Wyłączanie się laptopa przy 20% baterii

Mam taki problem, że mój laptop pada przy 20% i jak go podłącze do ładowarki i zobacze stan baterii to jest 0%. Myślałem na początku, że może się pomyliłem, ale stało się to ponownie. Po połączeniu go do ładowarki i po tym jak pokaże, że jest 0% to zachwile pokaże że jest 22% już załadowne, gdzie w rzeczywistości po chwili ładowania powinno być 2%. Tak jakby to 20% pojawiało się i znikało według własnego widzi mi się :stuck_out_tongue:

Wie ktoś co może być przyczyną i jak to naprawić, żeby pokazywało ten stan normalnie. Bo człowiek myśli, że ma jeszcze 20% baterii i jeszcze chwile czasu zanim laptop padnie, a tu nagle BANG i się wyłącza.

Model?

Strzelam, że jakiś ASUS :stuck_out_tongue:

 

Na 80% bateria kończy swój żywot, jeśli rzeczywiście to wina baterii to coraz częściej będziesz miał błędne wskazania odnośnie czasu działania/ładowania i aktualnego stanu akumulatora. I jeśli to faktycznie bateria, to pozostaje tylko ją wymienić, niestety.

Żeby się upewnić poszukaj w Internecie jak można sprawdzić kondycję akumulatora w laptopie, zależnie od Twojego systemu operacyjnego.

Sprawdź np. w HWMonitor stopień zużycia baterii (parametr Wear Level, pod koniec).

Wear Level nie zawsze działa, np u mnie w HP’ku nie wyświetla. Sprawdź lepiej programem diagnostycznym od producenta laptopa.

Model to Asus X53

Ładowarka zapewne nieoryginalna, jakiejś marki typu Tracer?

Ładowarka nie ma tutaj raczej nic do rzeczy. Sam mam Asusa K52, miałem podobną sytuację jak autor wątku (bateria wymieniana w czasie gwarancji 3 razy!) i po gwarancji również padła oczywiście… A korzystałem w tamtym czasie z oryginalnej ładowarki.

Obecnie mam ładowarkę nieoryginalną, Movano, baterię również nieoryginalną (dwa razy większa pojemność niż oryginalna) kompatybilną z oryginalną i działa.

Ma znaczenie. Nieoryginalna może mieć gorszej jakości kable (nie miedziane a jakieś półplastikowe), może nie trzymać stabilnego napięcia itp. To, że Tobie działa dobrze, nie znaczy, że komuś innemu będzie sprawnie chodzić.

Ładowarkę kupiłem oryginalną z ASUSa kompatybilną z moim laptopem za jakieś 8 dyszek :stuck_out_tongue:

To nie da się tego jakoś ustawić tego stanu baterii? Tylko po prostu to wina baterii?