Wykorzystanie zdjęć z klubu/dyskoteki na stronie


(Derelion) #1

Witam serdecznie

Piszę tutaj, ponieważ na innym forum nie dostałem odpowiedzi.

Przeczytałem podobne tematy do tego, które ja przedstawiam Wam ale nie znalazłem dostatecznej odpowiedzi na mój problem. A mianowicie chodzi o to, że 10 października 2009 roku w Legnicy otworzono nowy lokal gastronomiczno-rozrywkowy "SEVEN". Udało mi się nawiązać kontakt z jedną osoba reprezentującą ten klub. Ja osobiście prowadzę serwis internetowy clublca.pl a przy nim także forum.

Po wstępnej rozmowie z przedstawicielem tego klubu na spotkaniu ustaliliśmy, że ja zaoferuję swojego fotografa, który będzie wykonywał z klubie co weekend zdjęcia (około 500 z jednej nocy). Z tych 500-set wszystkie nie obrobione (bez znaków wodnych) dostawał ten przedstawiciel klubu, a drugie 500-set dostawałem ja od fotografa z dodanymi trzema znakami wodnymi: logo mojego serwisu, logo fotografa, logo klubu. Zaznaczam, iż z własnej kieszeni płaciłem fotografowi 75zł za jeden weekend (piątek/sobota).

Niedawno jednak przedstawiciele klubu stwierdzili, że nie chcą współpracować z moim serwisem i nakazali mi jednoczesne usunięcie wszystkich materiałów dotyczących klubu, tj. informacje (newsy) oraz obszerne galerie zdjęć (ponad 3 tysiące zdjęć) tylko z ich klubu. Taką decyzję podjęli po tym jak w jednym z komentarzy pojawiło się nazwisko i imię właściciela klubu. Niestety komentarze w tym czasie nie były moderowane a pojawiały się tak szybko, że nie miałem sam możliwości nad tym wszystkim panować (zajmuję się także współpracą z innymi klubami, a dopiero od tego tygodnia zarejestruje wszystko jako działalność gospodarczą abym mógł normalnie i legalnie zatrudniać u siebie pracowników "moderatorów w tym także").

Dodatkowo zdjęcia te, które ja usunąłem oni nie usunęli ze swojej oficjalnej strony gdzie jest także i mój wizerunek.

Teraz mam do Was kilka pytań:

1) Czy mogę legalnie bez żadnych obaw z powrotem przywrócić galerię zdjęć na moją stronę z zachowaniem znaków wodnych?

2) Czy mogę żądać usunięcia z ich strony zdjęć, które oni prezentują?

3) Kto ma właściwe prawa autorskie do zdjęć? Sam fotograf czy także ja? Płaciłem w końcu za te zdjęcia a przedstawiciel je dostawał z mojej własnej nie przymuszonej woli.

4) Jeżeli klub pomimo mojego żądania nie usunie zdjęć czy mogę wystosować odpowiednie środki prawne w tym kierunku?

Prosiłbym serdecznie o odpowiedź i/lub ewentualne odesłanie do aktów prawnych regulujących moją sprawę.

PS. Zależy nie tylko mi na przywróceniu zdjęć ale bardziej użytkownikom mojego serwisu, którzy w komentarzach cały czas apelują do tego klubu, że chcą z powrotem galerie zdjęć u mnie w serwisie. Dodatkowo po usunięciu galerii zdjęć spadły mi statystyki. Czy to można podciągnąć pod to, że były to specjalnie przygotowane działania ze strony klubu aby zaszkodzić reputacji mojego serwisu?

Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.


(Sitemaster) #2

była umowa na piśmie czy wszystko "na gębe" ?

Prawa autorskie przysługują autorowi, a fotograf był opłacony przez Ciebie nie przez klub - więc Ty jesteś górą.

Lokal jest jednak własnością prywatną i własciciel może zezwolić lub zabronić fotografowania na jego terenie.

Ja bym szedł w zaparte, zgoda była, była umowa - wykorzystujesz materiał zgromadzony w tym czasie. A nowych fotek już tam nie cykasz, bo jak rozumiem masz tam już zakaz focenia. Gość może poprosić o zdjęcie twoich fotek, ale sam też nie może odmówić usunięcia swoich "czyli nieswoich".

W zasadzie to Ty jesteś ich właścicielem.

No ale od regulowania takich spraw są papierki, bo na gębe to wiesz ...

-w razie czego, powinieneś mieć chociaż jakieś pokwitowanie od goscia który focił i oryginalne fotki, najlepiej surowe raw'y by dowieść kto jest wykonawcą i włascicielem. No ale gość z klubu może się wyprzeć takie ustnej umowy i powiedzieć że w klubie obowiązywał zakaz focenia.

Tak więc widzisz, sprawa śliska. Ale jak wcześniej napisałem - jeśli zrywa "umowę" i żąda usunięcia fotek, to sam też powinien usunąć swoje fotki.

ps.

-jest jeszcze sprawa publikacji. Prawo autorskie to nie wszystko. To że jesteś np autorem zdjęcia nie oznacza ze masz automatycznie prawo do jego publikacji.

Z tym tematem polecał bym się skierować na sprecjalistyczne forum poswięcone fotografii cyberfoto.pl