Wyłączenie firewalla w routerze

Witam. Mój router nie osiągał prędkości łącza tylko mniejszą. Wyłączyłem w nim Firewalla i teraz prędkość jest prawidłowa. Jednak nie wiem czy mogę być bezpieczny po tym wyłączeniu. Czy zainstalować jakiegoś Firewalla np Comodo ? czy zapora z Windows 7 wystarczy ?

Tu nie ma prostej rady. Generalnie uważa się, że powinny działać oba firewall’e, tj. programowy i sprzętowy (w routerze). Sprzętowy nie powinien zwalniać łącza. Nigdy się z tym nie spotkałem, a przyczyna mogła leżeć gdzie indziej. Natomiast programowe firewall’e możesz używać dowolne. W przypadku Windows’a 7 systemowy uważam za wystarczający, ale wielu użytkowników pewnie poleci Ci Comodo. Wówczas systemowy wyłącz.

Witam-bezpieczny w 100% to nigdy nie będziesz ,ale proponowałbym wgrać jakąś zaporę -pozdrawiam :slight_smile:

Zapora w Windows 7 jest bardzo dobra, nie ma sensu zmieniać.

Od keidy w routerach jest sprzętowy firewall? Uśmiałem się po pachy. Przecież nie ma tam żadnego układu zcalonego, który robi za firewall. Tam siedzi zwykły softwarowy firewall. Jeszcze ktoś uwierzy w twoje bajki.

No niezłe bajki tu opowiadacie:)

Koleaga qwerty0101 ma rację. Twój router na pewno nie ma firewalla sprzętowego.

To o czym mówisz to jest tylko funkcja zapory w routerach (składnik oprogramowania) i nie ma nic wspólnego z firewallem sprzętowym.

Jeżeli już chodzi o ścisłość to wyłączyłeś zapewne SPI Firewall - czyli sprzętową implementację SPI w routerze. To jest taki podstawowy firewall, który bardzo się przydaje w sieciach LAN.

Nie widzę sensu żeby wyłączać tego firewalla, gdyż nie powinien on mieć negatywnego wpływu na szybkość Twojego łącza.

O ile ta prędkość była mniejsza? Jaki to rząd wielkości?

Przed wyłączeniem było 2 mb po wyłączeniu tak jak powinno być czyli 6 mb.