Wykrywa o 64MB RAMu za mało


(Krzychu2k7) #1

Witam.

Gdzie mi ginie 64MB RAM? To normalne, czy coś kość uszkodzona?

Pozdrawiam.

PS To fragment z loga everesta, 960 MB jest też widziane przy starcie w BIOSie. Zainteresowało mnie to, że każdą kość osobno wykrywa po 512.


(Jaromir Zurawski) #2

Grafika zintegrowana czy zwykła ?


(Cedar) #3

64 MB zostało pewnie przydzielone na potrzeby karty graficznej? Masz zintegrowaną grafikę?


(Krzychu2k7) #4

Grafika zintegrowana, acz jest to GF6100 (bądź raczej GF 6150SE) mający swoje własne 256 MB RAM :stuck_out_tongue: Tak przynajmniej sądziłem do tej pory...gdzie to dokładnie sprawdzić? W Evereście nie widzę...

PS Mój znajomy informatyk założył mi z niewiadomych powodów hasło na BIOS, a teraz nie odpowiada na SMSy :stuck_out_tongue: Wyjęcie baterii zresetuje hasło?

Pozdrawiam.


#5

Tak. Dodatkowo przywróci domyślne ustawienia BIOSu.


(Cedar) #6

Zwierzaczek , podaj model i producenta tej płyty głównej, zerkniemy w specyfikacji producenta i będziemy mogli coś więcej na ten temat powiedzieć.

PS. Mało płyt głównych ze zintegrowaną grafiką ma własna pamięć, najczęściej używają tej systemowej pamięci.


(Krzychu2k7) #7

Aha, dzięki. Właśnie tak myślałem, tylko sądziłem, że hasło się gdzieś zapisuje na stałej pamięci.

@Cedar - ASRock ALiveNF6G-DVI. Ciężko dobry konfig znaleźć, ale jak czytam na stronie producenta, to...max 256 MB :smiley: Jestem o tyle zaskoczony, że zawsze myślałem, że mam kartę 256 MB...

Więc teraz proszę o poradę - jak dorzucić grafie 64 lub 192 dodatkowego RAMu? W BIOSie, ale gdzie dokładnie? Nie powiem, jaki mam, bo ciągle zapominam.

Aha, i jeszcze jedno. Pamięć mi chodzi w Dual Channel, czy właśnie zintegrowana karta przeszkadza?

Pozdrawiam.


(mati75) #8

Tej karcie może być przydzielone maxymalnie 256 MB ramu.


(Cedar) #9

DualChanel - to jest szybszy tryb pracy pamięci czyli bardzo dobrze.

Jeśli obecnie masz zajęte (przydzielone) dla grafiki 64 MB to możesz zmienić to w biosie - będą tam prawdopodobnie opcje zmiany 64/128/256/Auto , masz ustawione albo Auto albo 64


(Krzychu2k7) #10

Co do DC - wiem, ale pytam właśnie o to, czy wypożyczenie 64 MB dla karty nie sprawia, że tryb ten nie działa (wtedy mógłbym kupić takie 256 nie obawiając się o to, że mi spowolni :P).

Co do pamięci dla grafiki - dzięki wielkie za pomoc, zaraz zresetuję konfigurację BIOSu i ustawię pamięć karty na 128 lub 256.

Pozdrawiam.

EDIT: Zresetowałem, znalazłem, ustawiłem, działa, dziękować panom, zaraz sprawdzę, jak z wydajnością w grach, z którymi był problem :slight_smile: