Wyłączenie Windows Server 2012/2019 przez zdalny pulpit

Witam.

Jak wyłączyć serwer procujący na systemie Windows Server 2012/2019 przez zdalny pulpit. Mam dostępne opcje wyloguj i zablokuj a nie ma zamknij. Jak wciskam Alt + F4 to zamyka mi się okno zdalnego pulpitu. Może da się zrobić skrót na pulpicie do wyłączania ale metoda z Windows 10 nie działa.

shutdown /h /t 1

1 polubienie

A to nie jest do hibernacji na określony czas?

Można zrobić jakiś skrót po otwarciu którego serwer się wyłączy?

A nie jest tak, że tylko użytkownik z prawami administratora może serwer wyłączyć? Sprawdź czy przypadkiem Twoje konto nie jest kontem bez praw administracyjnych.

Loguję się na konto z uprawnieniami administratora.

A jak wybierzesz ctrl+alt+del to czy w prawym rogu masz ikonkę zasilania?
Może ktoś zrobił coś takiego:
http://www.protosoft.com/tricksheet/remove-shutdown-restart-from-rdp-users-options/

za dużo linuksa :wink:

shutdown /s /t 1

1 polubienie

Ech, to prawie jak ipconfig i ifconfig :wink:
Co do skrótu - @kost zrób sobie z tej komendy skrót.

1 polubienie

Metodą ctrl+alt+del wyłączyłem swój komputer zamiast serwer :smiley:
Zrobiłem skrót z komendy shutdown /s /t 1 i działa. Dzięki za pomoc.

To jakiś lab, czy Janusz szef kazał wyłączać serwery na noc/na weekend? :wink:

Dostałem informację o dłuższej przerwie w dostawie prądu i wolę wcześniej wyłączyć serwer.

Powinien za to być odpowiedzialny UPS.

Jak coś takiego zrobić?

Wszystko zależy - masz fizyczne serwery, czy wirtualne? Zasada jest dość prosta:
– odcięcie prądu, UPS zaczyna się rozładowywać
– zakładasz np., że na poprawne wyłączenie serwerów potrzeba 5minut
– konfigurujesz UPS, aby wyłączył serwer (serwery) odpowiednio wcześnie (np. 10-15 minut przed kompletnym rozładowaniem - z zapasem czasu). Działa to tak, że serwer ma aplikację od dostawcy UPSa i cały czas ‘widzi’ stan pracy UPSa, oraz co się z nim dzieje, Oprogramowanie potrafi ładnie zrobić “shutdown /s /t 1”, lub jak jeszcze potrzebujesz coś wcześniej zrobić (np. grzecznie poskładać bazy danych, czy jakieś programy, to też uruchomić Twój skrypt do tego)
– po powrocie prądu decydujesz, czy UPS ma włączyć serwery (wtedy też musisz skonfigurować sam serwer fizyczny w jego biosie “po podłączeniu prądu włącz się”
– dobrze skonfigurowany UPS zaczeka z włączeniem serwerów, zanim się podładuje na tyle, żeby zdążyć uruchomić serwer i go wyłączyć (z awarią prądu jest najczęściej tak, że są “piki” - prąd wraca np. na 5minut i później znowu odcięcie)
itd.

Dzięki. Sprawdzę ten sposób.