Wyłączanie się PC’a. Wysokie temp? Słaby zasilacz?

(system) #1

Witam.

Mam problem z wyłączającym się komputerem.

W grach Cabal Online i Black & White 2 komp po jakimś czasie pada.

Nie zawsze się tak dzieje.

W innych grach np. NFS Undercover, Call of Duty 4, Mu Online wszystko działa jak należy.

Czym to może być spowodowane?

Wysokimi temperaturami? - podczas grania.

Czy może za słabym zasilaczem?

Mój Komp:

Proc: AMD Athlon 64 3000+ @ 2Ghz

Chłodzenie Proca: BOX

Płyta: Gigabyte K8NE

Grafa: nvidia GeForce 7600GT

Chłodzenie Grafy: Radiator

Ram: 2x GoodRam DDR 1GB PC3200 DIMM CL3

Zasilacz: Mercury KOB AP4400XA 400W

Z góry dzięki za pomoc!

Pozdrawiam

Adrian

(shadow187) #2

Zwróć uwagę na napięcie. Nawet na swoich screenach.

(system) #3

Za bardzo się na tym nie znam.

Mógłbyś wyjaśnić?

Temperatury, napięcia - małe obciążenie

(shadow187) #4

Nawet na swoim screenie masz podane wartości:

5v: (twoje napięcie)

12v: (twoje napięcie)

itd i zobacz jak bardzo się różni.

minimalne odchylenia są normalne. (tak sądzę :P)

Chociaż jak napisałeś że na innych grach Ci się nie wyłącza to może po prostu gry mają jakieś błędy.

(system) #5

No tak to zauważyłem ale chodzi mi o to jak mam to zmienić / czym to może być spowodowane.

Może kupić inny zasilacz? - nie za bardzo bym chciał bo nie chcę wydawać kasy na naprawę / upgrade tego staruszka.

(shadow187) #6

To przeczyść z kurzu wszystkie podzespoły i zasilacz. No i zmień pastę na procesorze i grafice.

(system) #7

Zrobiłem to kilka dni temu.

Kabelki ładnie pospinane.

Nie zmieniłem tylko pasty w grafice.

A problem mam już od dłuższego czasu.

Czytałem na innym forum... jakiś user miał też problem, ale jego napięcia były dużo za małe na tym zasilaczu, a moje są za duże.

Może to wady tego zasilacza?

(shadow187) #8

Możesz sprawdzić inny zasilacz, np pożyczyć od kolegi. Sprawdź jeszcze temperaturę na grafice podczas stresu, np everestem (bardziej czytelny moim zdaniem). Bo na starym kompie miałem podobny problem i musiałem zmieniać chłodzenie na grafice no i paste na procku.

(system) #9

Temperatury podczas stresu już podałem wcześniej.

Grałem ponad 2 godziny.

Później sprawdzę. Siostra ma PC'ta więc nie będzie trudno.

(shadow187) #10

Zapomniałem dodać że na nowym zasilaczu :stuck_out_tongue_winking_eye:

Ale najprawdopodobniej będziesz musiał wymienić chłodzenie na grafice.

(system) #11

Może jakoś sobie poradzę bez zmiany chłodzenia. Zmienię najpierw pastę na grafie. Może to coś pomoże :expressionless:

(Lukas1705) #12

mam bardzo podobny problem i po malu zaczynam dochodzic do wniosku ze jest to zasilacz bo wymienilem i zrobilem upgrade prawie wszystkich innych czesci w kompie poza zasilaczem, choc ten ktory mam to 630(630W power xion)W. czy ktos ma jakies doswiadczenie w temacie?

muj sprzet to mb:msi-ka780g, proc amd phenom 9750, grafa gtx280, wszystko chlodzone woda ram corsair 2x2gb 1066

ostatnio zrezygnowalem z oc bo niemoge nawet chwili pograc (przedewszystkim w nowsze gry gta iv..) temperatury w stresie nie dochodza do 70 stopni. prosze o pomoc

(Toffik325) #13

Ja mam doświadczenie nawet DUŻE doświadczenie.

@ Adrianobkm

-12v = -4,30v - Odchylenie w granicach 0,5V jest dozwolone, a w granicach 8,0 grozi śmiercią, najgorsze jest jednak to, że o zasilacz bałbym się najmniej. Prąd płynie po każdym podzespole... SpeeFan potrafi jednak robić niespodzianki (RATUJCIE MAM 127*C NA ZASILACZU...). Sprawdź programem Everest, żeby mieć pewność.

BTW: Temperatury raczej w normie (nie licząc 1*C, który jest nierealny. Speedfan... ;])

@ Zaikor

Co z tego, że ma 630W? Lepszy byłby Chieftec 450W. Właśnie o tym mówie przy ponad 25% moich postów. Ludzie - zacznijcie przywiązywać wagę do marki zasilacza. Twoje wspaniałe 630W "Power Xion" (nawet tej firmy nigdy nie słyszałem...) równa się najwyżej 450W porządnej, solidnej firmy. Popatrzcie na to z drugiej strony. Co z tego, że macie 630W, jak zasilacz jest za słaby, żeby "podawać" je stabilnie? Duże wahania są śmiertelne. Podczas taki Chieftec, OCZ, Corsair (etc etc) mógłby podawać 450 z wahaniami ~0,5 i byłoby to dużo mniej szkodliwe. :roll: