Wykorzystanie HTML5

Mieliście możliwość wykorzystać jakieś nowe możliwości jakie daje HTML5? Jakieś nowe funkcje JavaScript albo CSS3? Ciekawy jestem jak to ma w praktyce. Bo na pewno daje genialne efekty :slight_smile: No a co najważniejsze, w końcu wszystkie wiodące przeglądarki go obsługują.

Jeśli chodzi o mnie, zacząłem od prostych rzeczy typu naprzemienne kolorowanie wierszy tabeli z CSS3, wykorzystanie HTMLowego odtwarzacza, dodanie włąsnych niestandardowych czcionek i, coś co w prawdzie jest raczej związane z IE9 niż z HTML5, dodałem do strony WebSlice’y.

A jak u Was doświadczenia z HTML5?

Jak wszystkie? Raczej żadna, co najwyżej częściowo lub eksperymentalnie…

https://demos.mozilla.org/pl/

tutaj massz parę przykładów wykorzystania html5 :wink:

Jak ogarniałeś js css i html to nic nowego nie dostaniesz. Może poza mniejszą ilością kodu xD

Ja już wypróbowałem niektóre możliwości CSS3 i naprawdę miło mnie zaskoczył. Do ciekawych funkcji należy: transition, gradientowane tło, zaokrąglanie, cienie, no i transformacje. Polecam stronkę http://css3.pl/

Ja narazie wylaczylem sie z tematow webowych ale i tak jeszcze przez spory okres pozostane przy css2 i html4 gdyż zwracam uwage na dostępność

A jeszcze wracając do przeglądarek - na czym polega to eksperymentalne wspieranie HTML5?

Z tego co wiem, IE9 całkiem ładnie wspiera najnowsze standardy, co zresztą wynika z owocnej współpracy z W3C. Swoją drogą ma też ciekawe możliwości integracji z pulpitem Windows :slight_smile:

IE9 wspiera „standardy” Microsoftu, jak to zwykle było. Owszem, kilka rzeczy z HTML5/CSS3 może i by się znalazło, ale to jest wierzchołek góry lodowej. Pozostałe przeglądarki są znacznie dalej :wink:

O co do tego się nie zgodzę. Bawię się HTML5’em od jakiegoś czasu i w dniu premiery IE9 wspierał “canvas” a np. Chrome nie. Więc nie wiem jak “znacznie” dalej są inne przeglądarki :slight_smile:

Odnośnie integracji IE9 z Win7, można dzięki temu stworzyć pełnoprawny program na swojej stronie internetowej, najprostszym przykładem jest odtwarzacz muzyki, “przypięcie” strony do paska zadań daje możliwość dodania kontrolek odtwarzacza w miniaturze okna na pasku. Super sprawa :smiley: Lub wyświetlanie informacji w menu kontekstowym.

…a testował ktoś na iphone? Co jakiś czas google zamieszcza animowane loga, właśnie w html5. I smartfon nie wyrabia ehh…