Wymagające gry wyłączają się same po 20 minutach

Witam.
Laptop Lenovo legion 5, win 10, ryzen 7 4800h, GTX 1660ti, 16gb ram.

Ostatnio dołożono mi drugą kość ram 8gb. Zagrałem w metro 2 i było ok. Pobrałem far cry 5 i wywala grę dokładnie co 19 min 30 sec. Dodatkowo zainstalowałem także fc6 i też to samo. Nie pojawiają się żadne komunikaty, nawet w podglądzie zdarzeń nie ma błędów krytycznych. Są jakieś błędy i informacje, ale z tego co patrzyłem w necie to raczej nie to.

Wcześniej jak miałem 8 GB ram to grałem w różne gry starsze mniej wymagające: AC od 2 do rogue, fc3, wd1 i wd2, w2 i w3 (sprzed aktualizacji wprowadzającej RT, itp) - też było ok. Sprawdziłem AC rogue i nie wywala.

Nie wiem co robić, pomoc tech ubisoftu nie daje rady. Win 10 aktualny, co miesiąc aktualizowany, w między czasie jak już miałem ten problem to wyskoczył komunikat o dostępnej aktualizacji dla GTX 1660ti. Zaktualizowałem kartę i włączyłem grę fc5, grałem przez ponad 30 min i nie wywalało. Sam wyłączyłem grę i myślałem że to już koniec kłopotów. Niestety drugiego dnia włączyłem laptop, uruchomiłem fc5 i wyłączyła się po 19 min 30 sec i cały czas to samo.

Ram sprawdzałem i jest ok (uruchomiłem diagnostykę pamięci win). Gdzieś czytałem, że procki AMD gryzą się z pamięciami ram o prędkościach powyżej 3000 MHz, a mam w cpu-z prędkość 1600 (3200).
Jutro spróbuję zainstalować inne wymagające gry nie od ubi, zobaczę czy też będzie wywalać.

PS: zakupiłem niedawno ubi+ w promocji za 5 zł. Gry fc5 oraz fc6 są z tej subskrypcji, resztę nie. Wygląda mi to tak jakby specjalnie było zablokowane, abym nie ukończył gier bo wtedy stracą sporo kasy, bo już nie muszę kupować.

Proszę o pomoc.

To wygląda na przegrzewanie się sprzętu. Sprawdź temperatury podczas pracy sprzętu jakimś programem monitorującym.

Zapomniałem napisać, wywala grę nawet jak jest włączona na stronie menu (po prawie 20 min). Mam MSI afterburner i temp procesora oraz karty to ok 45 w menu. Mam wyłączone turbo procesora, aby ograniczyć temp i głośność. Może sprawdzę włączyć turbo i zobaczę czy też wywali.

Czy aplikacja game ready nvidi jest potrzebna, bo wcześniej miałem ale nigdy nie włączałem, a po aktualizacji karty widzę, że nie mam już. Tak czy siak jak miałem tą apkę to wywalało i teraz jak jej nie mam to też wywala.

Spróbuj zaktualizować BIOS laptopa a przy okazji również sterowniki (chipset). Sprzęt jest jeszcze na gwarancji?

Gwarancja była do któregoś czerwca :confused:
Bios nigdy nie aktualizowałem. Trochę nie wiem jak się za to zabrać. Czy stracę jakieś dane?

Jeszcze zobaczę z tym turbo i spróbuję odpalić inne gry, mam słaby net więc może jutro sprawdzę.

Żadnych danych nie stracisz. Podaj dokładny typ laptopa to ci pomogę ściągnąć BIOS. Podejrzewam złe zarządzanie prądem/energią przez laptopa.

P.S. Z tego co widzę ostatni BIOS dla tej serii laptopów wydany był w 04.2023 - coś tam jednak musiało się dziać, że go wydali.

Być może masz rację, ale co do aktualizacji biosu to jeszcze się wstrzymam. Czy jest możliwość, że po aktualizacji biosu coś innego będzie nie tak?

Otóż zainstalowałem AC origins, miałem już ją w bibliotece, kiedyś zakupiłem lub była za free. Włączam grę, gram ponad 1h i nic się nie dzieje. Statystyki w ubi connect też zlicza. Pograłem w W3, pierwszy raz odkąd mam 16gb ram i to samo zero błędów.

Może to dziwnie zabrzmi, ale może to wina subskrypcji ubisoft+, z niej mam far cry 5 i 6. Obie wyłączają się po ok 20 min i w obu nie ma synchronizacji statystyk w Ubisoft connect.
Subskrypcja kończy mi się na początku września, zakupiłem ją za 5 zł, aby sprawdzić gry. Ciekawe czy w przyszłości jakbym zakupił którąś z tych gier to czy będą takie problemy. Może kiedyś za free dadzą to się zobaczy.

Z drugiej strony chętnie sprawdził bym jeszcze jakieś inne gry, czy ten problem się powtarza. Niestety, ale nowszych i wymagających nie mam narazie.

Spróbuj darmowego fortnite. Na maksymalnych ustawieniach potrafi rozgrzać kompa.