Wyłączający się monitor w trakcie gier!

Witam,

 

MSI EX625

Intel Core 2 Duo T6400 2000.0 MHz

4 GB Ram

ATI Mobility Radeon HD 4670

 

Problem stary jak świat sądząc po dostępnych- przeczytanych wątkach, lecz satysfakcjonującej odp. nigdzie nie znalazłem; wątpię żeby również poprzednicy znaleźli.

No nic, czas na mnie…

Problem ów polega na wyłączającym się monitorze w trakcie gry również jak wyskoczą dodatkowe okna przeglądarki. Ekran gaśnie, charakterystyczne yyyyy, dioda zasilająca się pali i trzeba kompa odciąć od prądu.

Co zrobiłem:

  1. Fakt, początkowo temperatura, zwłaszcza procesora dochodziła nawet do 94 C w trakcie przeglądania stron. Wymiana pasty na procesorze, karcie, chipsecie, przeczyszczenie wentylatora i radiatora - obecnie temperatura w trakcie stresu  (pcmark, 3dmarki, catzila i inne), nie dochodzi do 80 C zarówno karty jak procka. Wcześniej wywalał sie na testach 3D. Wynik jaki sprzęt osiągnął, to P3012.

  2. Sprawdzony Ram - ok

  3. Podmiana zasilacza, to samo - gaśnie.

  4. HDD - ok

  5. instalacja sterowników do grafy stare, starsze, najnowsze - bez poprawy

  6. Wszystkie serwisy w mieście - wzruszenie ramion, poklepanie po plecach i niby wszystko będzie dobrze - nie jest.

  7. Optymalizacja systemu (W7) nic nie dała, czy mogła dać?, he

 

I pomysły się wyczerpały, fakt komputer leciwy ale poza brakiem możliwości zagrania w FNW (inne tytuły bardzie wymagające a wcześniej grane- również wiecha) to kultura pracy jednostki bez zarzutu. Wiem, wiem odpuść sobie gry, ale jednak by się chciało. Za wszelkie sugestie będę wdzięczny!

Baaa! “By się chciało”, ale… nie z tą kartą! Mam identyczną i objawy też mimo nieco lepszego procesora 3000 MHz. Nic tu nie poradzisz. Karta się grzeje jak diabli, bo za słaba, więc się wyłącza. Nie widzę tu nic dziwnego.

no właśnie nie! monitorowałem GPU-Z I po restarcie kompa, sprawdzałem temp. i nie osiągnęła 80 C!

 

erazmarian, proszę zapoznaj się z tą stroną oraz tym tematem, a następnie, używając opcji EDYTUJ , później Użyj pełnego edytora , popraw tytuł tematu, tak aby mówił konkretnie o problemie. W przypadku zignorowania prośby temat poleci do śmietnika.

  1. Spróbuj sprawdzić czy ekran się wyłącza podczas testów obciążających wyłącznie CPU.

  2. Programem do podkręcania Radeonów zmniejsz maksymalne prędkości zegarów i zobacz czy dalej się to dzieje.

Prawdopodobnie problem z płytą główną, wymiana powinna pomóc;)

 

http://allegro.pl/plyta-glowna-msi-ex-625-i4288965016.html

http://allegro.pl/plyta-glowna-msi-ex625-ex620-ex623-ms-16741-ver-10-i4300044798.html

http://allegro.pl/msi-ex625-plyta-glowna-gwarancja-i4224219113.html

ad 1. podczas samego CPU ok i zawsze tak było. Z GPU przed wyczyszczeniem i nałożeniem pasty - był problem, teraz ok.

ad. 2 obniżyłem na max flagowym programem MSI Afternburner zarówno procesor jak i pamięć karty i… to samo, szybki rzut oka na wiatraczek na suficie i gaśnie, jeszcze dosłyszę chwile muzyczki w tle i yyyy. Nawet nie jest mi na dane przystąpić do ponownego testu psychologicznego. Aha, przypomniałem sobie, że kiedyś już przykręcałem - może nie tak na max jak teraz - żeby nie stracić na wydajności. I dane mi było polatać po pustkowiach i to nawet sporo. Później zaczęły pojawiać się artefakty, a dalej wiadomo, światło zgasło i yyyy. 

Czyli co Indy (dzięki za odzew) karta straciła na wydajności?? jak np. bateria w komórce. Brałem to pod uwagę i nawet przeprowadziłem wstępny rekonesans i wiem, że byłaby możliwość wymiany GPU. Tylko właśnie, sprzęcik lat cztery i nie chciałbym w niego jakoś bardzo inwestować. Czyli karta używana, a z używanymi wiadomo pentliczek, entliczek… sprawna czy nie. Kurcze szkoda. Temat zamknięty.

Skoro pojawiały się już artefakty, to raczej na pewno winne jest GPU. Najlepiej jakbyś mógł pożyczyć kartę od kumpla i sprawdzić.

Szybki rzut oka i na Allegro Twoją kartę można stosunkowo tanio dostać, np.

http://allegro.pl/asus-radeon-hd4670-512ddr3-i4308599877.html

i to z gwarancją uruchomieniową.

Na Twoim miejscu wymieniłbym ją na jakąś używaną, z w gwar uruchomieniową, może nawet coś nowocześniejszego w trochę wyższej cenie (w zależności ile możesz zainwestować).

Spalona karta graficzna. To samo miałem na radeonie 2600xt. Brak obciążenia - wszytko działa. Włączam grę / benchmark i po max 10 min. artefakty i albo reset kompa albo wyłączenie grafiki.

@Indy, tylko poczytaj pierwszy post erazmarian. Wyraźnie napisał że karta graficzna jest mobilna, lapek od msi ex625.

He, nie wiem czy śmieszna ale na pewno dziwna sprawa. Wczoraj raz jeszcze spróbowałem zarzucić falloucika tylko, że w ,Tryb w oknie’’ I śmigałem przez cały dzień oglądając ten piękny świat w kwadracie 30X30. Gra była wyłączana kilkakrotnie i wszystko było ok. Utwierdziłem się już ostatecznie, że temperatury są dobre zarówno płyty, karty czy procesora - max wartości osiągalnych temperatur to - dokładnie 71 C!!. Dzisiaj znowu padaczka. Odtworzyłem  crash raport programem WhoCrashed: bug chek name: video tdr error \ probably caused by: atikmpag.sys. Po wykluczeniu takich przyczyn jak: niezgodność sterowników, przegrzanie, kurcze 3Demarki przechodzi. Skłaniam się podobnie jak większość z was, że wysiada karta. Na popularnym serwisie nie znalazłem mobilnego ATI radeon HD4670. Może ktoś mógłby jakąś poradzić, specjalnie się nie wysilając w poszukiwaniach w necie? Z tego co się orientuje karta jest na złączu MXM!

ps. 

dzięki wszystkim za odzew. 

Może bardziej konkretnie. Karta jest w technologi MXM 3 i trochę retorycznie czy przy wyborze karty sugeruję się również rozmiarem układu? Co z przejściem z ATI/AMD na Nividia? Potrzebna ingerencja w biosie?