Wyłączenie root'a - straty

Witam,
jako dobra cebula od około 1.5 roku posiadam swojego xiaomi. Chcąc nie chcąc, dostałem go z rootem. Jednak w głowie kiełkuje mi szalona myśl wyłączenia go, by jako człowiek bez życia pograć w poki i pozajmować dzieciom z podstawówek areny. Tak oto dochodzimy do sedna. Jeżeli wyłączę root’a to do jakich opcji (z perspektywy przeciętnego użytkownika, który nie bawi się oprogramowaniem itp.) stracę dostęp? Czy zauważę jakąś różnice? Będę wdzięczny za wszelaką pomoc.

Wersja miui: 6.5.12 (spolszczona)
Android: 5.1.1

Jako przeciętny użytkownuk, nie stracisz zupełnie nic. Warto jednak wiedzieć, że magicy od softu od dawna mają sposoby żeby grać w pokemony, i jednocześnie mieć roota :slight_smile:

Jeśli z niego kompletnie nie korzystasz (a tak jest jeśli nie wiesz czy to robisz) to nawet bezpieczniej jest zablokować dostęp. Zazwyczaj można to zrobić przez aplikacje która obecnie zarządza uprawnieniami root.

Okej. A jeszcze takie pytanie, dostałem telefon z wgranym rootem, nie wiem czym go włączyli. Jak to wyłączyć w takim przypadku?

Zwykle dostajesz w gratisie oprogramowanie do zarządzania dostępem do root.
Może być to:
obraz
SuperSU

lub
obraz
phh’s SuperUser

lub inny.

Zwykle z ich poziomu jest możliwość usunięcia binariów su, a więc “roota”.
W przypadku SuperSU jest to opcja “Full unroot”. Jeżeli nie masz SuperSU to zainstaluj i użyj tej opcji, a root zniknie.

Zanim coś doradzisz warto przeczytać o czym jest dyskusja…

Tak się przestraszył, że aż zlecił kasację konta :rofl:

1 polubienie

Okej, próbowałem parę razy SuperSU i nic w tym drugim nie znalazłem opcji takiej. Są jeszcze jakieś deski ratunku dla mnie czy czyste wgranie systemu tylko?

Skoro aplikacje sobie nie radzą, a masz roota to praktycznie możesz wszystko i sam wykonać unroot.
Root to nic innego jak dostarczenie w odpowiednie miejsce binarki “su” wykorzystując jakąś podatność/słabość Androida.

Weź jakiś manager plików np. Root browser (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.jrummyapps.rootbrowser.classic)

Sprawdź następnie w lokalizacjach:
/system/bin
/system/xbin
/system/sbin
Czy istnieje plik o nazwie “su”.
Zwyczajnie go usuń, a root zniknie. Oczywiście jeżeli masz jakąś aplikację do zarządzania rootem to wywal i ją.