Wyłączający się monitor w trakcie gier!


(erazmarian) #1

Witam,

 

MSI EX625

Intel Core 2 Duo T6400 2000.0 MHz

4 GB Ram

ATI Mobility Radeon HD 4670

 

Problem stary jak świat sądząc po dostępnych- przeczytanych wątkach, lecz satysfakcjonującej odp. nigdzie nie znalazłem; wątpię żeby również poprzednicy znaleźli.

No nic, czas na mnie...

Problem ów polega na wyłączającym się monitorze w trakcie gry również jak wyskoczą dodatkowe okna przeglądarki. Ekran gaśnie, charakterystyczne yyyyy, dioda zasilająca się pali i trzeba kompa odciąć od prądu.

Co zrobiłem:

  1. Fakt, początkowo temperatura, zwłaszcza procesora dochodziła nawet do 94 C w trakcie przeglądania stron. Wymiana pasty na procesorze, karcie, chipsecie, przeczyszczenie wentylatora i radiatora - obecnie temperatura w trakcie stresu  (pcmark, 3dmarki, catzila i inne), nie dochodzi do 80 C zarówno karty jak procka. Wcześniej wywalał sie na testach 3D. Wynik jaki sprzęt osiągnął, to P3012.

  2. Sprawdzony Ram - ok

  3. Podmiana zasilacza, to samo - gaśnie.

  4. HDD - ok

  5. instalacja sterowników do grafy stare, starsze, najnowsze - bez poprawy

  6. Wszystkie serwisy w mieście - wzruszenie ramion, poklepanie po plecach i niby wszystko będzie dobrze - nie jest.

  7. Optymalizacja systemu (W7) nic nie dała, czy mogła dać?, he

 

I pomysły się wyczerpały, fakt komputer leciwy ale poza brakiem możliwości zagrania w FNW (inne tytuły bardzie wymagające a wcześniej grane- również wiecha) to kultura pracy jednostki bez zarzutu. Wiem, wiem odpuść sobie gry, ale jednak by się chciało. Za wszelkie sugestie będę wdzięczny!


(system) #2

Baaa! “By się chciało”, ale… nie z tą kartą! Mam identyczną i objawy też mimo nieco lepszego procesora 3000 MHz. Nic tu nie poradzisz. Karta się grzeje jak diabli, bo za słaba, więc się wyłącza. Nie widzę tu nic dziwnego.


(erazmarian) #3

no właśnie nie! monitorowałem GPU-Z I po restarcie kompa, sprawdzałem temp. i nie osiągnęła 80 C!


#4

 

erazmarian, proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie, używając opcji EDYTUJ , później Użyj pełnego edytora , popraw tytuł tematu, tak aby mówił konkretnie o problemie. W przypadku zignorowania prośby temat poleci do śmietnika.


(Indy) #5
  1. Spróbuj sprawdzić czy ekran się wyłącza podczas testów obciążających wyłącznie CPU.

  2. Programem do podkręcania Radeonów zmniejsz maksymalne prędkości zegarów i zobacz czy dalej się to dzieje.


(Daniel_1982) #6

Prawdopodobnie problem z płytą główną, wymiana powinna pomóc;)

 

http://allegro.pl/plyta-glowna-msi-ex-625-i4288965016.html

http://allegro.pl/plyta-glowna-msi-ex625-ex620-ex623-ms-16741-ver-10-i4300044798.html

http://allegro.pl/msi-ex625-plyta-glowna-gwarancja-i4224219113.html


(erazmarian) #7

ad 1. podczas samego CPU ok i zawsze tak było. Z GPU przed wyczyszczeniem i nałożeniem pasty - był problem, teraz ok.

ad. 2 obniżyłem na max flagowym programem MSI Afternburner zarówno procesor jak i pamięć karty i… to samo, szybki rzut oka na wiatraczek na suficie i gaśnie, jeszcze dosłyszę chwile muzyczki w tle i yyyy. Nawet nie jest mi na dane przystąpić do ponownego testu psychologicznego. Aha, przypomniałem sobie, że kiedyś już przykręcałem - może nie tak na max jak teraz - żeby nie stracić na wydajności. I dane mi było polatać po pustkowiach i to nawet sporo. Później zaczęły pojawiać się artefakty, a dalej wiadomo, światło zgasło i yyyy. 

Czyli co Indy (dzięki za odzew) karta straciła na wydajności?? jak np. bateria w komórce. Brałem to pod uwagę i nawet przeprowadziłem wstępny rekonesans i wiem, że byłaby możliwość wymiany GPU. Tylko właśnie, sprzęcik lat cztery i nie chciałbym w niego jakoś bardzo inwestować. Czyli karta używana, a z używanymi wiadomo pentliczek, entliczek… sprawna czy nie. Kurcze szkoda. Temat zamknięty.


(Indy) #8

Skoro pojawiały się już artefakty, to raczej na pewno winne jest GPU. Najlepiej jakbyś mógł pożyczyć kartę od kumpla i sprawdzić.

Szybki rzut oka i na Allegro Twoją kartę można stosunkowo tanio dostać, np.

http://allegro.pl/asus-radeon-hd4670-512ddr3-i4308599877.html

i to z gwarancją uruchomieniową.

Na Twoim miejscu wymieniłbym ją na jakąś używaną, z w gwar uruchomieniową, może nawet coś nowocześniejszego w trochę wyższej cenie (w zależności ile możesz zainwestować).


(wonsik) #9

Spalona karta graficzna. To samo miałem na radeonie 2600xt. Brak obciążenia - wszytko działa. Włączam grę / benchmark i po max 10 min. artefakty i albo reset kompa albo wyłączenie grafiki.

@Indy, tylko poczytaj pierwszy post erazmarian. Wyraźnie napisał że karta graficzna jest mobilna, lapek od msi ex625.


(erazmarian) #10

He, nie wiem czy śmieszna ale na pewno dziwna sprawa. Wczoraj raz jeszcze spróbowałem zarzucić falloucika tylko, że w ,Tryb w oknie’’ I śmigałem przez cały dzień oglądając ten piękny świat w kwadracie 30X30. Gra była wyłączana kilkakrotnie i wszystko było ok. Utwierdziłem się już ostatecznie, że temperatury są dobre zarówno płyty, karty czy procesora - max wartości osiągalnych temperatur to - dokładnie 71 C!!. Dzisiaj znowu padaczka. Odtworzyłem  crash raport programem WhoCrashed: bug chek name: video tdr error \ probably caused by: atikmpag.sys. Po wykluczeniu takich przyczyn jak: niezgodność sterowników, przegrzanie, kurcze 3Demarki przechodzi. Skłaniam się podobnie jak większość z was, że wysiada karta. Na popularnym serwisie nie znalazłem mobilnego ATI radeon HD4670. Może ktoś mógłby jakąś poradzić, specjalnie się nie wysilając w poszukiwaniach w necie? Z tego co się orientuje karta jest na złączu MXM!

ps. 

dzięki wszystkim za odzew. 


(erazmarian) #11

Może bardziej konkretnie. Karta jest w technologi MXM 3 i trochę retorycznie czy przy wyborze karty sugeruję się również rozmiarem układu? Co z przejściem z ATI/AMD na Nividia? Potrzebna ingerencja w biosie?