Wykrywa o 64MB RAMu za mało

Witam.

Gdzie mi ginie 64MB RAM? To normalne, czy coś kość uszkodzona?

Pozdrawiam.

PS To fragment z loga everesta, 960 MB jest też widziane przy starcie w BIOSie. Zainteresowało mnie to, że każdą kość osobno wykrywa po 512.

Grafika zintegrowana czy zwykła ?

64 MB zostało pewnie przydzielone na potrzeby karty graficznej? Masz zintegrowaną grafikę?

Grafika zintegrowana, acz jest to GF6100 (bądź raczej GF 6150SE) mający swoje własne 256 MB RAM :stuck_out_tongue: Tak przynajmniej sądziłem do tej pory…gdzie to dokładnie sprawdzić? W Evereście nie widzę…

PS Mój znajomy informatyk założył mi z niewiadomych powodów hasło na BIOS, a teraz nie odpowiada na SMSy :stuck_out_tongue: Wyjęcie baterii zresetuje hasło?

Pozdrawiam.

Tak. Dodatkowo przywróci domyślne ustawienia BIOSu.

Zwierzaczek , podaj model i producenta tej płyty głównej, zerkniemy w specyfikacji producenta i będziemy mogli coś więcej na ten temat powiedzieć.

PS. Mało płyt głównych ze zintegrowaną grafiką ma własna pamięć, najczęściej używają tej systemowej pamięci.

Aha, dzięki. Właśnie tak myślałem, tylko sądziłem, że hasło się gdzieś zapisuje na stałej pamięci.

@Cedar - ASRock ALiveNF6G-DVI. Ciężko dobry konfig znaleźć, ale jak czytam na stronie producenta, to…max 256 MB :smiley: Jestem o tyle zaskoczony, że zawsze myślałem, że mam kartę 256 MB…

Więc teraz proszę o poradę - jak dorzucić grafie 64 lub 192 dodatkowego RAMu? W BIOSie, ale gdzie dokładnie? Nie powiem, jaki mam, bo ciągle zapominam.

Aha, i jeszcze jedno. Pamięć mi chodzi w Dual Channel, czy właśnie zintegrowana karta przeszkadza?

Pozdrawiam.

Tej karcie może być przydzielone maxymalnie 256 MB ramu.

DualChanel - to jest szybszy tryb pracy pamięci czyli bardzo dobrze.

Jeśli obecnie masz zajęte (przydzielone) dla grafiki 64 MB to możesz zmienić to w biosie - będą tam prawdopodobnie opcje zmiany 64/128/256/Auto , masz ustawione albo Auto albo 64

Co do DC - wiem, ale pytam właśnie o to, czy wypożyczenie 64 MB dla karty nie sprawia, że tryb ten nie działa (wtedy mógłbym kupić takie 256 nie obawiając się o to, że mi spowolni :P).

Co do pamięci dla grafiki - dzięki wielkie za pomoc, zaraz zresetuję konfigurację BIOSu i ustawię pamięć karty na 128 lub 256.

Pozdrawiam.

EDIT: Zresetowałem, znalazłem, ustawiłem, działa, dziękować panom, zaraz sprawdzę, jak z wydajnością w grach, z którymi był problem :slight_smile: