Wykorzystanie elementów strony zgodne z prawem

Witam.

Czasami zdarza mi się wykonać jakąś stronę jako freelancer.

Chciałbym się dowiedzieć jak to jest z wykorzystaniem grafik i dźwięków tak aby to było zgodne z prawem.

Jeżeli zleceniodawca przesyła mi grafiki ściągnięte nielegalnie z internetu lub jakieś mp3 to kto odpowiada za ich bezprawne użycie?

Jeżeli zleceniodawca chce aby na jego stronie odtwarzana była piosenka z kupionej przez niego płyty audio to czy zgodne jest to z prawem i jeżeli nie to odpowiadam za to ja jako wykonawca czy zleceniodawca bo to jego materiały?

Poruszyłeś bardzo ciekawy problem. Sam też jestem ciekaw, jak zinterpretowałaby to osoba dobrze znająca prawo.

Czy umieszczenie kopii utworu z legalnej płyty na stronie jest legalne, czy też byłoby to już odtwarzanie publiczne (a na to licencja nie zezwala)?

Kto odpowiada za umieszczane materiały? Właściciel, czy wykonawca? - Za wykroczenia drogowe odpowiada kierowca (właściciel), a nie producent samochodu. Ale w przypadku stron internetowych nie musi też tak być, zwłaszcza jeśli strona nie posiada CMS, a materiały umieszcza webmaster.

Czekamy na ekspertów (: