Wymagania sprzętowe Linuksa

(Przemulka77) #1

Mam prośbę do użytkownikow linuxa,otóż rozważam możliwość instalacji tego systemu,jednak nigdzie nie udało mi się znaleść wymagań technicznych,jakie musi posiadać sprzęt.Czy laptop z procesorem 1,8Gh,Ram 1,5Gb,zintegrowana karta graficzna Intel 64Mb wystarczą.Szczególnie podoba mi się Mandriwa.Jakie muszą być minimalne warunki dla "obracanej kostki" 3D,z czego słynie linux.Bardzo proszę o odpowiedź,z góry serdecznie dziękuję.

(huber2t) #2

Na twoim kompie Mandriva spokojnie pójdzie nie masz się o co martwić

(matiit) #3

Nie kojarz Linuksa z Kostką 3d...

Jeśli z tego powodu chcesz Linuksa i głównie do tego, to ja Ci z dobrego serca radzę - Nie instaluj nawet Linuksa.

(kamil_w) #4

http://jakilinux.org/jaki-linux/porowna ... 2=Mandriva

(Carooxx) #5

Raczej twoja grafika pociągnie Compiza, tyle że prawdopodobnie nie będziesz mógł przesadzać z efektami. (taaak, kostka będzie działać :mrgreen: ) Najlepiej jednak sam spróbuj.

Ja również nie polecam instalacji Linuksa tylko ze względu na efekty :wink: Nie o to tu chodzi. A Compiz po jakimś czasie i tak może się znudzić....

(Supinski Aleksander) #6

Zawsze warto linuxa wypróbować, jak Ci się spodoba to zostawisz :wink:.

(mati75) #7

dość dobrze będzie działać. Efekty na moim dziadku odpaliłem (w podpisie) więc u ciebie nie będzie problemu

(roobal) #8

Starczy, a karty Intela korzystają ze sterowników otwartych, więc powinno ładnie chodzić :slight_smile:

Dokładnie tak jak piszesz. mnie Compiz wręcz męczył już i dlatego go wyłączyłem. System przede wszystkim ma być urzyteczny...

Pozdrawiam!

(Karlik94) #9

Nie masz co się martwić, wszystko powinno chodzić. A co do tej kostki, to lepiej nie instalować Linuxa tylko dlatego.

Ja mam na kompie Linuxa i prawie wcale go nie używam, więc jeśli chcesz go instalować, to pomyśl czy będziesz go używał.

(saturno) #10

Żeby spróbować piwa nie trzeba od razu kupować browaru.

Masz 1.5 GB RAM co jest w bardzo dużym zapasem odpowiednią wielkością, żeby uruchomić Mandrivę z płyty Live-Cd.

Sam niedawno próbowałem uruchamiać na moim komputerze Mandrive z Live-Cd i o dziwo 512 MB RAM wystarczyło, żeby dość płynnie działał Compiz.

Więc ściągnij sobie i przetestuj dobrze w trybie Live-CD, a jak ci się spodoba dopiero bierz się za instalację.

Ps.: Niestety nie pamiętam jaka to była wersja (na pewno na Cd).

(M Roszczenko) #11

Linux prze de wszystkim nie słynie z kostki 3D a z konsoli :P. Jeżeli instalujesz tylko dla efektów wizualnych od razu radzę Ci odpuś sobie. Co do wymagań Linuksa to zależy to przede wszystkim jakiego środowiska graficznego chcesz używać no i oczywiście od takich bajerów rowerów jak Compiz czy tam Beryl. Dodam tylko że minimalne wymagania dla Debiana to 64MB pamięci ram :P. Co do wymagań sprzętowych to radzę szukać na stronach projektów poszczególnych środowisk graficznych a nie na stronach różnych dystrybucji (No chyba że takich jak Ubuntu.. i innych pochodnio Linuksowych).

(roobal) #12

Ja uruchamiam na moim starym desktopie z 256 MB RAM na Radeonie 9200S. W przypadku Compiza ważna jest bardzije karta niż pamięć czy procesor :slight_smile:

Wersje Live CD to Mandriva One.

Koledzy mają rację, nie ma sensu instalować Linuksa tylko dla Beryla czy Compiz Fusion. Znam wielu takich ludzi, którzy się zachwycili tymi bajerami a po 2 misiącach, kiedy pochawlili się już wszystkim swoim znajomym i te palące okna, i ta kostka im się znudziła, usuneli go z dysku. Ja sam też przestałem używać, bo mnie te bajery zaczeły męczyć.

Pozdrawiam!