Wykorzystanie zdjęć z klubu/dyskoteki na stronie

Witam serdecznie

Piszę tutaj, ponieważ na innym forum nie dostałem odpowiedzi.

Przeczytałem podobne tematy do tego, które ja przedstawiam Wam ale nie znalazłem dostatecznej odpowiedzi na mój problem. A mianowicie chodzi o to, że 10 października 2009 roku w Legnicy otworzono nowy lokal gastronomiczno-rozrywkowy “SEVEN”. Udało mi się nawiązać kontakt z jedną osoba reprezentującą ten klub. Ja osobiście prowadzę serwis internetowy clublca.pl a przy nim także forum.

Po wstępnej rozmowie z przedstawicielem tego klubu na spotkaniu ustaliliśmy, że ja zaoferuję swojego fotografa, który będzie wykonywał z klubie co weekend zdjęcia (około 500 z jednej nocy). Z tych 500-set wszystkie nie obrobione (bez znaków wodnych) dostawał ten przedstawiciel klubu, a drugie 500-set dostawałem ja od fotografa z dodanymi trzema znakami wodnymi: logo mojego serwisu, logo fotografa, logo klubu. Zaznaczam, iż z własnej kieszeni płaciłem fotografowi 75zł za jeden weekend (piątek/sobota).

Niedawno jednak przedstawiciele klubu stwierdzili, że nie chcą współpracować z moim serwisem i nakazali mi jednoczesne usunięcie wszystkich materiałów dotyczących klubu, tj. informacje (newsy) oraz obszerne galerie zdjęć (ponad 3 tysiące zdjęć) tylko z ich klubu. Taką decyzję podjęli po tym jak w jednym z komentarzy pojawiło się nazwisko i imię właściciela klubu. Niestety komentarze w tym czasie nie były moderowane a pojawiały się tak szybko, że nie miałem sam możliwości nad tym wszystkim panować (zajmuję się także współpracą z innymi klubami, a dopiero od tego tygodnia zarejestruje wszystko jako działalność gospodarczą abym mógł normalnie i legalnie zatrudniać u siebie pracowników “moderatorów w tym także”).

Dodatkowo zdjęcia te, które ja usunąłem oni nie usunęli ze swojej oficjalnej strony gdzie jest także i mój wizerunek.

Teraz mam do Was kilka pytań:

  1. Czy mogę legalnie bez żadnych obaw z powrotem przywrócić galerię zdjęć na moją stronę z zachowaniem znaków wodnych?

  2. Czy mogę żądać usunięcia z ich strony zdjęć, które oni prezentują?

  3. Kto ma właściwe prawa autorskie do zdjęć? Sam fotograf czy także ja? Płaciłem w końcu za te zdjęcia a przedstawiciel je dostawał z mojej własnej nie przymuszonej woli.

  4. Jeżeli klub pomimo mojego żądania nie usunie zdjęć czy mogę wystosować odpowiednie środki prawne w tym kierunku?

Prosiłbym serdecznie o odpowiedź i/lub ewentualne odesłanie do aktów prawnych regulujących moją sprawę.

PS. Zależy nie tylko mi na przywróceniu zdjęć ale bardziej użytkownikom mojego serwisu, którzy w komentarzach cały czas apelują do tego klubu, że chcą z powrotem galerie zdjęć u mnie w serwisie. Dodatkowo po usunięciu galerii zdjęć spadły mi statystyki. Czy to można podciągnąć pod to, że były to specjalnie przygotowane działania ze strony klubu aby zaszkodzić reputacji mojego serwisu?

Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

była umowa na piśmie czy wszystko “na gębe” ?

Prawa autorskie przysługują autorowi, a fotograf był opłacony przez Ciebie nie przez klub - więc Ty jesteś górą.

Lokal jest jednak własnością prywatną i własciciel może zezwolić lub zabronić fotografowania na jego terenie.

Ja bym szedł w zaparte, zgoda była, była umowa - wykorzystujesz materiał zgromadzony w tym czasie. A nowych fotek już tam nie cykasz, bo jak rozumiem masz tam już zakaz focenia. Gość może poprosić o zdjęcie twoich fotek, ale sam też nie może odmówić usunięcia swoich “czyli nieswoich”.

W zasadzie to Ty jesteś ich właścicielem.

No ale od regulowania takich spraw są papierki, bo na gębe to wiesz …

-w razie czego, powinieneś mieć chociaż jakieś pokwitowanie od goscia który focił i oryginalne fotki, najlepiej surowe raw’y by dowieść kto jest wykonawcą i włascicielem. No ale gość z klubu może się wyprzeć takie ustnej umowy i powiedzieć że w klubie obowiązywał zakaz focenia.

Tak więc widzisz, sprawa śliska. Ale jak wcześniej napisałem - jeśli zrywa “umowę” i żąda usunięcia fotek, to sam też powinien usunąć swoje fotki.

ps.

-jest jeszcze sprawa publikacji. Prawo autorskie to nie wszystko. To że jesteś np autorem zdjęcia nie oznacza ze masz automatycznie prawo do jego publikacji.

Z tym tematem polecał bym się skierować na sprecjalistyczne forum poswięcone fotografii cyberfoto.pl