Wyłączanie kompa (shutdown) zamiast restartu


(Morgenowsky) #1

Witajcie. Od wczoraj mam nowego kompa, ze starych części pozostał tylko twardy dysk. Wszystko podłączyłem dobrze (tak mi się wydaje), ponieważ podczas uruchamiania nie ma żadnych błędów ani innych niepokojących znaków. Jest jednak jeden problem... gdy zainstaluję jakieś sterowniki i zmuszę system do restartu, komputer się wyłącza. Podobnie jest w przypadku, gdy wejdę w START -> Uruchom ponownie. Co może być przyczyną? Może źle podłączone kable z obudowy do F_PANELU?


(Mrylec) #2

Najprawdopodobniej tak :slight_smile: Musiałeś jakieś kabelki pomylić, sprawdź ponownie, a jak nic ci to nie da to zobacz do instrukcji płyty głównej, może tam coś będzie pisało :slight_smile:


(Morgenowsky) #3

Mogłem pomylić najwyżej PLUSa i MINUSa, bo na kablach nie ma żadnych oznaczeń. Ale czy to na pewno przez taką pomyłkę? #-o


(Kpc21) #4

Ja myślę zę to raczej nie kable - to najwyżej mogłoby spowodować że komp by się wyłączał po wciśnięciu RESET a resetował po wciśnięciu POWER.


(Mrylec) #5

A sprawdź czy światełka ci się świecą tak jak powinny :slight_smile:


(Morgenowsky) #6

To znaczy jak mają się świecić? Jestem zielony :oops:


(Kolmar) #7

A co się dzieje po wydaniu komendy:

Start -> Uruchom -> cmd

shutdown -s -t 5

Dodatkowo to samo zrób dla:

shutdown -r -t 5

...i podaj wyniki działania.


(Morgenowsky) #8

Wpisałem jedno i drugie, efekt jest taki sam: komputer się wyłącza.


(Kolmar) #9

Zobacz to - http://support.microsoft.com/default.as ... us;Q311806


(Morgenowsky) #10

Tylko w tej instrukcji jest na odwrót - komputer restartuje się zamiast wyłączać. A mój się wyłącza zamiast restartować. Nie ma co odwracać tej instrukcji, bo to chyba nic nie da. Z resztą wszystko wydaje się być w porządku.


(Kolmar) #11

No trudno.

http://www.techspot.com/vb/all/windows/ ... -Help.html

Z tego co można wyczytać w sieci problem może również występować po zainstalowaniu aplikacji InCD.


(Morgenowsky) #12

Hm, warto też wspomnieć o tym, że gdy próbuję zrestartować kompa guzikiem to on też się wyłącza (choć nie zawsze). Poza tym, gdy uruchomię kompa i wejdę do ustawień BIOS, a następnie zapiszę zmiany i wyjdę, komputer "wygasa", tzn. wszystko pracuje, ale monitor nic nie wyświetla, tylko czarny ekran. Wtedy muszę dawać resa guzikiem.

I jeszcze jedno (chyba najważniejsze) - zaraz po sformatowaniu partycji i skopiowaniu pierwszych plików z płyty CD z Windowsem (instalacja), komp chce się resetować (normalka). Problem w tym, że on się nie restartuje tylko wyłącza, więc to chyba nie jest wina systemu...


(Rafgra555) #13

Kurde, no ja kiedyś miałem to samo i tak w kółko miałem, nie wiem czemu...

Zrobiłem jeszcze raz format i już problem zniknął :slight_smile: To jest zawsze rozwiązanie hehe :slight_smile:


(Kolmar) #14

Być może problem nie leży w systemie tylko w biosie (ACPI), dlatego też proponuję na początek załadować ustawienia domyślne, a jeżeli one nie przyniosą efektu wgrać go na nowo (zaktualizować).

http://www.google.pl/search?q=aktualiza ... =firefox-a


(Morgenowsky) #15

Też myślałem nad aktualizacją, ale troszkę się tego obawiam (robiłbym to pierwszy raz, więc więc napotkałbym wiele problemów). Chyba jednak będę musiał się na to skusić... Tylko czy ten ściągnięty BIOS będzie nowszy od tego, który mam obecnie?

Co do formatu dysku - robiłem to 2 razy, nic nie dało.


(Kolmar) #16

Na to pytanie nie jestem w stanie odpowiedzieć, nie mam wystarczających danych jak np. model płyty gł., producent biosu. Bios najlepiej ściągnąć ze strony producenta, jak również narzędzia do jego flashowania. Co do samej aktualizacji to jeżeli jest to twój pierwszy raz to rzeczywiście może być różnie, dlatego warto wcześniej poczytać coś na temat aktualizacji biosu. Jeżeli nie znajdziesz biosu nowszego niż obecnie posiadasz, to nie zmienia to sytuacji, i tak będzie trzeba wgrać go ponownie, jednak wcześniej należy zaaplikować domyślne ustawienia (Load Setup Defaults).


(Morgenowsky) #17

Moja płyta główna to GIGABYTE GA-MA78G-DSH3. Na stronie producenta są różne wersje BIOSU, ale niestety nie potrafię jej porównać ze swoją. Po wpisaniu "dxdiag" mam szczegóły - BIOS: Award Modular BIOS v6.00PG. A ten ze strony producenta: http://www.gigabyte.com.tw/Support/Moth ... uctID=2800


(Kolmar) #18

Więcej danych uzyskasz dzięki aplikacji Everest. W programie przejdź do: Płyta główna -> Bios. Dzięki temu będziesz wiedział dokładnie co ściągnąć. Ewentualnie daj raport z Everesta. Raport tworzysz poprzez PPM na BIOS -> Szybki raport -> Zwykły tekst

Inną aplikacją do identyfikacji podzespołów komputera jest PC Wizard 2008 (http://pc-wizard-2008.en.softonic.com/).

Jeżeli zdecydujesz się jej użyć to info o biosie uzyskasz poprzez: Mainboard -> zaznacz pole Bios


(xomo_pl) #19

ściągnij i zainstaluj program gigabyte bios utility , nim łatwo zaaktualizujesz bios z poziomu Windows....


(Morgenowsky) #20

Ściągnąłem, zainstalowałem i nadal to samo... Ściągnąłem także pogram Driver Updater Pro i wyszło na to, że moje sterowniki do karty dźwiękowej oraz graficznej są nieaktualne (to nawet ma sens, ponieważ okna aplikacji "pływają", a suwaki w regulacji głośności - nagrywanie - są nieaktywne). Chyba trzeba będzie pobrać najnowsze sterowniki do płyty głównej...