Wyłączający się ekran - nieznany problem

Witam serdecznie!

 

Najpierw podam konfigurację komputera:

 

5h6t3bTs.png

Kliknąć

 

Do tego dodam, że jest tam zasilacz Chieftec GPS 350W oraz, że jest system Windows 8.1 z MSNDAA 64bit.

 

Otóż znajomy dał mi owy komputer gdyż ma z nim pewne problemy. Podczas gry czy też pracy ekran czasem całkowicie gaśnie, to najczęściej. Rzadziej obraz się zamraża. Jeśli obraz gaśnie to słychać dźwięk w głośnikach.

 

Sprawdzałem temperatury, są prawidłowe:

 

lM3Fc4Es.gif

W spoczynku są cały czas takie same, w stresie potrafi dojść do 80, nie więcej.

 

Pasty zostały wymienione i wentylatory wyczyszczone.

 

Na początku były tutaj sterowniki w wersji… Ojj… Te najnowsze 14.x… Oraz były problemy ze sterownikami od audio. Ale że też kolega prosił to sformatowałem oba dyski i system został zainstalowany pownonie. Tym razem kolejność: Chipset AMD 13.12 dla Win 8.1 x64 dla serii 5000 (sam je posiadam i wiem, że są stabilne ale w komputerze firmowym). Od dźwięku nie instalowałem, ze względu na problemy z nimi.

 

Mimo wszystko, problem dalej pozostał. Dodam, że jak obraz gaśnie pomoże tylko reset (przekładanie kabla do drugiego gniazda nie pomaga ). Pomyślałem więc, że być może płyta szwankuje więc zaktualizowałem w niej BIOS do najnowszej wersji. Ale to też nic nie dało.

 

Powiem jeszcze, że podczas testów OCCT czy też w grach np. World of Tanks to są mikro ściny. Nawet podczas przeglądania internetu, tutaj dokładnie przy zjeździe na dół czy do góry (wciskanie roli) to widać lekkie zawieszanie w nieokreślonych momentach. Filmy na youtube też czasem klatkują. Jak zgasł obraz sprawdziłem czy ten problem został zanotowany przez system Windows i został pod komunikatem “Sterownik ekranu amdkmdap przestał odpowiadać, ale odzyskał sprawność.”

 

Pomyślałem więc o zasilaczu. Jutro odbieram nowy 550W od innego znajomego, co prawda żaden “firmowy”, ale do testu na chwilę się nada. Obecnie są takie napięcia:

 

14MrTb1.png

 

Podczas obciążenia karty graficznej napięcia spadają do 11.62V - to była najniższa wartość zanotowana przez miernik jaki wsadziłem w MOLEX. Co tu więcej dodać…

 

Z dwa lata temu były z tą kartą problemy:

 

http://www.hisdigital.com/un/product2-536.shtml

To jest ten model.

 

Jak karta była podłączona do płyty głównej [innej] to były problemy z pingiem. Pomogła tylko zmiana BIOS’u przez programator. Do teraz nie było problemów. Pojawiły się one jakoś miesiąc, dwa temu. Cały sprzęt był podłączony do listy antyprzepięciowej. Aaa… Wartość VDDC Current jest cały czas na poziomie 7.8% podczas obiążenia wzrasta nawet do ponad 30%.

 

Dzisiaj w nocy wykonałem test OCCT (zdziwił mnie wynik, że wartość napięcia na +12V jest równy 8 z hakiem, ale to chyba błąd OCCT gdyż miernik i inne programy pokazują normalną wartość 11.62 - 11.89.

 

Link do galerii:

http://imgur.com/a/anvc9#0

 

Poczytałem, że być może karta się przeciąża. Pobrałem więc program do OC od firmy MSI i tam zmiejszyłem zegar rdzenia z 850 do 800, a pamięć z 1200 do 1100, do tego wymusiłem napięcie 1.2V lecz nie dało to żadnych rezultatów.

 

Wiem, że były kiedyś problemy z przednim panelem w obudowie (CoolerMaster Centurion) więc go odłączyłem lecz to też nic nie dało. Odłączyłem też zbędne moduły takie jak DVD oraz kabel zasilający kartę graficzną odpiąłem i wsadziłem ponownie, tym razem jak na końcu jest 6pin a wcześniej dwa MOLEX’y to owe molexy podłączyłem do osobnych linii, czyli prąd nie płynie z jednego kabla tylko z dwóch osobnych linii (mam nadzieję, że Panowie rozumieją).

 

Peryferia komputera są u mnie zupełnie inne więc to nie to.

 

Czasem podczas pracy biurowej gaśnie ekran. Diagnostyka CPU i RAM nic nie wykazała.

 

Tak naprawdę zrobiłem wszystko co mogłem, a problemu nie znam. Pomysły?

 

Pozdrawiam

 

EDIT: Wgranie nowszego BIOS;u karcie graficznej nic nie dało