Wyłączający się laptop

(A8354720X) #1

Dzień dobry,
Mam problem z laptopem. Rok temu zrobiłem undervolting procesora (z grafiką i cache przez Intel XTU) o 0.08V, 2 miesiące temu zauważyłem, że CPU jest stabilne przy maksymalnym obniżeniu o 0.07V. Dwa tygodnie temu, po powrocie do domu włączam laptopa po hibernacji jednak okazało się, że wszystkie okna były zamknięte a XTU pokazał, że platforma była niestabilna (komunikat po wyłączeniu się PC z powodu niestabilności). Trochę laptopa poużywałem i pyk wyłączył się. Próbowałem jeszcze kilka razy go używać i zazwyczaj wyłączał się po 1min używania (raz przy ładowaniu systemu). Podejrzewając o co chodzi zwiększyłem napięcie CPU w XTU odrobinkę i działał dobrze. Sprawdzałem też czy problem występuje jak wszystko odłączę fizycznie po rozkręceniu (mysz, touchpad, klawiatury, kamerkę, mikrofon, wi-fi, ethernet, ekran) - nie miało to wpływu. Wymieniłem pastę na procesorze i cud, działa normalnie. Niestety aż do wczoraj. Znowu zaczął się wyłączać po około minucie (pierwsze wyłączenie, które to rozpoczęło było po kilku godzinach pracy). Zwiększyłem napięcie, bo potrzebowałem laptopa i chodził do dziś. Teraz wyłączyłem turbo i ustawiłem częstotliwość na minimalną w BIOS - 0,8GHz.
Sprawdzałem RAM programem MEMTEST.

Podejrzewam, że jest to problem z lutem procesora.
Jeśli mam racje to jakie są przybliżone koszty naprawy i czy serwisy mają siatki do reballingu dla CPU?
Słyszałem, że czasem ulegają uszkodzeniu kulki bezpośrednio pod krzemem i naprawa tego jest już nie wykonalna bez wymiany procesora.

Jest może jakiś program, który zablokuje mi tylko kilka najwyższych mnożników i pozwoli na ustawianie napięcia oddzielnie dla każdego mnożnika? Nadal jest szybki dzięki SSD, ale YT się zacina :smiley:

Toshiba L50-B-1MW
CPU: Intel i7-4510U
GPU: AMD R7 M260
RAM: 6GB DDR3L
HDD zamiast nagrywarki: Toshiba
SDD: GoodRam Iridium Pro 240GB
Windows 10