Wyłączający się laptop - wysoka temperatura - logi sprawdzone

Cześć!

Od dość długiego czasu zmagam się z pewnym problemem. Otóż przy grze w nie do końca wymagające gry (aktualnie Anno 1701 z 2006 r.), w pewnym momencie laptop zaczyna mocno szumieć, po czym wyłącza się. Jestem pewien, że jest to kwestia przegrzania, zrobiłem wszystkie testy, w maksymalnym momencie temperatura CPU wzrosła do 102 stopni C. Pasta termoprzewodząca została zmieniana +/- 3 miesiące temu. Na innych forach doszukałem się informacji, że może to być kwestia zasilania.

Załączam poniżej pełne logi z HWiNFO z momentu tuż przed awarią, w czasie gry, niestety moje umiejętności informatyczne kończą się jedynie na diagnozie problemu.

Specyfikacja laptopa:
Płyta główna: Asus K55VM, BIOS v. 211

CPU: Intel i5-3210M

GPU: nVidia GeForce GT 630M

RAM: 8 GB DDR3-1600MHz

Laptop w czasach nowości (ok. 2012-2013 r.) ciągnął dużo bardziej wymagające tytuły, a aktualnie służy jako baza pracownicza + czasem odpalane są na nim starsze, sentymentalne gry.

Link do logów: https://we.tl/t-AO7qOAvQZl

Jeżeli była wymieniana pasta (i tym samym musiał być przeczyszczony układ chłodzenia, zakładam, że laptop został potem złożony poprawnie) to niestety niewiele więcej możesz z tym zrobić. Podkładki chłodzące nic nie dają praktycznie.
Zasilanie specjalnie nie ma do rzeczy - grzeje się cpu i gpu.

Może spróbuj underclocking, czyli obniżenie taktowanie cpu lub gpu - wtedy wydzielają mniej ciepła (ale i mają mniejszą wydajność).

Jeszcze co mi przychodzi do głowy, że wiatraczek w układzie chłodzenia się kończy

Dzięki za odpowiedź! Wcześniej o dziwo też nie pomyślałem o wiatraku (teoretycznie najbardziej oczywista rzecz odpowiedzialna za chłodzenie). Zamówiłem już nowy, ale tutaj na myśl rzuca mi się od razu pytanie, czy nowy wiatrak (jeżeli to rzeczywiście chodzi o kwestie wentylowania) będzie potrafił obniżyć wartości temperatury AŻ o te 20-30 stopni?

Jaka pasta…?

Gembird 3G (https://www.ceneo.pl/32180861). Na szybko kupiona w MediaMarkt. Najprawdopodobniej niska jakość, ale jako jedyna była dostępna od ręki. Przy okazji czyszczenia w najbliższy weekend dokupię coś lepszego, pytanie co polecacie? Dodam, że fajnie by było jakby była dostępna gdzieś w sklepach stacjonarnych

Zmień na thermal grizzly.

Ja bym powiedział, że b. niska:

  • Związki silikonowe: 50%
  • Związki węgla: 30%
  • Związki tlenków metali: 20%

… takiecoś można tylko do komputera biurowego, ale nie do laptopa. :wink:

Dzięki za odpowiedź! Jutro ekwipuję się w Thermal Grizzly! Dzięki wielkie wszystkim za pomoc!