Wykrywanie nośników USB przez Windows 98


(Piotr Kluzowicz) #1

Witam. Zapewne wielu użytkowników Windowsa 98 ma problem ze sprawnym korzystaniem z nośników USB takich jak pendrive czy aparat cyfrowy. System albo ich nie widzi, albo za każdym razem trzeba instalować do wszystkich urządzeń osobne sterowniki.

Całkiem przypadkiem udało mi się znaleźć sposób, który pozwala na obsługiwanie pamięci USB przez Windowsa 98 prawie jak przez XP i nowsze... Sprawdziłem go na kilku starszych komputerach i sprawdza się świetnie.

Tak więc należy zainstalować dokładnie ten sterownik: http://www.kingston.com/support/USBFLASHDRIVES/downloads/default.asp?s=DTI_HS

zgodnie z zaleceniami pliku ReadMe pomijając punkt 8. chyba, że mamy pendrive Kingstona.

Teraz większość nośników USB po włożeniu do portu USB będzie widoczna przez komputer. W Trayu (pasek na dole, po prawej) pojawi się zielona ikonka, a zawartość nośnika będzie dostępna po wejściu w Mój Komputer > Dysk Wymienny. Po zakończeniu pracy zanim wyjmiemy nośnik z gniazda należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na zieloną ikonkę w Trayu i wybrać "Safely remove...", następnie otworzy się małe okno w którym zaznaczamy nazwę naszego urządzenia USB i naciskamy Eject. Potem pojawi się komunikat mówiący, że można teraz bezpiecznie wyjąć nośnik. Naciskami OK i wyjmujemy go z gniazda.

Czasem może się zdarzyć (zazwyczaj tyczy to się aparatów foto), że nie od razu będzie tak jak napisałem powyżej. System albo będzie chciał zainstalować dla nowego sprzętu sterowniki albo w ogóle nie zauważy nowego urządzenia.

W pierwszym przypadku należy zainstalować urządzenie wybierając dla niego sterownik ręcznie z listy. Spośród masy sterowników odnajdujemy kategorię "Kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej" i z nich wybieramy wcześniej zainstalowany sterownik Kingstona do Data Travellera. Następnie finalizujemy instalację nowego sprzętu i teraz powinien on już działać jak to opisałem wcześniej.

Drugi przypadek różni sie od pierwszego tylko tym, że jeśli system nie widzi urządzenia wchodzimy w Panel Sterowania > Dodaj nowy sprzęt > i znajdujemy tam nasze urządzenie wybierając je z listy, a dalej już jak w punkcie pierwszym.

Należy pamiętać, że metoda ta dotyczy tylko nośników USB a nie urządzeń takich jak mysz USB czy tegoż typu klawiatura albo drukarka! Nie gwarantuję, że to zadziała z każdym pendrivem czy aparatem, ale sprawdzałem to na Kingstonach, aparatach Sony oraz Samsunga i działa świetnie.

Mam nadzieję, że ta porada komuś się przyda :wink:


(korni007) #2

http://sp.up.pl/ - wystarczy pobrać tego service packa do windowsa 98 i niedość że zyskujemy widocznosc pendriva, to jeszcze jest kilka innych dodatków i aktualizacji :wink: Polecam :slight_smile:


(Adalbert) #3

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& ... +Pack+2.1b a tutaj mamy ze strony db