Wyłączenie nieużywanych aplikacji GAPPS na MIUI 8 (bez roota)

Od aktualizacji z MIUI 7 na MIUI8 odebrano możliwość wyłączenia nieużywanych aplikacji Google. Przycisk jest szary i nie można wykonać powyższej czynności bez uprawnień roota.

Jakiś czas temu można było ominąć tą niedogodność wykorzystując ADB jednak jedna z aktualizacji poprawek bezpieczeństwa Androida usunęła również i tą możliwość.

W MIUI 8 (zarówno wersje global, china, dev …) posiadają aktywność do której w samym systemie nie ma żadnego odwołania/skrótu.
W Google Play jest aplikacja, która pozwala na dostanie się do tej aktywności i wyłączenie wybranych aplikacji bez konieczności posiadania roota na urządzeniu.

Poniżej pokaże krok po kroku jak to zrobić:

:one: Pobieramy aplikację (wymaga tylko uprawnień do utworzenia skrótu)

:two: Po instalacji przechodzimy do zakładki “Działania”, a następnie “Ustawienia” (w angielskiej wersji MIUI - Settings)

:three: Szukamy aktywności o nazwie Ustawienia / “Zainstalowane aplikacje” (com.android.settings/com.android.settings.Settings $AllApplicationsActivity ) i klikamy w nią, a następnie “Utwórz”.

:four: Na ekranie gł. pojawi się ikona z etykietą Ustawienia (oczywiście możemy sobie zmienić ikonę jak i etykietę przed wybraniem przycisku “Utwórz”.
Przy uruchomieniu musimy odczekać nieco dłuższy moment, aż pojawi się lista aplikacji i wybierając daną będzie można ją wyłączyć, a jej skrót automatycznie zniknie.

UWAGA! Nie zaleca się wyłączania kluczowych do działania systemu aplikacji, ponieważ może to skutkować brakiem możliwości uruchomienia systemu lub błędem kluczowych aplikacji.

Takie aplikacje jak Google Muzyka, Google Hangouts, Chrome, Google Filmy, TalkBack, Google Zdjęcia można bez obaw wyłączyć. Sklep Google przestanie informować o aktualizacji tych aplikacji po ich wyłączeniu.

Mam nadzieję, że pomogłem :slight_smile:

A sprawdziłeś czy po restarcie nie wraca wszystko do normy?
Zatrzymana usługa nadal jest zatrzymana czy trzeba namachać się raz jeszcze?

@Szpakus
Po restarcie telefonu wyłączone aplikacje zostają nadal wyłączone - a ich usługa pozostaje nadal zatrzymana :wink: