Wyłączająca się klawiatura w laptopie podczas grania

Witam,

Po ok. 15-25 min. grania, klawiatura przestaje odpowiadać. Gra się toczy, można sterować myszką, system działa normalnie. Po zresetowaniu laptopa klawiatura nadal nie działa, muszę korzystać z klawiatury ekranowej. Aby problem ustąpił muszę wyłączyć laptopa i odczekać z 30 minut wtedy klawiatura działa. Wnioskuję, że jest to związane z podwyższoną temperaturą podczas grania bo przy klasycznym użytkowaniu problem nie występuje.

Czy ktoś spotkał się z podobnym problemem i ma pomysł na rozwiązanie…

Podaj nazwę i model laptopa.

Model laptopa to: ASUS ROG Strix GL553VD

Może trochę offtop ale strasznie się rozczaruję jeżeli okaże się, że wina leży po stronie sprzętu. Jestem ogromnym fanem Asusa i serii ROG.

Jakie temperatury podczas obciążenia?
Programem AIDA64 można to sprawdzić (może być to wersja testowa) (wystarczy obciążenie 10 min, aby stwierdzić czy komputer się przegrzewa (throttling).
Czy urządzenie jest na gwarancji?
Może być konieczność wymiany chłodzenia lub płyty głównej.

Zrobiłem test.Po 10 minutach sprawdziłem czy klawiatura działa… oczywiście przestała działać…

Laptopa kupiłem z rok temu używanego i nie mam gwarancji…

Spróbuj zainstalować system od podstaw, usuniesz w ten sposób ewentualne malware i błędy aplikacji.
Czy podczas testu zauważyłeś jakieś przycinki (wolne działanie kursora myszy)?
Jeśli to nie pomoże wyczyść chłodzenie z kurzu (sprężonym powietrzem).
Może być też konieczność wymiany/naprawy płyty głównej.

Jak ruszam myszką podczas testu to co jakiś czas jest lekka ścinka kursora. Co do kurzu to jest wyczyszczony. Rozkręcam laptopa regularnie bo to najszybszy sposób, żeby klawiatura zaczęła działać. Odłączam zasilanie baterii i rozpinam wszystkie piny. Wtedy z 10 minut przerwy i wszystko działa…

Spróbuj uaktualnić BIOS.

Sprawdź czy taśma klawiatury nie ma uszkodzeń. W końcu często do niego zaglądasz. Klawiatura również gaśnie czy tylko nie odpowiada na wciśnięcia? Wyłączeniu klawiszy towarzyszy dźwięk odpinanego urządzenia z systemu Windows? Aby potwierdzić związek wyłączania klawiatury z temperaturą odpal jakiś test obciążeniowy na powiedzmy 30 min i sprawdź czy klawiatura wtedy się wyłącza.

Nowa klawiatura to ok 300 zł.

No właśnie odpaliłem test obciążeniowy w aidzie i po 10 minutach klawiatura przestała działać.
Żadnych dźwięków przy tym nie ma.
Dziwne jest to, że podświetlenie klawiatury ciągle się świeci a klawiatura nie reaguje…
W momencie kiedy klawiatura się zawiesi i przytrzymam przycisk zasilania aby wyłączyć komputer to klawiatura ciągle świeci. Dopiero jak odepnę kabel zasilania to gaśnie.

Do podświetlenia jest osobna taśma dlatego dalej działa. Wymontuj klawiaturę z laptopa, ale jej nie odpinaj. Włącz laptopa i pouginaj klawiaturę oraz taśmę w różnych miejscach. Jak w pewnym momencie przerwie to znaczy, że masz fizycznie uszkodzoną. Może od temperatury coś się w klawiaturze rozłącza - tworzywo może trochę pracować. Laptopa musisz wyłączyć czy jednak problem ustępuje jak laptop się ostudzi bez wyłączania?

Zagadkowe jest podświetlenie po wyłączeniu laptopa. Oby to nie oznaczało większego problemu np. z zasilaniem mobo.

Z tym wymontowaniem klawiatury to mogę mieć problem, ona jest wnitowana lub wklejona nie wiem do końca jak to się nazywa ale jest, że tak powiem “mocno na stałe” przytwierdzona. Jest to na pewno spowodowane temperaturą bo przy przeglądaniu internetu nigdy to się nie zdarzyło, natomiast w trakcie grania oraz testów obciążeniowych powodujących wzrost temperatury klawiatura się zawiesza.
Problem ustępuje tylko jak wyłączę laptopa i odczekam z pół godziny lub rozkręcę wszystkie bebechy skręcę z powrotem…

Na pewno nie jest na stałe. Mam GL753VE - to samo co posiadasz tylko ekran 17 cali i GTX 1050Ti. Klawiatura jest jak najbardziej demontowalna, ale robi się to “od dołu”. Wiem, bo szukałem poradników i części zamiennych - mam zepsuty klawisz “Z” tj źle odskakuje, ale wystarczy kupić sam środek klawisza. Klawiaturę trzyma kilka śrubek, ale wymaga to demontażu mobasa. Zostawiasz wszystko “luzem”, odpalasz laptopa i szukasz problemu. Może tylko skończy się na wymianie klawiatury. Lepiej to niż całe mobo.

Witaj.
W momencie przegrzania komputer nie działa czy tylko klawiatura?
Sprawdzałeś z zewnętrzną klawiaturą?

Trochę porad w temacie Laptop keyboard overheating?

Zainteresowałem się tematem “przegrzania klawiatury” i czytam o kilku takich przypadkach. Rzuciło mi się w oczy uszkodzenie łączenia klawiatury z mobo tj. ta plastikowa złączka. Pod wpływem wysokiej temperatury plastik się lekko odkształca i klawiatura może tracić połączenie.

@krystian99901 spróbuj dojść do samej taśmy klawiatury, wypiąć ją i wpiąć jak należy. Może faktycznie jest tam jakiś luz.

Wyjąłem taśmę od klawiatury i widoczne było jakieś zabrudzenie na niej- jakiś nalot, przeczyściłem ją oraz wszystkie inne taśmy. Nałożyłem również nową pastę termo przewodzącą i na razie spokój :slight_smile:
Temperatura np.karty graficznej obniżyła się podczas grania z 85st. do 76st. więc nie wiem w sumie czy pomogło wyczyszczenie taśmy czy obniżenie ogólnej temperatury w laptopie.

1 polubienie

To masz wszystko już ok. :slight_smile:

Dzięki za pomoc, pozdrawiam:)

1 polubienie

Warto by było przeczyścić cały laptop.