić. A skoro to mają być thin clienty do internetu i OO to wszystko jedno co będzie terminalem.

Czyli chodzi o to, żeby nie płacić za licencje Windowsów na terminalach?

Można próbować, jeżeli stacje robocze mają być tylko klientami RDP.
http://thinstation.github.io/thinstation/

Tak jest to szkoła więc myślę że na licencjach można zaoszczędzić, na tą chwilę nie mam nic trzeba zacząć od początku nowy serwer nowe licencje, brak UPS, brak NAS itd.

Skoro już wspomniałeś o o takim sprzęcie to lepiej aby każdy terminal miał własny UPS czy wziąć jeden mocniejszy na je wszystkie + jeden konkretny na serwer?

Z kolei jeżeli chodzi o backup to myślałem osobiście o Synology dość dobrze znam ich soft i urządzenia jednak do końca jeszcze nie wiem które wybrać myślałem o 216j że wystarczy do tego 2x1TB WD RED.

bachus - zaproponowałeś serwer na windows 2016 ess jakie masz zdanie o ESXi 6.5 ? osobiście VMwara znam lepiej i bardziej myślałem o nim w razie czego mogę sobie zrobić 2 dyski 1TB w raid i np. freenas - czekam na opinie oraz jak to rozwiązanie z esxi wypada pod względem licencji windows dla wirtualek (terminali)

jeżeli chodzi o sprzęt to szczerze myślę że pociągnie to 1 dobry Xeon i między 32 - 48 GB RAM
co do thinstation który zaproponowałeś bachus myślę że się nada :slight_smile:
Przepraszam że tak chaotycznie się rozpisuje ale chcę wymienić jak najwięcej informacji w jednym poście