Wymagania serwera NAS

Cześć forum,
Przejrzałem już sporo tematów i mniej więcej wiem czego chce :wink:
Jednak są pytania na które jeszcze nie poznałem odpowiedzi.

Składam serwer NAS na płycie z procesorem N3150 lub coś na amd a4.
Chce go wykorzystać jako chmura danych 24/7 o minimalnym poborze prądu.
Pytania

  1. Za co są odpowiedzialne ramy a za co procesor? Przykładowo będzie zalogowanych 20 osób i każdy coś pobiera, wgrywa to co najbardziej dostaje po d****?
  2. Obecnie korzystam z aplikacji typu nextcloud, owncloud. Czy będzie możliwość instalacji tej aplikacji? Z poziomu freenas czy to bardziej zaawansowane?
  3. Podpięcie własnej domeny wchodzi w grę? aby się logować do chmury.
  4. Freenas wymaga 8GB ramu, dać 16 na zapas? Bo większość płyt z N3150 obsługuje tylko 8BG ramu.
  5. Znajomy mówi kup używany serwer z allegro za 400zł typu Dell II 2xQC E5345 2,33Ghz 25GB i będzie wydajniej i możliwość rozbudowy ogromna. Faktycznie warto o tym pomyśleć? Ale pobór prądu tutaj jest już chyba na poziomie ponad 100wat?

Pozdrawiam
ZbyszQ

Najbardziej w tyłek dostaje procek. Operacje kopiowania go obciążają.

RAM zje Tobie system i uruchomione na nim usługi i aplikacje.

Nie rozumiem drugiego pytania. NC czy OC to systemy chmurowe. FreeNAS bazuje na FreeBSD i raczej nie ma w nim zbyt duzej możliwości instalacji takich rozwiązań, ktore i tak są raczej dedykowane pod systemy linuksowe. Chyba że masz na myśli wirtualizację we FreeNAS?

Jeśli wykupiłeś domenę i masz publiczne IP, nie widzę problemu.

Te 8GB to raczej zalecane. Odpalałem FreeNAA do testów na VM (KVM) z limitem 2GB RAM.

Przelicz czy opłaca Ci się taka zabawa, bo może taniej wyjdzie Cię kupno gotowego rozwiązania.

Dla mnie lepszym rozwiązaniem jest Debian + NextCloud

Takiego nie kupuj.
Xeon e53xx lub e54xx = FBDIMM = bardzo wysoki pobór prądu.

Dziękuje Wam za szybkie i konkretne odpowiedzi!

Pamiętaj, że np. ZFS kocha RAM.