Wykorzystanie 4 rdzeni

Witam,

mam następujący problem. Posiadam komputer wyposażony w procesor czterordzeniowy pracuję na WinXp Prof. Wykorzystuję go głównie do pracy, w której potrzebna jest spora moc obliczeniowa. Większość programów potrafi wykorzystać procesor w 80-100% natomiast jeden z nich za każdym razem kiedy włączę obliczenia pokazuje zużycie 25% tak jakby wykorzystywał tylko jeden rdzeń i obliczenia niepotrzebnie się wydłużają. Czy jest jakaś łatka systemowa umożliwiająca wszystkim programom wykorzystać w pełni moc procesora? Program, o którym mowa to HyperChem w wersji 7.5. Ew. czy jeżeli zainstaluje sobie opensuse’a a na nim odpalę emulowanego XP i mój program czy wtedy będzie “szybciej liczył”? Nie bardzo orientuję się, w którym miejscu tkwi problem czy to jakieś ograniczenia wynikające z programu czy o co tu chodzi. Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam,

Cichy

Nie ma takiej łatki, bardzo mało jest programów które korzystają z 4 rdzeni.

Może się okazać że:

a) program nie potrafi wykorzystać 4 rdzeni

b) może być “gdzieś” opcja do włączenia większej ilości rdzeni, po prostu program tego nie wykrywa i trzeba mu to podać

I tak mało który program jest w stanie wykorzystać więcej niż jeden rdzeń, więc…

Przecież odpowiedz jest prosta. Nie korzysta z 4 rdzeni program. Został zaprogramowany na korzystanie np z 1-2. Już nic nie zrobisz.

Pokombinuj z koligacją rdzeni, wchodzisz w menadżera zadań > procesy klikasz na dany proces z lewego > ustaw koligację…

Jak masz czas i lubisz pokombinować to ściągnij triala Windowsa Server 2008, może będzie lepiej zarządzał rdzeniami, ale większość prog i tak nie jest w stanie używać 2 rdzeni, jak coś obsługuje to gł prog do obróbki wideo i grafiki.

Być może w przyszłości jakaś aktualizacja tego programu wprowadzi korzystanie z 4 rdzeni.

Menadżer zadań pokazuje wykresy wykorzystania każdego z rdzeni w czasie rzeczywistym, warto tam zajżeć aby się przekonać jak są wykorzystywane.

Z koligacją już próbowałem wiem też, który z rdzeni jest wykorzystywany itd ale jeżeli wynika to z programu i jego ograniczeń to faktycznie nic nie zrobię. Dzięki za pomoc