Wyłączanie laptopa przez klapnięcie ekranu

Kilka razy spotkałem się z tym, że dany użytkownik laptopa nie wyłączał laptopa poprzez menu start i wyłącz kompa, ale po prostu zwyczajnie klapnął ekran (zamknął go).

Spotkałem się z opinią, że tak nie powinno się robić. Czy zamykanie kompa poprzez klapnięcie ekranu jest bezpieczne?

Gdyby było niebezpieczne to producent by nie wprowadził takiej funkcji.

Sposób zachowania laptopa przy zamykaniu ekranu możesz zmienić za pomocą ustawień systemowych.

Wyłączenie/uśpienie/hibernacja przez menu Start lub za pomocą zamknięcia ekranu różni się tylko sposobem zainicjowania czynności - reszta przebiega tak samo.

Zgoda ale pod pewnym warunkiem. Bardzo często przychodzą do mnie klienci z notebookami uśpionymi poprzez zamknięcie klapy ekranu. Tyle, że taki sprzęt jest bardzo często transportowany przez pewien krótszy bądź dłuższy okres czasu w torbie a czasami nawet w pudełku kartonowym szczelnie owinięty w folię a przecież w trybie uśpienia taki notebook dalej pracuje! To na pewno nie jest zdrowe dla sprzętu! Owszem - wyłączonemu dyskowi to nie zaszkodzi ale elementom elektronicznym wysoka temperatura zwyczajnie skraca życie. Co innego, gdy notebooka zostawiamy na noc na biurku - niech se “śpi” choć ekonomiczniejsze jest jego hibernowanie lub całkowite wyłączenie.

Z tym zdaniem się absolutnie nie zgadzam!

Standardowe zamknięcie systemu kończy wszystkie operacje zapisu na dysk, czyści plik wymiany oraz uruchamia procedury zamykające wszystkie działające programy po czym wyłącza komputer.

Za Wikipedią:

Stan wstrzymania (uśpienie) – jeden ze sposobów oszczędzania energii elektrycznej podczas przerw w użytkowaniu komputera. Podczas “uśpienia” komputer pozostawia wszystkie informacje w pamięci RAM, po czym wyłącza część urządzeń m.in. monitor, dyski twarde oraz zmienia tryb pracy procesora. Efektem jest kilkukrotne zmniejszenie poboru prądu. Jednocześnie komputer cały czas jest gotowy do dalszej pracy, umożliwiając szybki dostęp do uruchomionych aplikacji i otwartych plików. Stan wstrzymania to jeden z przydatnych sposobów zaoszczędzania cennej energii w przypadku komputerów przenośnych, kiedy potrzebny jest szybki dostęp do danych, znajdujących się na komputerze. Często, systemy operacyjne takich komputerów konfiguruje się tak, aby podczas pracy na akumulatorach, automatycznie przechodziły w stan wstrzymania po kilku minutach braku aktywności użytkownika.

Hibernacja – stan, w którym komputer jest wyłączony, ale zawartość jego pamięci ulotnej zachowana jest na nośniku pamięci stałej (np. dysku twardym). Podczas wyprowadzania ze stanu hibernacji (wznawiania) dane z dysku zostają z powrotem przeniesione do pamięci operacyjnej. Powoduje to, że po wznowieniu komputera jego stan jest identyczny jak w chwili jego wprowadzania w stan hibernacji. Jest to przydatne w sytuacjach, gdy korzysta się z komputera kilka razy dziennie, ale z dużymi przerwami lub istnieje konieczność jego odłączenia od źródła energii elektrycznej - można wtedy nie tracić np. otwartej strony WWW czy aktualnie odtwarzanej muzyki.

Sam prywatnie hibernuję wszystkie notebooki i stacjonarki od ładnych paru lat i jest to świetne rozwiązanie dla tych, którym dłuży się czas uruchomienia systemu - u mnie trwa to raptem kilkanaście sekund bez względu na sprzęt i kondycję systemu operacyjnego…

:roll:

Zacytowałeś moje dwa zdania a odniosłeś się tylko do pierwszego.

Zgadzać się nie musisz, ja jednak uważam, że nie umiesz czytać ze zrozumieniem.

Gdzie ja napisałem o “Standardowym zamknięciu systemu”? Nie odwołuj się do czegoś czego nie napisałem.

Z menu Start masz dostępne inne sposoby wyłączania niż te, które możesz ustawić pod czynność zamknięcia ekranu? No popatrz, jakoś w kilkudziesięciu przeróżnych laptopach nie zauważyłem aby to czymś się różniło…

Kto Ci zabroni tak ustawić wykonywaną czynność przy zamykaniu ekranu aby komputer był wyłączany lub hibernowany?

Napisałem o tym w moim drugim zdaniu poprzedniego postu, zdaniu, które pominąłeś, może go nie zauważyłeś, bo wykrzykników nie dołączyłem? :stuck_out_tongue:

Spotkałem się się z laptopami, które miały fabrycznie ustawione uśpienie przy zamykaniu ekranu ale były też i takie, u których ta czynność wywoływała hibernacje. A zmienić można to tak aby nawet nic się nie działo…

Co do czyszczenia pliku wymiany przy standardowym zamykaniu (wyłączaniu) systemu można by podyskutować, jednak to nie temat na ten wątek.

PS. bardzo dobrze znam zasady trybów zasilania (ACPI) nie tylko na podstawie Wiki

Z mojej strony EOT.

@Cedar

#-o Faktycznie… niewłaściwie zinterpretowałem Twoje trzecie zdanie. Przepraszam. Oczywiście że nie ma różnicy pomiędzy uruchomieniem wybranej przez producenta bądź użytkownika procedury jaka zostanie wywołana przez wybranie opcji “Zamknij system” w menu Start a wciśnięciem przycisku Power na obudowie notebooka/stacjonarki oraz zamknięciem obudowy ekranu w notebooku. Oczywiście można też sobie te czynności dowolnie modyfikować - dlatego nie komentowałem Twojego drugiego zdania.

Jeszcze raz przepraszam!

:roll:

A ja praktycznie nie wyłączam mojego kapka, jak kończę prace to wprowadzam go w stan wstrzymania i tak już od 3ech tygodni, rekord. A wracając do tematu to zamknięcie lapka poprzez zamknięcie klapy lub wyłączenie za pośrednictwem start->zamknij system jest tożsame.

Tak na marginesie: w win7 jest opcja: wybierz skutek zamknięcia pokrywy i można sobie wybrać czy to będzie stan uśpienia czy zamknięcia systemu.

Nie jest to niebezpieczne, ja od dawna tak zamykam :slight_smile: