Wyłączenie dostępu do internetu dla wybranej karty sieciowej

Zainstalowane mam w komputerze 2 karty sieciowe ethernet:

  • Karta A, której używam do przeglądania internetu i pobierania plików

  • Karta B, której używam jedynie do monitorowania sieci wewnętrznej, do której jestem podłączony za pomocą PPPoE.

Z karty B mam również dostęp do internetu, jednak jest on wolniejszy i chciałbym, aby łączenie się z internetem odbywało się za pomocą karty A, a karta B miała jedynie dozwoloną komunikację w obrębie sieci LAN. Jak to ustawić w Windows 10?

Najprościej to nie ustawiaj gateway (bramy domyślnej) dla tej “nieużywanej” karty sieciowej. Druga możliwość to ustaw metryki dla kart. Wejdź w ustawienia karty sieciowej, na wypadek wyłącz IPv6. Wejdź w ustawienia IPv4. W ustawieniach zaawansowanych jest ustawione na automatyczną metrykę. Odznacz i ustaw dla tej ‘lepszej’ karty wyższą metrykę (np. 100). Ta ‘wolniejsza’ której nie użwasz może zostać automatyczna (czyli 10).

Trzecia możliwość to jeszcze wywalenie jednego routingu.

@bachus karta z niższą metryką ma pierwszeństwo.

@roobal: też prawda, o czym innym myślałem :wink:

@bachus zastosowałem się do Twojej porady, przy okazji zmieniając strukturę sieci.

Karta A - 192.168.0.100, IP rutera 192.168.0.1, metryka 10 - dalej połączenie z modemem LTE

Karta B - 192.168.2.2, IP rutera 192.168.2.1, metryka 100 - dalej logowanie do sieci za pomocą PPPoE

Dzięki temu mam w systemie 2 interfejsy LAN i udało się ustawić karcie A priorytet, na niej działa internet. Niestety, na karcie B mam dostęp tylko do LAN 192.168.2.x, nie mogę wyjść dalej, czyli do sieci, którą chcę monitorować (konkretnie urządzenie Mikrotik 10.0.0.10) - na czym najbardziej mi zależy.

W tej sytuacji przydałaby się chociaż możliwość wskazania systemowi, żeby z adresami z puli 10.0.0.x używał karty B, ignorując A, mimo że to ona jest główną kartą.

Rozumiem, że 192.168.2.1 jest routerem zapewniającym dostęp do podsieci 10.0.0.x? Od tego masz właście metryki i tablicę routingu.

route add 10.0.0.0 mask 255.0.0.0 192.168.2.1 metric 2

Jak zadziała, to poźniej daj to z parametrem -p (żeby po restarcie trasa routingu została w systemie):

route add 10.0.0.0 mask 255.0.0.0 192.168.2.1 metric 2 -p

 

Okazało się, że ruter źle działa, co jakiś czas rozłącza się z siecią (13-letni Asmax) i raczej nie będę miał okazji sprawdzić edycji tablicy routowania. Wróciłem do punktu wyjścia, gdzie system samowolnie faworyzuje połączenie PPPoE ignorując ustawienia metryki. Pozostaje mi chyba tylko przełączanie się między tymi sieciami albo podpięcie sieci, którą mam monitorować do osobnego urządzenia, np. laptopa. Dzięki za pomoc.