Wyłączyli prąd i coś mi walnęło w kompie :/

Witam. Od jakichś 2 - 3 miesięcy ma dziwny problem z komputerem. Stało się to w momencie gdy elektrownia wyłączyła z nienacka prąd. Po wlączeniu prądu uruchomiłem komputer. Jakie było moje zdziwienie, gdy z wnetrza komputera zacząl dobiegać charakterystyczny hałas, który można porownać do odgłosu spiecia bądź zgrzytania (o wysokim tonie). Zdjąlem obudowę chcąc wykryć źródło usterki. Niestety wysoki ton tego dźwięku utrudnia mi to. Wydaje mi się, że to dobiega gdzieś z okolic tylnego wiatraka. Ponadto czasem w trakcie dłuższego dzialania komputera lub obiciążanie\a systemu robią się przestoje trwajace dosłownie ułamek sekundy - szczególnie podczas obciążania grafiki. Bylem w “fachowym” serwisie komputerowym, ale stweirdzili, że nie usłyszą żadnego dźwieku (zapewne dlatego, że w ich pomieszczeniu nie było zbyt cicho ;] ). Czy ktoś z was mial podobny problem? Czy może faktycznie gdzieś się robi u mnie spięcie - a więc czemu już tyle czasu wszystko jest w porządku (oprócz hałasu)?

Pewnie w zasilaczu coś siada… mi kiedyś po takim wyłączeniu poszedł właśnie zasilacz… od tego czasu mam upsa ;] sprawdz też czy na płycie głównej wszystkie kondnsatory wyglądają ok… nie są spuchnięte itp…

spróbuj najlepiej wziąść od kogoś inny zasilacz i przetestować

Hardware nie jest moją specjalnością. Jedyne co póki co robiłem to wyjmowanie dysków, cd-romów i kart, ale nie bawiłem się w rozkręcanie komputera. Nie chę czegoś zepsuć przyapdkiem! a w którym miejscu jest umieszczone to urządzonko o którym mowisz?

Zasilacz jest zamocowany z tyłu obudowy i jest największa paczka w komputerze. Wyjmiesz jedynie wtyczkę, co jest podłączona do płyty głównej (dość szeroka), wykręcisz parę śrubek i po sprawie. Przetestuj na innym zasilaczu i sprawdź czy problem nadal występuje. Jeśli na nowy będzie wszystko dobrze chodzić to będziesz musiał kupić nowy zasilacz.

Szukaj spuchniętych kondensatorów

54_1152205433.jpg

Możliwe że w momencie wyłączenia prądu na wyjściu gniazdka powstała bardzo duża rezystancja o wysokiej amplitudzie zwarciowej co może skutkować uszkodzeniem na płycie głównej lub zasilaczu układów stabilizacyjnych napięcia.

e98ce3e37770b18d41f0c9f9b91f640f.jpg

Też podejrzewam zasilacz.

Jeśli nie masz doświadczenia z lutownicą - zrób jak radzi Triniti (podłącza inny zasilacz).

Jeśli Twój jest uszkodzony - a sam go nie naprawisz (a wygląda na to, że raczej nie) - kupujesz nowy ( ale uważaj co kupujesz - przeczytaj to (stare, ale podstawy te same). Na różnych forach jest dużo o dobieraniu i wybieraniu zasilaczy.

P.s.

Czasem kondensatory wybrzuszają się od “dołu” i tego nie widać ;-).

Ok. spróbuję powalczyć w wolnej chwili :slight_smile:

Zacząłem dalej drążyć ten problem. A czy możliwe jest, że ten dźwięk może wydobywać się z karty graficznej? Zauważyłem (na przykładzie Battlefielda 2), że przy większych obciążeniach graficznych robią się krotkie przestoje. Czasem nawet zdarzało się, że robiła się zwiecha i wyskakiwał niebieski ekran w białe poziome kreski, paski, krpki - coś jakby strasznie rozmazany i porozrzucany biały tekst na niebieskim tle…