Wymagania sprzętowe Linuksa

Mam prośbę do użytkownikow linuxa,otóż rozważam możliwość instalacji tego systemu,jednak nigdzie nie udało mi się znaleść wymagań technicznych,jakie musi posiadać sprzęt.Czy laptop z procesorem 1,8Gh,Ram 1,5Gb,zintegrowana karta graficzna Intel 64Mb wystarczą.Szczególnie podoba mi się Mandriwa.Jakie muszą być minimalne warunki dla “obracanej kostki” 3D,z czego słynie linux.Bardzo proszę o odpowiedź,z góry serdecznie dziękuję.

Na twoim kompie Mandriva spokojnie pójdzie nie masz się o co martwić

Nie kojarz Linuksa z Kostką 3d…

Jeśli z tego powodu chcesz Linuksa i głównie do tego, to ja Ci z dobrego serca radzę - Nie instaluj nawet Linuksa.

http://jakilinux.org/jaki-linux/porowna … 2=Mandriva

Raczej twoja grafika pociągnie Compiza, tyle że prawdopodobnie nie będziesz mógł przesadzać z efektami. (taaak, kostka będzie działać :mrgreen: ) Najlepiej jednak sam spróbuj.

Ja również nie polecam instalacji Linuksa tylko ze względu na efekty :wink: Nie o to tu chodzi. A Compiz po jakimś czasie i tak może się znudzić…

Zawsze warto linuxa wypróbować, jak Ci się spodoba to zostawisz ;).

dość dobrze będzie działać. Efekty na moim dziadku odpaliłem (w podpisie) więc u ciebie nie będzie problemu

Starczy, a karty Intela korzystają ze sterowników otwartych, więc powinno ładnie chodzić :slight_smile:

Dokładnie tak jak piszesz. mnie Compiz wręcz męczył już i dlatego go wyłączyłem. System przede wszystkim ma być urzyteczny…

Pozdrawiam!

Nie masz co się martwić, wszystko powinno chodzić. A co do tej kostki, to lepiej nie instalować Linuxa tylko dlatego.

Ja mam na kompie Linuxa i prawie wcale go nie używam, więc jeśli chcesz go instalować, to pomyśl czy będziesz go używał.

Żeby spróbować piwa nie trzeba od razu kupować browaru.

Masz 1.5 GB RAM co jest w bardzo dużym zapasem odpowiednią wielkością, żeby uruchomić Mandrivę z płyty Live-Cd.

Sam niedawno próbowałem uruchamiać na moim komputerze Mandrive z Live-Cd i o dziwo 512 MB RAM wystarczyło, żeby dość płynnie działał Compiz.

Więc ściągnij sobie i przetestuj dobrze w trybie Live-CD, a jak ci się spodoba dopiero bierz się za instalację.

Ps.: Niestety nie pamiętam jaka to była wersja (na pewno na Cd).

Linux prze de wszystkim nie słynie z kostki 3D a z konsoli :P. Jeżeli instalujesz tylko dla efektów wizualnych od razu radzę Ci odpuś sobie. Co do wymagań Linuksa to zależy to przede wszystkim jakiego środowiska graficznego chcesz używać no i oczywiście od takich bajerów rowerów jak Compiz czy tam Beryl. Dodam tylko że minimalne wymagania dla Debiana to 64MB pamięci ram :P. Co do wymagań sprzętowych to radzę szukać na stronach projektów poszczególnych środowisk graficznych a nie na stronach różnych dystrybucji (No chyba że takich jak Ubuntu… i innych pochodnio Linuksowych).

Ja uruchamiam na moim starym desktopie z 256 MB RAM na Radeonie 9200S. W przypadku Compiza ważna jest bardzije karta niż pamięć czy procesor :slight_smile:

Wersje Live CD to Mandriva One.

Koledzy mają rację, nie ma sensu instalować Linuksa tylko dla Beryla czy Compiz Fusion. Znam wielu takich ludzi, którzy się zachwycili tymi bajerami a po 2 misiącach, kiedy pochawlili się już wszystkim swoim znajomym i te palące okna, i ta kostka im się znudziła, usuneli go z dysku. Ja sam też przestałem używać, bo mnie te bajery zaczeły męczyć.

Pozdrawiam!