Wykorzystanie pamięci podręcznej przeglądarki


(Notoriusbig) #1

Witam,

 

Napisałem właśnie swoją pierwsza stronkę w HTML, jest w niej trochę zdjęć i mozna by wykorzystać pamięć podręczną przegladarki aby przy kolejnych wejściach szybciej to chodziło. Niestety nie wiem jeszcze jak to zrobić, jak ktoś mógłby pomóc to byłbym wdzięczny.

 

Pozdro


(kostek135) #2

https://www.mnot.net/cache_docs/


(bobbi) #3

Cytat np. z Wikipedii:

"Pamięć podręczna przeglądarki oznacza miejsce na dysku twardym, w którym przeglądarka internetowa przechowuje odwiedzone uprzednio strony (lub części stron)WWW. "

 

Mówiąc prościej… nie ma mechanizmu “wymuszającego” pozostawienie w pamięci przeglądarki (a właściwie na dysku twardym komputera użytkownika) jakichkolwiek plików. To użytkownik poprzez ustawienia we własnej przeglądarce na swoim komputerze decyduje o zasadach zarzadzania pamięcią tj. np o jej włączeniu/wyłaczeniu, wielkości itd.


(kostek135) #4

Bezsensowny post. 90% użytkowników nie wie co to cache i jak go wyłączyć (przeglądarki mają sensowne ustawienia, które jakiś domyślny cache zakładają). Pozostałe 10%, która rozumie co to jest cache, go nie wyłącza, bo ma odrobinę mózgu i rozumie, że to dla ich UX podczas używania stron internetowych. Poza tym zakładając, że znajdą się jakieś elementy społeczne, które wyłączą cache, to i tak warto pisać stronę z myślą o tym, że więcej osób ma go włączonego.


(bobbi) #5

Bezsensowne… to jest powielanie stereotypów oraz płytkie myślenie.

I wbrew pozorom poziom uświadomienia użytkowników internetu rośnie. Coraz więcej osób potrafi korzystać choćby z trybu “incognito” w przeglądarkach, który nie zostawia, żadnych śladów aktywności… w tym plików w pamięci cache.

PS. I wcale nie uważam się za jakiegoś wybitnego znawcę a pomimo, że nie wyłączam cache to umiem ustawić “ptaszka” przy opcji " Opróżnij cache przy zamknięciu przeglądarki"   :smiley:

Ponadto znacznie większa grupa korzysta z narzędzi typu “odkurzacz”… które czyszczą komputer ze zbędnych plików w tymm.in. cache

 

I jeszcze rada. Zamiast kombinować z cache zoptymalizuj stronę. Nie jest zbyt “profesjonalnym” umieszczanie dużej liczby zdjęć na jednej stronie.

Tym celom służą tzw. “galerie”. Jeśli nie jesteś zbytnio obeznany w Html możesz użyć gotowych narzędzi np. tego

http://www.dobreprogramy.pl/Web-Album-Generator,Program,Windows,11708.html


(Notoriusbig) #6

Dzięki za odpowiedź. Jestem słaby z angola nie macie jakiegoś gotowczyka na ctrl+c i ctrl+v i instrukcją co gdzie? :smiley: