Wymagana biblioteka libpng, a ona jest

Koledzy,

Poratujcie mnie proszę pomysłemi co zrobić.

Postawiłem sobie nowego OpenSuse Tumbleweed.

Teraz te aplikacje które korzystają z biblioteki libpng12 narzekają że jej nie mają i nie chcą chodzić.
Natomiast okazuje się że:

l> ibpng’ nie znaleziono wśród nazw pakietów. Próba znalezienia możliwości.

‘libpng16-16’ dostarczający ‘libpng’ jest już zainstalowany.

Czyli mam najnowszą wersję tej biblioteki której aplikacja nie widzą.
Co zrobić aby uruchomić te aplikacja na libpng16 którą już mam.

Boję się bawić w cofanie do libpng12 bo nie chcę czegoś popsuć.

Pozdrawiam

Nie mam OpenSUSE, ale to co opisujesz może zajść w dowolnej dystrybucji. Mogę Ci spróbować jedynie udzielić pewnych wskazówek.
Czy aplikacje korzystające z libpng12 oraz biblioteka libpng16 pochodzą z systemowego repozytorium Tumbleweed? Jeśli tak, to sytuacja taka w ogóle w dystrybucji nie ma prawa zaintnieć (programy są po prostu zbudowane na podstawie różnych bibliotek, albo też mają ustawioną zależność jako libpng12 /tę konkretnie/). W takiej sytuacji należy problem zgłosić twórcom i poczekać na przebudowanie paczek lub inny sposób załatwienia problemu.
Dodatkowo Tumbleweed jest ciągłą dystrybucją - niekiedy aktualizacja całego systemu rozwiązuje takie problemy (zresztą w typowych ciągłych dystrybucjach aktualizacja winna poprzedzić jakąkolwiek instalację jakiejkolwiek paczki).
Jeśli pochodzą z nieoficjalnych repozytoriów - wyłącz te repozytoria, program wymaga przybudowy i dostosowania do aktualnej wersji bibliotek.
Jeśli są “Twojego chowu” (kompilacji) - przebuduj aplikację.

Faktycznie,

Zapomniałem wspomnieć…

libpng16 była już zainstalowana z systemem natomiast aplikacje które wymagały lib12 (np golly lub iScribe w najnowszych wersjach) zostały pobrane spoza repozytorium (ze stron producentów) jako wersje portable.

Paczka libpng16 i libpng12 nie konfliktują ze sobą (jedna nie zastępuje drugiej i mogą być zainstalowane obie). Jeżeli aplikacje zostały zbudowane w oparciu o wersję libpng12 to z pewnością nie będą współpracować z libpng16, więc libpng12 doinstaluj.

W repozytorium dla Tumbleweed widzę, że jest dostępna:
https://build.opensuse.org/package/show/openSUSE%3AFactory/libpng12

W Archu też widzę, że mam domyślnie libpng16, bo jest wymagany przez:
cairo freetype2 gdk-pixbuf2 ghostscript jbig2dec libcups libwebp libzmf openjpeg2 qrencode xorg-xcursorgen
Paczka libpng12 natomiast nie ma nic w “wymagane przez”.

1 polubienie

Drodzy koledzy,

Serdecznie dziekuje za udzielone informacje.
Juz wszystko dziala swietnie.
Okazalo sie ze do instalacji musialem uzyc:

zypper install libpng12-0 a nie jak wczesniej pisalem zypper install libpng12.
Tak czy inaczej problem rozwiazany!

Dziekuje bardzo